Kto bol prvým rapperom histórie a odkiaľ pochádzal?

Zamýšľali ste sa niekedy nad tým, kedy vznikol rap ako žáner a kto bol prvým rapperom histórie? Respektíve, odkiaľ tento človek pochádzal? Nám to prišlo na um, tak sme sa rozhodli, že po tom zľahka začneme pátrať. Výsledok tohto hľadania možno nejedného z vás prekvapí.

Kto bol prvým rapperom histórie? 

Viaceré historické zdroje sa zhodujú v tom, že prvým hudobným interpretom, ktorého môžeme nazývať rapper, bol chlapík menom Coke La Rock, ktorý tvoril predovšetkým v 70. rokoch uplynulého storočia.

CLR spojil sily s DJ Kool Hercom, pričom rokom, kedy vznikol hip-hop je rok 1973, kedy práve Coke La Rok a DJ Kool Herc začali tvoriť spoločne. Ak by ste chceli presný dátum, jedná sa o 11. august 1973.

Rap uzrel svetlo sveta v mestskej časti New Yorku, v Bronxe (to zrejme nikoho neprekvapí). DJ Kool Herc, civilným menom Clive Campbell, mal vtedy iba 18 rokov a počas  spomínaného dátumu organizoval party. Práve on prišiel s myšlienkou priniesť niečo nové.

Zavolal tam svojho kamaráta Cokea, s ktorým ľuďom odprezentovali dovtedy nepoznaný spôsob hudby. Neskôr sa medzi priekopníkov rapu a hip-hopu zaradili aj mená ako Grandmaster Flash, Kurtis Blow, Furious Five či Cold Crush Brothers.

Každopádne, pravdepodobne sa všetci zhodneme, že týmto pánom sa môžeme poďakovať, pretože bez nich by sme možno rap ako žáner ani len nepoznali.

Viac rapového obsahu nájdeš na tomto odkaze.

Photo credits: iStock/Getty Images, Free Photo

Odporúčame