Kto je Marek Bartl? Obľúbený bojovník a srdciar, ktorý vyhral zápas s natrhnutým krížnym väzom

Kto je Marek Bartl?

Marek Bartl počas zápasu (Zdroj: Instagram/Marek Bartl)

#Marek Bartl je česko-slovenský MMA bojovník, ktorý momentálne zápasí v organizácii Oktagon MMA. V najlepšej domácej lige je od úplného začiatku, kedy si spolu s Gáborom Borárosom odbili historicky prvý zápas organizácie v 1. sérii Oktagon Výzvy. Bartl je momentálne považovaný za jedného z mála čistokrvných strikerov domácej scény, ktorí sa dokázali naučiť boj na zemi na vysokej úrovni. Toto je Marek Bartl!

Vizitka: 

Vlastným menom: Marek Bartl
Vek: 28 rokov
Prvý zápas: 19. mája 2012 – výhra proti Martinovi Zvarovi
Posledný zápas: 19. júna 2021 – prehra proti Karolovi Ryšavému
Instagram: 26,2k followerov

 

2012 – 2015 jednostranný podpriemerný zápasník

V dobe, kedy Marek Bartl začínal s MMA, ani zďaleka neboli zmiešané bojové umenia na vysokej úrovni. Veľké množstvo bojovníkov boli zápasníci iných bojových odvetví, ktorí kombinovali svoje štarty v rôznych úpolových športoch. Medzi nich patril aj Marek, ktorý bol predovšetkým skvelý a úspešný kickboxer.

Úvod do MMA nebol pre Bartla tej najideálnejší, aký si predstavoval. Vo svojich zápasoch síce dokázal svojim súperom konkurovať, ba ich prevyšovať, v postoji, no po prenesení súboja na zem to nezvyklo trvať dlho. Na zemi bol Marek v úvodných zápasoch kariéry takmer bezmocný a po 11 súbojoch mal nepriaznivé skóre 4-7.

2016 – projekt, ktorý zmenil životy

S príchodom projektu Oktagon Výzva MMA na domácej scéne začalo výrazne stúpať. Jedným z 8 účastníkov 1. série tejto reality show bol aj Bartl, ktorý bol zároveň účastníkom prvého štvrťfinále a zápasu v histórii Oktagonu. Marek prehral s Gáborom Borárosom už v 1. kole, no s miernou dávkou šťastia sa aj tak objavil v semifinále.

Keďže slovenská strana vyhrala tri zo štyroch štvrťfinálových zápasov a semifinále muselo byť česko-slovenské, tak jeden z porazených českých bojovníkov dostal šancu ako lucky loser. Ním bol práve Bartl, ktorý ukončil Milana Ďatelinku a prebojoval sa do finále.

To sa udialo na vyvrcholení celého projektu a historicky prvého číslovaného turnaja Oktagon 1. Tam už ale nemohol Marek nastúpiť pre zranenie krížneho väzu z kickboxerského zápasu. Šampiónom tejto série sa stal Gábor Boráros, ktorý ukončil ďalšieho lucky losera z českej strany Jakuba Běleho v 1. kole.

2016 – 2019 víťazná séria a životná zmena

Po Oktagon Výzve sa Marek rozhodol k radikálnemu kroku a prestúpil do bratislavského gymu Octagon Fighting Academy. Bartl sa zároveň presťahoval na Slovensko a naplno sa začal rozvíjať v MMA po komplexnej stránke. V Bratislave zdokonalil svoju hru na zemi, čo sa začalo odvíjať aj na jeho výsledkoch.

Nasledujúce 4 zápasy vyhral, pričom ten s Azizom Dauliatovom je pre bežného fanúšika absolútne nepredstaviteľný. Marek si počas zápasu obnovil zranenie, kvôli ktorému nemohol nastúpiť do finále Výzvy, a nebol vôbec schopný plnohodnotne bojovať v postoji. Dauliatov o jeho zranení však netušil a snažil sa preniesť súboj na zem, kde ho zranený Bartl utiahol na armbar.

2020 – 2021 dlhá prestávka a očakávaný návrat

Zranenie krížneho väzu v kolene si opäť vyžiadalo dlhú rekonvalescenciu a Marek sa mal vrátiť do boja na turnaji Oktagon 16 v Ostrave s Matějom Kuzníkom. Ten sa však tesne pred jeho konaním zrušil pre pandémiu koronavírusu a reprezentant OFA Bratislava si na svoj návrat musel počkať až na koniec roka 2020. Na turnaji Oktagon 19 kontroverzne prehral na body v odloženom zápase s Kuzníkom.

Následne si ale napravil chuť a po úžasnej kontrole na zemi a BJJ nabodoval Michala Mokrého. V ďalšom súboji, ktorý bol okorenený miernym trashtalkom, čelil Karolovi Ryšavému. Na slovenského šampióna 3. série Výzvy už bol ale prikrátky a jednoznačne prehral na body.

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame