#Kto by nepoznal britskú herečku Maggie Smith? Legendárna postava profesorky McGonagallovej z čarodejníckej ságy Harry Potter utkvela v pamäti malým aj veľkým. Skvelá herečka mala na konte aj mnohé iné filmy a seriály, ktoré za svoju kariéru natočila. Zaspomínaj si s nami na jej veľkolepú filmovú kariéru.
VIZITKA
Celé meno: Dame Margaret Natalie Smith
Dátum a miesto narodenia: 28. december 1934, Ilford, Essex, Veľká Británia
Dátum a miesto úmrtia: 27. september 2024, Londýn, Veľká Británia
Charakteristika: filmová a divadelná herečka
Osobnosť britskej kinematografie
Maggie Smith bola veľkou osobnosťou filmovej scény. Počas takmer 70 rokov na plátne stvárnila mnoho postáv. Je považovaná za jednu z najznámejších a najlepších britských herečiek, o čom svedčia aj ocenenia, ktoré získala – na konte má dvoch Oscarov, päť cien BAFTA, štyri Emmy, tri Zlaté glóbusy či šesť nominácií na cenu Laurenca Oliviera.
Jej kariéra sa začala ešte v roku 1952, keď debutovala ešte ako 17-ročná ako Viola v Twelfth Night v Oxford Playhouse. Neskôr, v roku 1965 sa dostala na Broadway, kde zažiarila v predstavení New Faces of 56‘. Počas nasledujúcich desaťročí sa stala jednou z najznámejších umelkýň vôbec.
Prelomové roky kariéry
Nasledujúce desaťročia boli pre Maggie kľúčové – hrala na divadelných doskách, ale aj na filmovom plátne, kde sa postupne dostala aj k väčším úlohám. V priebehu 70. a 80. rokov začala „zbierať ovocie svojej tvrdej práce“ a dočkala sa prvých ocenení.
Začiatkom 90. rokov sa Maggie začala objavovať viac v komédiách – môžeš ju poznať ako babičku Wendy z filmu Hook (1991), ako matku predstavenú z komédie Whoopi Goldberg Sister Act (1993) či z televíznej adaptácie románu Charlesa Dickensa s názvom David Copperfield (1999), kde si po jej boku zahral aj Daniel Radcliffe alias Harry Potter.
Legendárne úlohy
Nové tisícročie prinieslo Maggie ešte väčšiu slávu než doposiaľ. Boom okolo známej ságy o mladom čarodejníkovi „hltali“ všetci. Ako určite vieš, v Harrym Potterovi stvárňovala v rokoch 2001 až 2011 jednu z kľúčových postáv – profesorku Minervu McGonagallovú.
V rokoch 2010 až 2015 sa objavila v známej britskej dobovej dráme s názvom Downton Abbey, kde si zahrala Violet Crawley, vdovu a grófku z Granthamu, za ktorú si odniesla Zlatý glóbus a štyri ceny Screen Actors Guild Awards.
Posledné roky
V roku 2018 prepožičala svoj hlas mobilnej hre z čarodejníckeho prostredia s názvom Harry Potter: Hogwarts Mystery, ktorú si stále môžeš zahrať. V nasledujúcom roku sa po viac ako dekáde vrátila na divadelné dosky v adaptácii Christophera Hamptona Nemecký život. Stvárnila postavu Brunhilde Pomsel v londýnskom divadle Bridge Theatre.
O tri roky neskôr, v roku 2022, sa vrátila aj do čarodejníckeho sveta prostredníctvom dokumentárneho filmu Harry Potter 20 rokov filmovej mágie: Návrat do Rokfortu. Rok 2023 bol tiež plný skvelých návratov na plátno – Maggie si zahrala v adaptácii detskej knihy A Boy Called Christmas, ktorú môžeš poznať z Netflixu, či v írskom dramatickom filme s názvom The Miracle Club.
Zomrela v nemocnici Chelsea and Westminster Hospital v Londýne, a to 27. septembra 2024 vo veku 89 rokov po boji so zdravotnými problémami, o ktorých otvorene hovorila.
Zaujímavosti o Maggie Smith
- Do roly profesorky McGonagallovej si Maggie Smith vybrala samotná autorka knihy, J. K. Rowlingová.
- Dieťaťu, ktoré sa jej na základe sledovania Harryho Pottera opýtalo, či sa vie naozaj premeniť na mačku, povedala, aby sa spamätalo.
- Pri natáčaní bojovej scény vo filme Harry Potter a Dary smrti 2 sa vďaka boju medzi profesorkou McGonagallovou a profesorom Snapeom stala vôbec najstaršou ženou (77 rokov), ktorá do tej doby natáčala takúto scénu.
- Hoci hrala v Downton Abbey jednu z kľúčových postáv, údajne tento seriál nikdy nevidela.
- Bola prvou zo štyroch po sebe idúcich držiteliek Oscara za vynikajúcu herečku vo vedľajšej úlohe s iniciálmi M.S. – po nej nasledovala Meryl Streep (1979), Mary Steenburgen (1980) a Maureen Stapleton (1981).
- V priebehu natáčania Najlepšie roky slečny Jean Broedieovej (1969) sa Maggie Smith vydala za svojho prvého manžela, Roberta Stephensa.
Zdieľať na
Zdieľaní