Kto bol Milan Rastislav Štefánik? Mal slabé nervy a drobnú výšku, napriek tomu lámal ženské srdcia

M. R. Štefánik a diplomatický zbor vo Washingtone

M. R. Štefánik a diplomatický zbor vo Washingtone, jún 1917 (Zdroj: Wikipedia M. R. Štefánik)

#Nič mi nebolo nemožné, lebo som chcel. Tak znie výrok generála Milana Rastislava Štefánika a presne vystihuje jeho život. Nezľakol sa prekážok a tým sa stal jednou z najvýznamnejších osobností našich moderných dejín. Bol skvelým vojakom, pilotom, diplomatom, politikom, ale aj spoločníkom. Ak ťa nudia seriózne výklady z kníh a chceš spoznať našich národných hrdinov cez odľahčenú optiku, čítaj ďalej.

Vizitka

Vlastné meno: Milan Rastislav Štefánik
Dátum a miesto narodenia: 21. júl 1880, Košariská, Rakúsko-Uhorsko (dnešné Slovensko)
Charakteristika: astronóm, vojenský letec, diplomat, politik, fotograf
Významné činy: zaslúžil sa o vznik spoločného štátu Čechov a Slovákov
Dátum a miesto smrti: 4. máj 1919, Ivanka pri Dunaji, Česko-Slovensko (dnešné Slovensko)
Príčina smrti: zomrel pri tragickej nehode lietadla


Kniha s poriadne drzým názvom už zmenila život mnohým: Budeš jedným z nich?


Chudobné dieťa s jedenástimi súrodencami

Štefánikova rodina bola naozaj pestrá. Pochádza z 12 detí, takže ako malý sa určite nenudil. Mal 4 sestry, ostatní boli chlapci. On bol šiesty v poradí. Hoci boli veľmi chudobní, jeho otec, ktorý bol evanjelický kňaz, mal veľa slovenských kníh. A práve tie ho v budúcnosti ovplyvnili. Jeho kroky viedol aj výber krstného otca. Bol nim v tej dobe známy skladateľ Štefan Fajnor.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Milan Rastislav Štefánik (@milan_rastislav_stefanik),

Vyrástol z neho poriadny svetobežník

V dospelosti patrilo medzi jeho koníčky cestovanie. Môžeme povedať, že to bol priam jeho životný štýl. Cudzie krajiny navštevoval mnohokrát aj kvôli pracovným povinnostiam. Ako jeden z prvých Slovákov zdolal Mont Blanc, dokopy dokonca 6-krát, a precestoval takmer celý svet, okrem Antarktídy. Ovládal 8 cudzích jazykov.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Milan Rastislav Štefánik (@milan_rastislav_stefanik),

Milovník hviezd a žien

Ako pravý romantik mal najbližšie k dvom veciam: hviezdam a ženám. Hviezdy miloval tak veľmi, že v rôznych kútoch sveta hľadal miesto pre svoju vlastnú hvezdáreň. Kvôli malým jagavým svetielkam išiel aj na Tahiti, kde pozoroval Halleyho kométu.

Aj napriek tomu, že bol drobný a meral iba 160 cm, vždy mal okolo seba húf žien. Zrejme to bolo spôsobené jeho prirodzeným šarmom a charizmou. Vďaka tomu sa mu otvorili aj chodníčky do vyšších kruhov. Keďže jeho hvezdársky koníček nebol práve najlacnejší, mal si aspoň od koho požičať. Neskôr mu tieto kontakty pomohli aj v politike.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Milan Rastislav Štefánik (@milan_rastislav_stefanik),

Celý život bojoval so stresom

Ľudia by povedali, že taký ambiciózny muž, ktorý lietal kade-tade po svete, musel mať pevné zdravie. Opak bol, žiaľ, pravdou. Celý život bojoval s problémami, trápil ho žalúdok a črevá. A keďže zažíval kvôli práci veľa stresu, stav sa zhoršoval. Mával dokonca obdobia, kedy pri rozčúlení omdlieval aj niekoľkokrát za deň. Vždy mal pri sebe tabatierku plnú liekov.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa brezovapodbradlom (@brezovapodbradlom),

Tragická smrť a zlomené srdce

Ak by sa jeho život predčasne neskončil tragickou smrťou, bol by z neho pravdepodobne ženatý muž. V júni ho čakala svadba s markízou Giulianou Benzoni. Tá sa po jeho smrti už viac nevydala a zostala slobodná. Počas ich vzťahu ho nazývala malý Slovák.

Generál Milan Rastislav Štefánik zomrel 4. máj 1919, keď sa vracal z Talianska do svojej vlasti. Pôvodne mal cestovať vlakom cez Rakúsko, no keďže išlo o nepriateľskú krajinu, hrdo odmietol a radšej zvolil lietadlo. Počas pristávacieho manévru sa stroj z nejasných príčin zrútil a všetci v lietadle zahynuli. V Brezovej pod Bradlom nájdeme dnes jeho pamätnú mohylu. Jeho meno nesie aj naše letisko v Bratislave.

Zdroj: Hashtag.sk
Odporúčame