Kto je Jay-Z? Jedna z najvýznamnejších a najbohatších osobností svetového rapu

Jay-Z

Kto je svetoznámy Jay-Z? (Zdroj: Rich Fury/ Getty Images)

#Americký raper, podnikateľ a filantrop. Taká je stručná charakteristika Jay-Zho, ktorý je považovaný za jednu z najvýznamnejších postáv hip-hopovej kultúry. Narodil sa v roku 1969 v Brooklyne v New Yorku a jeho skutočné meno je Shawn Corey Carter.

VIZITKA
Meno a priezvisko:
Shawn Corey Carter
Dátum a miesto narodenia: 4. december 1969, New York, USA
Charakteristika: raper, podnikateľ, filantrop
Najznámejšie albumy: The Blueprint 3, Reasonable Doubt, The Black Album

Jay-Zho začiatky v rapgame

Jay-Z začal svoju kariéru ako rapper v roku 1989 a v roku 1996 vydal svoj prvý album Reasonable Doubt. Toto album sa stalo veľkým hitom a Jay-Z sa stal jedným z najúspešnejších rapperov v histórii. V roku 1997 založil vlastnú nahrávaciu spoločnosť Roc-A-Fella Records a stal sa jej prezidentom.

Jay-Z pokračoval v vydávaní úspešných albumov a v roku 1998 vydal album Vol. 2… Hard Knock Life, ktorý sa stal jeho najpredávanejším albumom a získal mu prvú cenu Grammy. Ďalšie úspešné albumy, ktoré Jay-Z vydal, sú napríklad The Blueprint (2001), The Black Album (2003), American Gangster (2007) a Magna Carta Holy Grail (2013).

Nielen hudba, ale aj biznis

Okrem hudby sa Jay-Z venuje aj podnikaniu. V roku 1999 sa stal vlastníkom módnou značky Rocawear, ktorú neskôr predal za viac ako úctyhodných 200 miliónov dolárov a v roku 2004 dokonca založil vlastnú nápojovú spoločnosť. V roku 2015 sa stal majoritným vlastníkom streamovacej služby Tidal.

Jay-Z je tiež známy svojimi charitatívnymi aktivitami. Spolu so svojou manželkou Beyoncé založili charitatívnu organizáciu The Shawn Carter Foundation, ktorá poskytuje štipendiá a podporu mladým ľuďom z najchudobnejších oblastí USA. Jay-Z tiež podporuje vzdelávanie, boj proti chudobe a radu ďalších charitatívnych aktivít.

Čas a peniaze na charitatívne účely

Možeme s čistým svedomím napísať, že Jay-Z je jedným z najúspešnejších raperov v histórii a zároveň významnou postavou v podnikaní a filantropii. Jeho hudba a podnikateľské úspechy inšpirujú mnoho ľudí po celom svete a jeho charitatívne aktivity prispievajú k riešeniu mnohých spoločenských problémov.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Najsilnejší február histórie domáceho rapu: Calin a Sheen, Ektor, Pil C či Samey. Ako vyzeral tento mesiac?

V minulosti bol kritizovaný za texty svojich trackov, ktoré sa často zaoberajú témami ako násilie, drogy a život v gete. Napriek tomu si ho fanúšikovia veľmi obľúbili a jeho kariéra pokračuje dodnes. Jeho vplyv na hip-hopovú kultúru a hudobný priemysel ako celok je bezpodmienečne veľmi významný.

Koniec kariéry… Alebo nie?

V roku 2008 Jay-Z oznámil, že ukončuje svoju rapovú kariéru. Avšak, v roku 2009 sa vrátil v plnej sile a vydal album The Blueprint 3. V roku 2013 Jay-Z spolupracoval s producentom Rickom Rubinom a vydali spoločne album Magna Carta Holy Grail. V roku 2018 bol Jay-Z uvedený do Rock & Roll siene slávy za svoj prínos k hudbe.

V rovnakom roku vydal spoločne s manželkou Beyoncé album Everything Is Love pod spoločným menom The Carters.

V súčasnosti pokračuje vo svojich podnikateľských aktivitách a angažuje sa v rôznych charitatívnych projektov. V roku 2019 Jay-Z podpísal zmluvu s americkou firmou NFL, ktorá sa zaoberá organizáciou amerického futbalu, a stal sa kreatívnym riaditeľom spoločnosti.

Začiatkom tohto roka sme ho zároveň mohli vidieť naživo na odovzdávaní prestížnych cien Grammy, kde sa zúčastnil jedného z najlepších vystúpení večera. Po boku ďalších obrovských mien kryl chrbát DJ Khaledovi v rámci silnej skladby „GOD DID“.

Koho predstavenie by ste si od nás chcel/-a prečítať nabudúce? Napíš do komentárov!

Zdroj: Hashtag.sk
Odporúčame