VIDEO Rýchlodabing, pašovanie VHS-iek a čierny trh s filmami: Králové videa ťa vezmú do čias, kedy bol Hollywood luxusom

Králové videa. Zdroj: Facebook/Králové videa

#Pokiaľ si sa narodil niekde okolo roku 2000, táto téma ti bude pravdepodobne úplne cudzia. A to je veľmi veľká škoda. Kedysi, v časoch dávno minulých, si nemohol len tak zájsť do kina a vybrať si z desiatok filmových premiér. Množstvo filmov bolo zakázaných a do vtedajšieho Československa sa dostávali iba na VHS-kach zo Západu. A aj to tajne.

Ľuďom hrozili nemalé tresty, no aj napriek tomu sa rozhodli riskovať a prinášať do tvrdého komunizmu hollywoodske pecky, o ktorých tu nikto nemal ani zdania. Toto všetko však bola iba jedna časť problému. Dabing bol luxusom, aký si vtedy nebolo možné dovoliť, nehovoriac o takmer úplnej neznalosti anglického jazyka.

Uverejnil používateľ Králové videa Streda 20. februára 2019

 

A tak začali vznikať rýchlodabing. Partia vyvolených ľudí si doma sadla za mikrofón a pokúšali sa vystihnúť atmosféru týchto snímok a prinášať bežným ľuďom filmový zážitok, aký predtým nikdy nezažili. Komunita sa postupne rozrastala a vznikol tak kult, o ktorom sa teraz konečne môžeš dozvedieť viac.

Priblíži ti ho skvelý dokument Králové videa, ktorý sa okrem rozhovorov so samotnými legendami rýchlodabingu zameria aj na pozadie celej doby. Doby, kde boli čierne burzy so zahraničnými filmami a domáce projekcie pre desiatky ľudí úplnou samozrejmosťou.

6 vecí, ktoré sme robili pred 20 rokmi a dnes sú dávno preč: Pamätáš si ich ešte?

Projekt je už blízko ku svojmu dokončeniu, no potrebuje aj tvoju pomoc. Na českom Startovači momentálne prebieha crowdfundingová kampaň, vďaka ktorej môžeš aj ty prispieť na jeho dokončenie. Tvorcovia majú pre teba aj množstvo odmien, ktoré závisia od výšky príspevku. Pre tých najštedrejších je tu dokonca aj kópia filmu na VHS. Čo hovoríš na dokument? Bol si súčasťou tejto rýchlodabingovej kultúry? Podeľ sa s nami o svoj názor nižšie v komentároch. 

Zdroj: Facebook, Startovač,
Odporúčame