Fotograf a cestovateľ Patrik Paulínyi: Nerozumiem prečo sa ľudia boja cestovať, sú to najlepšie investované peniaze

Foto: Instagram/patrikpaulinyi

#Patrik Paulínyi sa na Slovensku preslávil ako autor skvelého videa Follow Me To Slovakia. Aj keď priznáva, že sa inšpiroval fotografiami od Murada Osmanna, jeho nápad poslovenčil a dodal mu parádne grády. Výsledkom bol klip, ktorý si podmanil celú našu krajinu.

Patrika sme naposledy vyspovedali pred vyše dvomi rokmi, takže prišiel čas zistiť, čo sa v jeho živote zmenilo a čo ho najviac ovplyvnilo. Bez ďalších zbytočných rečí sa teda pustíme do rozhovoru s týmto vášnivým cestovateľom a fotografom.

Zdroj: Archív P. Paulínyiho

Od nášho posledného rozhovoru ubehli už viac ako dva roky. Za ten čas na tvojom YouTube kanál pribudlo množstvo videí z rôznych kútov sveta. India, Faerské ostrovy, Srí Lanka, Andalúzia či Island. Išlo o tvoje vysnívané miesta, ktoré si chcel vždy vidieť, alebo rozhodnutia navštíviť ich boli úplne spontánne?

Veľa z výletov bolo spontánnych. Môj najväčší sen bol vždy Island, čo bola moja druhá cesta do zahraničia, ak nerátam dovolenky s rodičmi. Po tomto výlete ma cestovanie chytilo a totálne som mu prepadol. Momentálne nemám už žiadnu krajinu, o ktorej by som vyslovene sníval. No stále ma extrémne lákajú severské destinácie. Island, Lofoty, Faerské ostrovy, to sú môjmu srdcu najbližšie miesta, kde sa budem vždy rád vracať.

Zdroj: Archív P. Paulínyiho

Ktorá krajina ti najviac utkvela v pamäti? Môžeš sa s nami podeliť o nejakú príhodu, na ktorú budeš ešte poriadne dlho spomínať?

Práve Faerské ostrovy. Počas prvej návštevy ma príliš nechytili, no po roku som sa predsa vrátil a chodil som len po horách. Za 10 túr som stretol jedného jediného človeka, čo bolo ovplyvnené aj tým, že som tam bol v druhej polovici novembra a počasie mi často dalo zabrať neskutočným spôsobom. To je ale práve to, čo ma na cestovaní najviac baví, troška si vytrpieť pri ceste za svojím cieľom. Nemám rád, keď všetko prebieha hladko. Z tohto pohľadu mi určite ostane v pamäti aj štvormesačná cesta po Ázií, kde sa mi stávali skoro každý deň čudesné veci. Uprostred džungle mi na motorke došiel benzín. V ďalšej džungli na túre som stratil kľúče, spadol som z motorky takmer pod kamión, spadol som do kanála…

Nedávno si na svoj kanál pridal aj video z Jordánska. Nachádzaš sa momentálne na Slovensku? Aké cesty prípadne plánuješ na najbližšie obdobie, prípadne na čo sa chceš v budúcnosti najviac zamerať?

Cez leto mám v pláne byť čo najviac doma a užívať si pekné počasie. Na jeseň by som opäť chcel navštíviť Faerské ostrovy, no tentokrát na dlhšie obdobie, a čakajú ma ešte Lofoty.

Zdroj: Archív P. Paulínyiho

Radi by sme sa vrátili aj k tvojim úplným začiatkom. Tie charakterizovala hlavne láska k športu, fotke a prírode, ktorej bol v okolí tvojho rodného Liptovského Mikuláša určite dostatok. Bolo pre teba fotografovanie láskou na prvý pohľad, alebo si si k nemu našiel cestu postupne?

Prišlo to postupne. Prvýkrát som držal foťák a kameru v Tatrách, kde sme s kamošmi chodili snowboardovať a fotili/natáčali sme si svoje triky. Následne som zo snowparku vyšiel na hrebeň, kde som sa učil fotiť prírodu. Páčil sa mi vtedy práve ten aspekt, že nie každý má možnosť sa na takéto miesta dostať. Chcel som tak prostredníctvom fotiek priniesť svoje zážitky z hôr medzi ostatných. A to je to, čo ma dnes teší najviac. Nielen inšpirovať ľudí k tomu, aby vyrazili do prírody alebo do zahraničia, ale prostredníctvom videí a fotiek ich tam preniesť aspoň vo fantázií. Keď mi niekto po zhliadnutí môjho videa povie, že sa cítil, ako keby v tej krajine naozaj bol, je to pre mňa najväčšia radosť.

Od fotky si sa postupne dostal aj k tvorbe dokumentárnych filmov. V roku 2013 si s filmom ,,Nad nami“  vyhral na festivale Hory a mesto v Bratislave cenu pre začínajúceho filmára a tvoj ďalší projekt „Just Go“ obletel doslova celý svet. Pracuješ momentálne na niečom podobnom?

Mám roztočený jeden dokument, na ktorý sa hrozne teším a verím, že sa mi už čoskoro podarí ho dokončiť. Tento filmík točím už druhý rok a sám som naňho veľmi zvedavý. Chcem aby bol tip top, a preto mi to však toľko trvá.

Zdroj: Archív P. Paulínyiho

Pred necelým rokom si prišiel s mimoriadne silným videom, kde si ukázal, ako Slováci znečisťujú naše prírodné dedičstvo. Po sociálnych sieťach sa šírilo raketovým tempom a rozprúdilo veľkú diskusiu. Sám v ňom však hovoríš, že by si bol najradšej, keby toto video nikdy nemuselo vzniknúť. Vidíš odvtedy nejakú zmenu v správaní ľudí?

Ťažko posúdiť, či sa niečo zmenilo. Avšak každý týždeň mi príde na Instagram niekoľko fotiek od ľudí, čo boli zbierať smeti. Netvrdím, že je to práve kvôli tomuto videu, ale som rád, že sa problém dostal viac do povedomia. Určite aspoň pár jedincov odradil od zahodenia bordelu v prírode.

ROZHOVOR Autor skvelého Follow Me To Slovakia: Tajne som dúfal, že by video mohlo byť úspešné

Nadšencov fotografie a videa bude určite zaujímať, s akou technikou momentálne tvoríš. Prezradíš nám, s čím pracuješ?

Fotím a točím na Sony A7R II, na ktorom mám 90 % času objektív Sony 28mm f2.0. Okrem neho mám Samyang 14mm a Canon 70-200 f4.0. Samozrejme dron DJI Mavic pro 2 a gymbal Ronin SC.

Zdroj: Archív P. Paulínyiho

Okrem fotenia a tvorby videí sa venuješ aj snowboardingu, respektíve splitboardingu, o čom sme sa mohli presvedčiť aj v niekoľkých tvojich videách. Stíhaš sa popri práci ešte aj nejaké iné aktivity?

Práve tie, čo si spomenul, sú moje najobľúbenejšie  Kvôli nim sa snažím vždy zimu tráviť doma a cestovať v iných ročných obdobiach. Okrem nich ale, samozrejme, v lete turistika a veľmi by som sa chcel naučiť hrať na gitaru, no to sa musím najskôr naučiť lepšie zorganizovať si svoj čas.

V jednom videu si povedal, že si precestoval viac ako 40 krajín sveta. Čo by si odkázal ľuďom, ktorí nevedia prekonať svoj vnútorný strach a boja sa vycestovať na vlastnú päsť do ďalekých krajín?

Často dostávam správy typu: „Ja by som tiež rád cestoval ale bojím sa.“ Nerozumiem, čoho sa boja, pretože cestovanie nebolo nikdy jednoduchšie. V telefóne mám GPS, mapy a aplikácie, cez ktoré si môžem zarezervovať ubytko, auto a všetko čo potrebujem. Na internete je milión cestopisov, kde nájdeš či už pomoc alebo inšpiráciu. Navyše, cudzí jazyk takmer nepoužívam, pretože mimo tých najznámejších turistických atrakcií ľudia anglicky aj tak nevedia. Takže cestujte, spoznávajte, pre mňa to sú rozhodne najlepšie investované peniaze.

Zdroj: Archív P. Paulínyiho

Odporúčame:
Nenechaj si ujsť najnovšie Cestovateľské kino, ktorého témou bude Japonsko. Lístky aj viac info nájdeš na Predpredaj.sk.

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame