Do kín prídu Králi videa, ktorý musí vidieť každý fanúšik filmu: Diváci ho milujú, z festivalu si odniesol cennú sošku

Záber z dokumentu Králi videa

Do kín už čoskoro prídu Králi videa (Zdroj: Continental film)

#Rýchlodabing nemusí byť pre bežného diváka známym pojmom, jednohlasne nahovorené VHS kazety s kultovými zahraničnými filmami si však pamätajú mnohí. Práve fenoménu tvorby a šírenia takto prispôsobených diel v dobách, kedy u nás nebolo možné sa dostať k ich oficiálnym verziám, sa venuje dokumentárno-komediálny film Králi videa. Do kín bude uvedený 1. októbra.


Rýchlodabing, pašovanie VHS-iek a čierny trh s filmami: Králové videa ťa vezmú do čias, kedy bol Hollywood luxusom


Snímka, ktorá vznikla v slovensko-českej koprodukcii, mapuje scénu dovozu, kopírovania a dabovania západných filmov v socialistickom Československu. Vystupuje v nej množstvo známych osobností dobovej video scény, z ktorých sa neskôr stali úspešní publicisti, režiséri, speváci, prekladatelia či majitelia videopožičovní.

Záber z dokumentu Králi videa
Do kín už čoskoro prídu Králi videa (Zdroj: Continental film)

Nechýba však ani „línia spravodlivosti“ a pohľad zástupcov zákona, ktorých úlohou bolo práve takýchto „pirátov“ loviť. Okrem rozhovorov ponúkajú Králi videa aj viacero hraných scén, približujúcich svojskú aktivitu v svojskej dobe aj tým, ktorí ju nemali možnosť zažiť.

Všetko nasvedčuje tomu, že sa tvorcom podarilo namiešať kokteil bohatý  nielen na informácie, ale aj na mimoriadne zábavné momenty. Popri nadšených ohlasoch z Českej republiky, kde snímka od svojho uvedenia zbiera veľmi pozitívne recenzie, to dokazuje aj najnovšie ocenenie z Medzinárodného filmového festivalu Cinematik Piešťany. Králi videa si z neho odniesli Cenu divákov, ktorej držiteľa určujú hlasovaním priamo návštevníci podujatia.

Králi videa získali Cenu divákov na filmovom festivale Cinematik
Králi videa získali Cenu divákov na filmovom festivale Cinematik (Zdroj: Marek Szold)

„Cena divákov nás veľmi teší! Dokument nakrútili filmoví nadšenci pre filmových nadšencov, takéto ocenenie je teda obrovským zadosťučinením. Veríme, že sa podobne bude film páčiť aj návštevníkom kín,“ hovorí slovenský producent Igor Kovács a dodáva, že ho najviac teší, ak sa publikum na snímke zabáva. „Nakrútili sme dokumentárnu komédiu, smiech je pri jej sledovaní úplne na mieste.“


PODCAST Daboval Froda v Pánovi prsteňov: Náš dabing ide dopredu, ten český upadá, hovorí Michal Hallon


Film Králi videa do slovenských kín prinesie distribučná spoločnosť Continental film. Čo hovoríš na trailer? Zájdeš do kina? podeľ sa s nami o svoj názor v komentároch nižšie.

Zdroj: Tlačová správa
Odporúčame