Krypto-slovník pre začiatočníkov: Ako sa nestratiť v náročnom žargóne a porozumieť výrazom?

kryptomeny bitcoin okuliare tablet stol

Zorientuj sa s nami v najdôležitejších výrazoch z krypto sveta (zdroj: Getty Images)

#Zaujímaš sa o kryptomeny, aktívne vyhľadávaš čerstvé infošky spojené s krypto-svetom — a robí ti problém porozumieť všetkému, o čom sa na weboch píše? Nezúfaj! Práve pre ľudí, ktorí majú záujem o obchodovanie s kryptomenami, sme pripravili súhrn všetkých pojmov, ktoré ti ako začiatočníkovi pomôžu zorientovať sa v miestnom žargóne.

Základka

Znalosť pojmov ako bitcoin, wallet, token či block-chain patrí k absolútnemu základu. Ako už iste vieš, slovom „fiat“ označujeme všetky vládami vydávané oficiálne meny ako napríklad euro, česká koruna či americký dolár. Kryptomena je zase digitálne platidlo založené na kryptografii. Prvenstvo na poli kryptomien drží bitcoin, ktorý sa na internetoch objavil v roku 2009 vďaka človeku (alebo aj skupine ľudí) vystupujúcemu pod pseudonymom Satoshi Nakamoto.

Bitcoin fičí na tzv. block-chain technológii. Ide o decentralizovanú databázu (alebo aj sieť), ktorá uchováva všetky verejné účtovné knihy kryptomien. Ak si kúpiš 1 bitcoin, kúpiš si vlastne 1 token, teda jednotku/mincu danej kryptomeny.

Aby bol tvoj nákup v bezpečí, použiješ tzv. wallet, teda digitálnu peňaženku. Na rozdiel od normálnej peňaženky sem však neukladáš priamo tokeny, ale tzv. private a public keys, teda privátne a verejné kľúče, ktoré sú potrebné na zasielanie a prijímanie tokenov.

Zatiaľ čo verejný kľúč je verejne prístupnou adresou, kam môžeš poslať kryptomeny, privátny kľúč je heslom na prístup ku kryptomenám, ktorý za žiadnych okolností s niekým nezdieľaj!


Zisti konečne, čo je NFT: Ide o ďalšiu krypto-revolúciu a mal by si sem investovať svoje peniaze?


Vieš o tom, že dnes existujú už tisícky rôznych kryptomien? (Zdroj: Adobe Stock)

Stredná

Ak sa stretneš s pojmom altcoin (alt), myslí sa ním akákoľvek kryptomena, ktorá nie je bitcoinom. Začiatkom roka 2022 sa o priazeň investorov uchádzalo už viac ako 8 000 kryptomien a internety predpokladajú, že do konca 2030 by ich mohol byť na digitálnej burze až trojnásobok!

Práve na burze (v angličtine exchange) kryptomeny nakupujeme a predávame. Funkcia stop/loss ti tu umožňuje nastaviť hodnotu, pri dosiahnutí ktorej systém kryptomenu automaticky odpredá. Super, no nie?

Jedným z najznámejších výrazov komunity je domrvenina „HODL“, ktorá vznikla z anglického „HOLD“, teda držanie. V praxi znamená, že nakúpenú kryptomenu máš držať a nepredávať!

Výška

Ak sa niekde stretneš s pojmom market cap, ide o celkovú hodnotu všetkých mincí v obehu danej kryptomeny. Čo však znamená, že krypto-trh je volatilný? Do slovenčiny výraz volatile prekladáme ako nestály, prchký či dokonca výbušný.

Podľa odborníkov za volatilnosť krypto-trhu môže nielen jeho mladosť, ale aj správanie sa investorov, ktorých často ovládajú emócie. Bullish, teda býčí trh, je stav, kedy má krypto-trh stúpajúci trend. Naopak, ak má trh klesajúci trend, označuje sa výrazom bearish.

Strach hrá v krypto-svete dôležitú úlohu. Skratka FOMO (The Fear Of Missing Out) vyjadruje strach z premeškanej príležitosti a podľa odborníkov môže práve FOMO za to, že kryptomeny nakupujeme na ich vrchole, teda veľmi draho, alebo ich naopak predávame, keď sme v strate.


Ešte viac zaujímavých noviniek, rozhovorov, módy, kvízov, vtipov a inšpirácie? Poď k nám na Instagram!

Zdroj: Hashtag.sk
Odporúčame