Týchto 6 Slovákov zmenilo chod dejín: Ťažko uveriť, aké vynálezy pochádzajú od našich rodákov

#Helikoptéra, padák, rádio. To sú len niektoré z vynálezov minulých storočí, pod ktoré sa podpísali šikovné slovenské ruky. Bez mnohých z nich by dnes svet vyzeral celkom inak. Vybrali sme preto niekoľko vynálezcov so slovenským pôvodom, ktorí sa zapísali do celosvetových dejín.

Padák – Štefan Banič

Štefan Banič pochádzal z Neštichu, obce, ktorá je dnes súčasťou Smoleníc. Začiatkom 20. storočia odišiel za prácou do Spojených štátov, kde sa zaujímal o letectvo. Keď bol v roku 1912 svedkom leteckého nešťastia, začal uvažovať o možných spôsoboch záchrany ľudského života pri voľnom páde. Už o rok neskôr na princípe dáždnika zostrojil prvú verziu padáka, ktorú neskôr zdokonaľoval. V roku 1914 si vynález nechal patentovať a aby úradu dokázal, že padák skutočne funguje, zoskočil zo strechy 15-poschodovej budovy. Napriek tomu, že americké letectvo vynález od neho odkúpilo, vrátil sa v 20. rokoch na Slovensku, kde bez väčšej slávy dožil ako murár. Zaujímavosťou je, že spolu s niekoľkými ďalšími ľuďmi objavil jaskyňu Driny pri Smoleniciach.

-1941_v_obrazok_876[1]
Wikipedia

Bezdrôtová komunikácia – Jozef Murgaš

Písal sa 27. apríl 1905 a slovenský rodák Jozef Murgaš, rodák z Tajova, vykonal ako prvý na svete rádiový prenos hovoreného slova. Tým sa vlastne stal vynálezcom rádia. Podobne ako Banič, aj Murgaš odišiel do Spojených štátov a to už koncom 19. storočia. Jeho záujem o elektrotechniku vyústil do rôznych žiadostí o patenty súvisiace s bezdrôtovou telegrafiou. Počas prvej svetovej vojny sa angažoval v hnutí, ktoré pripravovalo spoločný štát Čechov a Slovákov. V 20. rokoch 20. storočia sa vrátil na Slovensko a chcel tu vyučovať elektrotechniku, nebolo mu to však umožnené, kvôli nedostatku formálneho vzdelania. Vrátil sa teda do Pennsylvánie, kde aj zomrel.

Murgas2[1]

Protézy chodidiel a rúk – Aurel Stodola

Aurel Stodola pochádzal z Liptovského Mikuláša a do dejín sa zapísal najmä ako zakladateľ teórie parných a plynových turbín, jeho žiakom bol aj Albert Einstein. Okrem toho však Stodola v roku 1915 spolu s chirurgom Ferdinandom Sauerbruchom skonštruoval pohyblivú umelú ruku a neskôr na rovnakom princípe aj protézy chodidiel. Rovnako bol konštruktérom prvého tepelného čerpadla na svete, ktoré dodnes pracuje vo Švajčiarsku a vykuruje radnicu v Ženeve odoberaním tepla z vody jazera.

Stodola, Aurel (1859-1942)
Wikipedia

Helikoptéra – Ján Bahýľ

V roku 1895 v Bratislave Ján Bahýľ verejne prezentoval koncept dnešnej helikoptéry a jeho vrtuľník s pohonom ľudskej sily v roku 1901 aj skutočne vzlietol. Hoci bol koncept rodáka zo Zvolenskej Slatiny prevratný, mal problém zohnať investora a tak dlho sa venoval zdokonaľovaniu prístroja, že mu prvenstvo medzičasom vyfúkli iní, konkrétne Francúzi Louis Brequet a Paul Cornu. Napriek tomu sa do histórie našej krajiny zapísal niekoľkými patentami.

Optika – Jozef Maximilián Petzval

Matematik a rodák zo Spišskej Belej Jozef Maximilián Petzval je považovaný za otca modernej optiky. Pripisuje sa mu vynález fotografických objektívov. Sám v roku 1840 vypočítal a zhotovil objektív, ktorého expozícia trvala menej ako minútu, čo bolo na danú dobu nevídané. Pripravil tiež koncepty ďalekohľadov, premietačiek, zlepšenia mikroskopu. Petzval tak položil základ modernej fotografie a to už v prvej polovici 19. storočia.

Jozef_Maximilian_Petzval
Wikipedia

Štefan Anián Jedlík  – elektromotor

Jedlík, rodák z obce Zemné, neďaleko Nových Zámkov, pôsobil v Trnave aj Bratislave, neskôr v maďarskej časti vtedajšieho Uhorska. Narodil sa v prvých dňoch roku 1800 a ako prvý na svete objavil možnosť premeny elektrickej energie na mechanický otáčavý pohyb, čím sa mu pripisuje vynález elektromotoru. Ten vykonával jednosmerný rotačný pohyb. Okrem toho si nechal patentovať aj stroj na výrobu sódovej vody, na základe ktorej zriadili v Bratislave prvú sódovkáreň v Uhorsku.

Jedlikanyos
Wikipedia

Odporúčame