Sociálne siete zaplavili portréty vygenerované umelou inteligenciou: Už si si vytvoril ten svoj?

žena škriatok umelá inteligencia

Na sociálnych sieťach nájdeš mnoho portrétov ľudí, ktoré však vytvorila umelá inteligencia (Zdroj: Pixabay/AlanFrijns)

#Influenceri, celebrity a možno aj tvoji kamaráti. Pravdepodobne si už postrehol, že mnoho používateľov na sociálnych sieťach zdieľa svoje portréty vygenerované umelou inteligenciou. Ak ťa tento trend zaujal a chcel by si si ho vyskúšať, čítaj ďalej.

Šikovná aplikácia

Ak sa aspoň trochu zaujímaš o aktuálne trendy na sociálnych sieťach, tvojej pozornosti určite neunikli AI portréty. Možno niektorý z tvojich známych zdieľal, ako by vyzeral, ak by bol postavou z anime, alebo si ako profilovku nastavil svoju digitálnu maľbu. Ak chceš vedieť, ako tieto ilustrácie vlastne vznikli, máme pre teba odpoveď. S najväčšou pravdepodobnosťou je ich „autorom“ digitálna inteligencia, presnejšie nová funkcia aplikácie Lensa.

Lensa je aplikácia na úpravu fotografií z dielne spoločnosti Prisma Labs a je dostupná tak pre iOS, ako aj pre Android. Aplikácia vznikla už v roku 2018 a koncom novembra v nej pribudla funkcia s názvom Magic Avatars, ktorá si rýchlo získala popularitu na sociálnych sieťach. Nie všetky reakcie na ňu sú však pozitívne.

Aplikácia, do ktorej používatelia nahrávajú množstvo svojich fotografií, vyvoláva obavy týkajúce sa ochrany súkromia. To aj napriek tomu, že fotografie sú údajne hneď po vygenerovaní ilustrácii vymazané a problém v nej vidia aj umelci.

Nie je to zadarmo

Na začiatok treba podotknúť, že generovanie digitálnych avatarov v Lensa nie je zadarmo. Samotnú aplikáciu si síce zadarmo stiahneš, no AI portréty sú spoplatnené. Pre používateľov voľnej verzie stojí séria 50 portrétov 4,59 eur. Za sto portrétov by si zaplatil 6,99 eur a ak by si si ich chcel vygenerovať 200, vyšlo by ťa to 8,99 eur.

O polovicu menej zaplatia predplatitelia, pričom cena predplatného na jeden rok je 29,99 eur. Využiť ale môžeš sedemdňovú skúšobnú verziu, ktorá je zadarmo. Ak by si sa teda rozhodol, že svoj digitálny portrét naozaj chceš,  najnižšia suma, za ktorú ich získaš 50, je 2,29 eur.

Ak ťa tento poplatok neodradil, budeš potrebovať 10 až 20 svojich fotografií. Mal by si na nich byť iba ty, pričom tvoja tvár by mala byť dobre viditeľná. Samotná aplikácia ti pre lepšiu predstavu ukáže niekoľko príkladov vhodných i menej vhodných fotografií. Po tom, ako potvrdíš, že si plnoletý, vyberieš fotografie a nakoniec zadáš svoje pohlavie. Generovanie avatarov aplikácii potrvá približne dvadsať minút. Výsledkom budú tvoje ilustrácie v desiatich štýloch, medzi inými napríklad anime a fantasy motívy.

Vykráda AI umelcov?

Hoci mnohí sú svojimi vygenerovanými podobizňami nadšení, umelci celú vec vnímajú inak. Umelá inteligencia je pre nich omnoho rýchlejšou a lacnejšou konkurenciou, ktorá znižuje hodnotu ich práce a mnohí sa dokonca obávajú, že ich postupne nahradí.

Ďalším problémom je to, že AI tvoj portrét nevytvorí od nuly. Musí z niečoho čerpať a to niečo sú už vytvorené umelecké diela, ktorých autori o tom zvyčajne vôbec nevedia. Spoločnosť Prisma Labs na túto tému uviedla, že umelá inteligencia rozpoznáva súvis medzi obrazom a jeho opisom a vygenerované portréty teda nie sú ich kópiami. Viacerí používatelia však vo svojich AI portrétoch zaznamenali časti podpisov digitálnych umelcov.


Chceš byť nonstop v obraze?

 

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame