Kto je Róbert Boženík? Rodák z Terchovej konečne našiel svoju futbalovú cestu

Róbert Boženík

Talentovaný slovenský futbalista Róbert Boženík nám robí dobré meno v zahraničí (Zdroj: Instagram/robobozenik)

#Slovenský futbalový útočník Róbert Boženík bol dlho označovaný za talentovaného mladíka, ktorý nedokáže naplniť svoj potenciál. To je v tejto chvíli už minulosť, ex-hráč MŠK Žilina či Feyenoordu Rotterdam začína dávať góly na pravidelnej báze. A darí sa mu to v jednej z najťažších ligových súťaží na svete.

VIZITKA
Meno: Róbert Boženík
Dátum a miesto narodenia: 18. november 1999, Terchová
Charakteristika: slovenský futbalový útočník, reprezentant SR a hráč portugalského klubu Boavista Porto

Únavná šnúra hosťovaní 

Keď dal Róbert Boženík v úvode sezóny 2023/2024 dva góly portugalskému gigantovi Benfice Lisabon a rozhodol o prekvapivom triumfe Boavisty Porto 3:2, získal si nielen priazeň portských priaznivcov a priestor v médiách, ale bolo to pre neho veľkým zadosťučinením.

Rodák z Terchovej totiž v uplynulých ročníkoch chodil po hosťovaniach. Niekde sa mu darilo viac, inde menej, ale nikde sa neusadil a po niekoľkých mesiacoch prišiel ďalší presun. Zažíval nestabilné obdobie, nehovoriac o tom, že v súkromí to pre neho znamenalo neustále sťahovanie z jedného miesta na druhé.

Našiel vytúžené pôsobisko

V lete 2023 však odišiel z holandského Feyenoordu Rotterdam za 2,5 milióna eur na trvalý prestup do portugalskej Boavisty. V Porte hosťoval v uplynulom ročníku a klubových šéfov svojím prístupom a výkonmi na ihrisku zaujal natoľko, že sa rozhodli doňho investovať viac než dvojnásobok jeho aktuálnej trhovej ceny.

Predtým slovenský útočník absolvoval aj anabázu v druhej nemeckej Bundeslige, v tíme Fortuna Düsseldorf. Boženík dával jasne najavo, že by sa rád usadil, čo sa mu teraz podarilo. V úvodných troch kolách nového ročníka portugalskej ligy trikrát skóroval a priaznivci zo Slovenska dúfajú, že z jeho fazóny bude ťažiť aj národný tím.

Problematický odchod spod Dubňa

Do Európy Róbert putoval z MŠK Žilina. Šošoni Boženíka predali v roku 2020 za približne 4 milióny eur (túto čiastku priniesol špecializovaný portál Transfermarkt). Odchod spod Dubňa ale v prípade tohto talentovaného strelca, ktorý už pokoril tridsiatku zápasov v drese reprezentácie, nebol jednoduchý.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Kto je Jennifer Lawrence? Hviezda filmu Nič v zlom a slávna Katniss ťa prekvapí svojím životom

V skratke, hráč mal iné predstavy ako klub, žlto-zelení sa nepohodli s Boženíkovými zástupcami a celá situácia bola v istom bode dosť napätá. Nič to ale nemení na fakte, že práve na Štadióne pod Dubňom dal Robo o sebe prvýkrát vedieť výraznejším spôsobom a naznačil, že má veľký potenciál.

Riskol odchod do zahraničia, do holandskej Eredivisie, i keď ho od toho odhovárali. Prešiel si hosťovaniami a sedením na lavičke, pričom teraz to vyzerá, že sa konečne dočkal poriadnej príležitosti.

 

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Príspevok, ktorý zdieľa Róbert Boženík (@robobozenik)

Útočník má hodnotu ako soľ

Ak je v známej rozprávke soľ dôležitá než zlato, tak vo futbale to môžeme tvrdiť o útočníkovi. Svoje by o tom vedela hovoriť slovenská reprezentácia, ktorá už niekoľko sezón márne hľadá zakončovateľov, ktorí by boli schopní nadviazať na úspešné éry Szilárda Németha, Mareka Mintála či Róberta Vitteka. Róbert Boženík je v 23 rokoch jedným z mužov, ktorý by sa tejto úlohy mohol zhostiť. 

Na ihrisku získava sebavedomie, pravidelne nastupuje v kvalitnej portugalskej lige, ktorá je radená medzi TOP 5 alebo TOP 6 futbalových ligových súťaží na svete, pričom popri tomto všetkom získava priam zlaté skúsenosti. Boženík je ďalším dôkazom toho, že niekedy si na príležitosť treba trpezlivo a počkať a potom ju „len" stačí nepustiť. 

Sleduj náš Instagram

Zdroj: hashtag.sk, transfermarkt.com
Odporúčame