Kto je Martin Buday? Najlepšia slovenská ťažká váha je krok od titulu v Oktagone a prestupu do UFC

Kto je Martin Buday?

Martin Buday je krok od titulu Oktagonu (Zdroj: Instagram/badysbjj)

#Martin Buday je MMA bojovník z trnavského Spartakus Fight Gymu. Jeho aktuálna bilancia je 7-1, pričom jedinú porážku na body mu na začiatku kariéry uštedril dnes už UFC bojovník Juan Espino. Martinovou najsilnejšou stránkou je grappling a BJJ, v ktorom je držiteľom čierneho opasku. Budaya čaká titulový zápas na turnaji Oktagon 23 proti poľskému bojovníkovi Kamilovi Mindovi. Po prípadnom víťazstve nie je vylúčené, že po ňom siahne aj UFC. Toto je Martin Buday!

Vizitka: 

Vlastným menom: Martin Buday
Známy ako: Badys
Dátum narodenia: 11. novembra 1991
Prvý zápas: 23. októbra 2015 – výhra proti Urošovi Stefanovićovi
Posledný zápas: 14. septembra 2019 – výhra proti Danielovi Dittrichovi
Instagram: 5,4k followerov

2015 – 2018 začiatky kariéry

Ťažká váha sa celosvetovo teší veľmi nízkej popularite a hľadať súperov pre Budaya na domácej scéne bolo veľmi obtiažne. Debut pod MMA pravidlami si odbil v menšej slovenskej organizácii proti Srbovi Stefanovićovi. Badys vyhral jednoznačne na body. Do bodového rozhodnutia sa išlo aj v jeho 2. profi zápase. Súčasný UFC bojovník Juan Espino bol už nad jeho sily.

Buday prestúpil do organizácie XFN, kde si v premiére poradil s Milanom Vrbićom. Zápas ukončil expresne rýchlo po 69 sekundách 1. kola. Medzi časom sa Martin aktívne zúčastňoval grapplingových súťaží, kde mal veľké úspechy. Stal sa európskym šampiónom ISFA a dvakrát aj európskym šampiónom IBJJF v ťažkej váhe.

2018 – 2019 prestup do Oktagonu

Badys dostal ponuku na prestup do organizácie Oktagon MMA, ktorú bez váhania prijal. Premiérový duel na Oktagone 6 skončil víťazne, no stalo sa na ňom veľké nedorozumenie. Buday prišiel na váhu o 5 kilogramov ťažší, keďže sa k nemu dostali mylné informácie. Výrazne ľahší Dzhangir Nasibov zápas napriek tomu vzal a po 1. kole pre zlomenú ruku nemohol ďalej pokračovať v zápase.

Aj nasledujúce 3 zápasy v najťažšej váhovke Buday dokázal vyhrať. Všetky ukončil KO/TKO a v súvislosti s jeho menom sa začalo špekulovať o možnom vyzývateľovi šampióna Michala Martínka. Na to, aby sa s ním stretol, ešte musel zdolať Daniela Dittricha na turnaji Oktagon 14.

To sa Budayovi podarilo v 2. kole, keď naplno ukázal svoje schopnosti na zemi a ukončil súpera pákou na ruku. Prednosť pred Budayom však dostal za záhadných okolností bývalý UFC bojovník Viktor Pešta. Martínek zdolal Peštu v 1. kole a v klietke súhlasil s tým, že jeho ďalšia obhajoba bude proti Martinovi Budayovi.

2020 – uvoľnený titul a zdravotné komplikácie

Začiatkom septembra minulého roka Michal Martínek potvrdil svoj prestup do ruskej ACA. Pre ťažkú váhu Oktagonu to znamenalo, že titul zostal voľný. Zabojovať o uvoľnený titul mali Martin Buday a ruský bojovník Mikhail Mokhnatkin na turnaji Oktagon 20.

Zápas bol však zrušený pre zdravotné komplikácie slovenského zápasníka. Buday mal ťažký priebeh ochorenia COVID-19 a na niekoľko mesiacov bol nútený vypadnúť z tréningového tempa. Mokhnatkin šancu na zápas v Oktagone doposiaľ nedostal a je otázne, v akej váhe a či vôbec sa niekedy pod taktovkou našej najlepšej organizácie predstaví.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Martin Buday (@badysbjj)

2021 – titulová šanca a možný vstup do UFC

Niekoľko mesiacov dozadu sa dostal Martin Buday do rebríčka potenciálnych ťažkých váh, ktoré by mohli rozšíriť rady UFC. Na základe toho Badysa oslovila manažérska spoločnosť Ruby Sports & Entertainment. Tá má pod sebou momentálne jediného Slováka v UFC a Budayovho kolegu z SFG, Lajoša Kleina.

Turnaj Oktagon 23 pre zranenie Davida Kozmu prišiel o hlavný zápas. Oktagon ale vzápätí našiel náhradu a na prvom z májových turnajov bude bojovať o titul Martin Buday s Kamilom Mindom. Víťaz tohto duelu sa stane historicky 2. šampiónom ťažkej váhy organizácie Oktagon MMA.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Martin Buday (@badysbjj)

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame