Kto je Filip Macek? Jednotka bantamovej váhy a špecialista na submisie dostal od Oktagonu ďalšiu veľkú šancu

Oktagon 38

Filip Macekbude mať na Oktagon 38 nového vyzývateľa (Zdroj: Instagram/filipmacek)

#Filip Macek je považovaný za najlepšiu bantamovú váhu Oktagonu. Má za sebou niekoľko zápasov v ruskej ACB a pred expanziou do zahraničia sa stal šampiónom organizácie GCF. Po definitívnom odchode Tomáša Deáka sa uvoľnil titul váhy do 61 kilogramov. O ten zabojujú 4 bojovníci prostredníctvom malej pyramídy, medzi ktorými figuruje aj český reprezentant. Toto je Filip Macek!

Vizitka: 

Vlastným menom: Filip Macek
Známy ako: Máca
Prvý zápas: 24. januára 2010 – výhra proti Tomášovi Jeníčkovi
Posledný zápas: 30. januára 2021 – výhra proti Kostadinovi Enevovi
Instagram:  4,2k followerov

2010 – 2014 začiatky v GCF

Kariéru Macek odštartoval vo v tom čase najprestížnejšej domácej organizácii, Gladiator Championship Fighting. Úvodných 5 profesionálnych duelov proti nováčikom bez problémov zvládol a prišla ponuka jednorázovo zápasiť v zahraničí. V troch rôznych krajinách si pripísal 3 prehry a vzápätí sa vrátil späť do Českej Republiky.

Tam sa mu mimoriadne darilo a s výnimkou pár prehier potvrdzoval svoj veľký potenciál. Na ceste za dosiahnutím schudnutia do bantamovej váhy si svoj posledný zápas na domácej scéne strihol o titul. V ňom zdolal vtedy veľmi kvalitného Pavla Svobodu a stal sa šampiónom do 61 kg. Domácu scénu opustil so skóre 12-7-1, keď si ho podpísala na viacej zápasov ruská organizácia ACB.

2017 – 2019 nároční súperi v Rusku

O obrovské prekvapenie na úvod v ACB sa postaral práve Máca. Rusa Murada Zeinulabidova uškrtil v 3. kole, čo ho vystrelilo medzi najlepších bojovníkov bantamovej váhy ACB. Z ďalších 2 duelov si odnášal skóre 1-1, no následne prišla nepríjemná séria. Prehral vo všetkých 3 nasledujúcich súbojoch a ďalšie povinné víťazstvo ho v organizácii zachránilo.

Posledné 2 zápasy v Rusku prehral na body a organizácia s Filipom ukončila spoluprácu. V tom čase boli Macek spolu s Patrikom Kinclom jedinými bojovníkmi, ktorí sa dostali do tejto prestížnej organizácie. Ukázalo sa však, že úroveň bola nad  Macekove schopnosti a s bilanciou 2-5 sa opäť vrátil domov.

2018 – 2019 skvelá šnúra v Oktagone

Bantamová váha je druhou mužskou najľahšou váhou, čo vo svete bojových športoch znamená pomerne zriedkavé ukončovanie zápasov pred limitom. Macek toto nepísané pravidlo vo svojich úvodných zápasoch v Oktagone absolútne vyvrátil. Všetkých 5 duelov ukončil submisiou v 1. kole a hlasno si pýtal titulový zápas s Tomášom Deákom.

Deák sa pre Filipovo nízke postavenie vo svetových rebríčkoch najprv veľmi vyhýbal tomuto duelu, no napokon ho vzal. Jeden z najkurióznejších MMA zápasov na česko-slovenskej pôde ovládol Tomáš Deák a pripísal si víťazstvo na body. Slovenský rodák sa stal šampiónom bantamu, avšak vzápätí o titul prišiel, keď podpísal zmluvu s konkurenčnou IAF.

2020 – 2021 reparát

Pre opatrenia spojené s koronavírusom Filip nezápasil viac ako rok a do boja sa vrátil na turnaji Oktagon 19. Na ňom opäť uškrtil fínskeho súpera gilotínou a vrátil sa späť na víťaznú vlnu. Bulhar Kostadin Enev narobil Macekovi problémy, ale z nich sa dokázal dostať a ku koncu 1. kola aj súpera ukončiť.

Už je to viac než rok, čo sa uvoľnil titul bantamovej váhy v Oktagone, a tak prišla organizácia s novým nápadom. Šampiónom sa stane víťaz štvorčlennej pyramídy, ktorej semifinále prebehne na galavečeri Oktagon 24. Jedným zo 4 bojovníkov je práve Filip Macek, ktorého doplňujú zahraniční bojovníci. Maceka vyzve Talian Luca Iovine a na rovnakom turnaji prebehne aj zápas Kulmara vs. Quero.

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame