Kto je Patrik Paulínyi? Mladého dokumentaristu si všimlo aj National Geographic

partik paulinyi

Patrik Paulínyi je milovníkom prírody a vášnivým dokumentaristom (Zdroj: Instagram/patrikpaulinyi)

#Množstvo precestovaných kilometrov, nespočetne veľa zážitkov a ako bonus hodiny krásnych záberov či stovky unikátnych snímok. Aj tým sa môže pochváliť cestovateľ a dokumentarista Patrik Paulínyi, ktorý prostredníctvom fotografií či filmu ukazuje tisícom ľudí nielen krásy Slovenska, ale aj tie najkrajšie miesta z celého sveta. K samotnému fotografovaniu a nahrávaniu sa ale dostal iba zhodou náhodou, no dnes tvorí unikátne videá, ktoré ľuďom vyrážajú dych.

Vizitka:

Meno: Patrik Paulínyi
Charakteristika: fotograf, filmár, dokumentarista, cestovateľ
Instagram: 73,8k
Youtube: 37,9k

Obľubuje výzvy

Desiatky dokonalých fotiek či videí sú tým, čím mladý cestovateľ ohúril nielen Slovákov, ale aj celý svet. Za krásnymi zábermi však stojí omnoho viac práce, ako by si mohli ľudia myslieť. Prespávanie v prírode, premoknuté oblečenie či hlad, sú len zlomkom toho, čo Patrika na jeho cestách sprevádza.

Ako sám hovorí, človek si musí počas cestovania aj niečo vytrpieť, inak by to bolo nudné. Zábery východu slnka, zvery v prírode či vodopádov sú však tým, čo ho naďalej motivuje vo svojej práci pokračovať. Mladý dokumentarista chce zo svojich ciest ľuďom prinášať predovšetkým emócie, ktoré nemá každý možnosť priamo zažiť a pocítiť. Pri jeho sledovaní sa preto oplatí nie len pozerať si fotky, ale aj čítať.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Patrik Paulinyi (@patrikpaulinyi)

Prekonal vyhorenie

Napriek tomu, že sa cestovanie môže zdať, ako ideálna činnosť, pri ktorej možno spojiť hobby s prácou, nie je to úplne tak. Desiatky hodín natáčania, strihania a upravovania môžu spôsobiť do istej miery vyhorenie. Pred pár rokmi ho zažil aj samotný Patrik, ktorý už z cestovania nemal takú radosť ako dovtedy.

Pomohla mu zmena štýlu cestovania. Na svoje dobrodružstvá si po novom vyhradil viac času a okrem práce sa na nich snaží do istej miery aj oddychovať. Podľa jeho slov sa už neženie len za zábermi, ale jednotlivé destinácie si viac užíva. Práve zmena štýlu v ňom opäť prebudila túžbu spoznávať nové krajiny a nové miesta.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Patrik Paulinyi (@patrikpaulinyi)


Kto bol Milan Rastislav Štefánik? Mal slabé nervy a drobnú výšku, napriek tomu lámal ženské srdcia


Všimli si ho aj v zahraničí

Napriek tomu, že jeho videá a fotky vyzerajú dokonale, nahrávaniu a foteniu sa začal venovať až na konci strednej školy. Ako mnoho maturantov, ani on vtedy nevedel, na akú vysokú školu chce ísť po skončení gymnázia.

Počas snowboardingu s kamarátmi urobil niekoľko záberov a zopár videí. Vtedy sa rozhodol, že práve táto činnosť by ho v živote bavila, a preto sa na poslednú chvíľu odhodlal podať prihlášku na odbor dokumentárny film do Banskej Bystrice. Odvtedy sa v tvorbe videí či dokumentov výrazne zlepšil a dnes jeho tvorba patrí medzi najlepšie na Slovensku. Svojím dokumentom Just Go prerazil aj v zahraničí, keď zaujal niekoľko svetových portálov vrátane kanálu National Geographic. Po tomto úspechu sa Patrikovi začali ozývať ľudia z Japonska, Indie či USA.

Prebehol sa Slovenskom

Azda jedným z najúspešnejších projektov, na ktorom Patrik doposiaľ pracoval je projekt Follow Me To: Slovakia. Zábery na toto unikátne video, ktoré robí úžasnú reklamu našej krajine, zbieral spoločne s bývalou priateľkou skoro rok. Dnes má na Youtube už takmer pól milióna pozretí a niekoľko stoviek komentárov od ľudí z celého sveta. V priebehu menej než dvoch minút sa tak aj ty môžeš prebehnúť Bratislavou, Košicami, Kremnicou či Bojnicami, vidieť unikátny Tomášovský výhľad či zažiť atmosféru hudobného festivalu.


Fotograf a cestovateľ Patrik Paulínyi: Nerozumiem prečo sa ľudia boja cestovať, sú to najlepšie investované peniaze


Nielen fotky, ale aj vážne témy

Nielen dokonalé fotky z rôznych destinácií sú tým, čo Patrik na svojich sociálnych sieťach propaguje. Na jeho profile na Instagrame či Youtube často objavia aj pohľady na odvrátenú tvár našej krajiny. Na jeho cestách vidí znečistené lesy, lúky či potoky.

Mladý cestovateľ sa preto rozhodol založiť iniciatívu #zláskykSlovensku, ktorá má motivovať ľudí k tomu, aby pri návšteve prírody vyzbierali aspoň trochu odpadu, ktorý ju znečisťuje. V lepšom prípade, aby si ľudia uvedomili, že smeti patria do odpadkových košov a nie do kríkov, na lúku či do potoka.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Patrik Paulinyi (@patrikpaulinyi)

V tomto roku Patrik chvíľu pobudol aj v Indii, odkiaľ fanúšikom naservíroval – ako vždy – neskutočné zábery. Čo na ne hovoríš?

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Patrik Paulinyi (@patrikpaulinyi)

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Patrik Paulinyi (@patrikpaulinyi)


Ešte viac zaujímavých noviniek, tipov, vtipov a inšpirácie? Poď na náš TikTok!

Zdroj: Hashtag.sk
Odporúčame