Kto bol Štefan Banič? Vymyslel prvý použiteľný padák, ktorý zaujal aj Američanov – sláva ani peniaze ho však nečakali

Známka Štefan Banič

Štefan Banič bol technickým talentom, ktorý zažiaril aj vo svete (Zdroj: Instagram - vlasteneckypohlad)

#Štefan Banič bol človek, ktorým sa na Slovensku môžeme jednoznačne pýšiť. Bol strojcom prvého použiteľného padáku a svoje technické zručnosti predviedol až v Amerike. Aké ďalšie zaujímavosti by si mal vedieť?

Kto teda bol Štefan Banič? Tieto fakty o ňom ťa v škole určite nenaučili. Ak ťa nudia seriózne výklady z kníh a chceš spoznať našich národných hrdinov cez odľahčenú optiku, čítaj ďalej.

Vizitka:

Celé meno: Štefan Banič
Dátum a miesto narodenia: 23. 11. 1870, Neštich, Rakúsko-Uhorsko
Charakteristika: robotník, vynálezca
Významný čin: vynálezca padáku
Dátum a miesto úmrtia: 2. 1. 1941, Neštich, Slovenský štát

Vyhadzov kvôli názorom

Sloboda prejavu nebola vždy úplná samozrejmosť, ako je tomu dnes. Na to doplatil aj mladý Štefan. Hneď po skončení ľudovej školy sa síce nemal problém zamestnať, pracoval na statku u Pálffyovcov, dlho sa tam ale neohrial – vyhodili ho. Dôvodom nebol zlý výkon alebo správanie, no jeho názory na maďarizáciu, ktoré sa pánom vôbec nepozdávali.

Potom sa aj on, ako množstvo ďalších Slovákov, vysťahoval na prelome storočí do Ameriky a skúšal tam nájsť lepší život. Jeho prácou bolo baníctvo a kamenárstvo, takže ťažkej práci sa aj tak nevyhol.

Inšpirovalo ho nešťastie

V roku 1912 sa stal svedkom leteckého nešťastia. Všetko zlé je na niečo dobré, a tak to bolo aj v tentokrát. Skúsenosť ho poznačila natoľko, že sa rozhodol zostrojiť niečo, čo by zachránilo posádku v podobných  prípadoch. Jeho odhodlaniu pomohol aj fakt, že už od mala bol veľmi technicky zručný a nerobilo mu problém niečo vytvoriť. O rok neskôr americkým úradom predložil koncepciu padáka, ktorý bol založený na dáždnikovom type s krytím.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Vojenská história SK (@vojenska.historia.sk)

V patente stojí:Nech je známe, že ja, Stephan Banič, pôvodom z rakúsko-uhorského cisárstva, usadený v Greenville, okres Mercer, štát Pennsylvánia, vynašiel som isté nové, účelné zlepšenie padákov, o čom podávam v nasledujúcom podrobné vysvetlenie.“ 

Svojmu vynálezu skutočne dôveroval, keďže ho osobne otestoval pred zástupcami Patentového úradu a letectva USA. Zoskočil zo strechy 15-poschodovej budovy vo Washingtone. Neskôr nasledovali ďalšie a ďalšie zoskoky, dokonca aj z lietadla.

Keďže bol rodák zo Slovenska veľmi šikovný a vynaliezavý, neskončil iba pri jednom vynáleze. Okrem padáka vymyslel mechanizované sane, ktoré mali byť poháňané pedálmi a taktiež aj mnohé hračky či drevené hlavolamy.


Kto bol Milan Rastislav Štefánik? Mal slabé nervy a drobnú výšku, napriek tomu lámal ženské srdcia


Vynález zapadol prachom

Banič nechcel, aby jeho vynález zostal nevyužitý, a preto sa rozhodol posunúť ho ďalej. Predložil ho zástupcom letectva USA. Tí ho patrične privítali a aj odkúpili, no s ďalším využitím nepokračovali, nezaviedli ho ani do svojej výstroje v 1. svetovej vojne.

Aj napriek tomu, že zostrojil prvý použiteľný padák, nepriniesol mu slávu ani peniaze. Nakoniec sa rozhodol vrátiť sa späť do rodnej vlasti. Bol to skromný človek a žil viac-menej v ústraní. Znovu začal tvrdo pracovať, tentokrát ako murár. Okrem toho sa venoval ovocinárstvu a mal záľubu v spoznávaní Malých Karpát, napokon, podieľal sa na objavení jaskyne Driny.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Adriána Antolová (@adriana.antolova)

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Štefan Banič (@stefanbanic18701941)

Zdroj: Hashtag.sk
Odporúčame