Vybrali sme pre teba TOP knihy za minulý rok: Tieto stoja za prečítanie, odporúčame ich všetkými desiatimi!

Dobrá kniha vždy padne vhod

Dobrá kniha vždy padne vhod (Zdroj: Unsplash)

#Rok 2021 sa už naplno rozbehol. Niekedy však nie je zlé sa na chvíľu zastaviť a obzrieť za rokom minulým. K zime patrí aj pohoda pod dekou, s teplým čajom a dobrou knihou v ruke. Nevieš po akej siahnuť? Prinášame ti obľúbené knihy našej redakcie. Tieto nás v minulom roku najviac chytili za srdce.


Novodobý Malý princ? Táto kniha je v dnešnej dobe potrebná ako soľ, úplne ti otvorí oči


Výber podľa Anet (šéfredaktorka)

Antiturista – Are Kalvo

Ak neznášaš turistiku, táto kniha je pre teba. Ak miluješ turistiku, táto kniha je tiež pre teba. Veľmi vtipné a ľahké rozprávanie nórskeho stand-up komika o tom, ako sa s kamarátmi vybral na výlet po horách.

Are je vyslovene mestský typ a uťahuje si zo všetkých, ktorí nosia funkčné oblečenie a nepremokavé bundy. Kniha je vlastne takým cestovateľským denníkom autora, ktorý sa rozhodol prísť na kĺb turistickému ošiaľu. Zamiluje si nakoniec šliapanie po kopcoch, alebo zostane večným kritikom?

Antiturista
Antiturista je humorným rozprávaním muža o jeho ceste do hôr (Zdroj: Martinus)

Normálni ľudia – Sally Rooney

Ona je z bohatej rodiny, on vyrastal bez otca a jeho mama je upratovačka. Príbeh Marianne a Conella začína na strednej, kde ich zdanlivo neprepojiteľné svety splynú. Od začiatku je jasné, že ich puto bude výnimočné. Než aby sa do vzťahu pustili strmhlav, obaja radia skôr spiatočku.

Priateľstvo trvá roky a na pozadí love story môžeš sledovať veľmi hlboký vnútorný svet oboch protagonistov. A či budú nakoniec spolu? To už musíš zistiť sám.

Kniha Normálni ľudia
Kniha Normálni ľudia je výborný spoločenský román (Zdroj: Martinus)

Bohémky – Lucia Chrenko

Malá a modrá, autorka o nej píše, že ideálna do kabelky. S čím, samozrejme, súhlasím, ale knihu Bohémky by som si najradšej zarámovala a vystavila. Zalomenie, materiál, font písma, výber fotiek a vôbec celková grafická stránka – veru, pohladenie pre oči.

Môžeš sa tešiť na krátke, milé, vtipné aj náučné zápisky zo života Lucie Chrenko najmä z čias, kedy žila vo Francúzsku a pozorovala noblesu miestnych žien. Už vtedy si povedala, že všetky by sme mali byť takého bohémky. Vrelo odporúčam, z knihy priam cítiť ľahkosť bytia.

Kniha Bohémky
Kniha Bohémky je skvelým zákuskom pre ženskú dušu (Zdroj: Martinus)

Výber podľa Filipa (sales manager)

Potulky s Charleym – John Steinbeck

V marci minulého roku som sa mal ísť po prvý raz pozrieť, ako to v Spojených štátoch skutočne vyzerá. Namiesto toho sme všetci sedeli doma a o cestovaní akurát snívali. Jedna z viac ako vydarených náhrad bola kniha Potulky s Charleym od Johna Steinbecka, ktorú vo veľmi peknom ilustrovanom vydaní poslalo do sveta vydavateľstvo reportážnej literatury Absynt.

Steinbeck si začiatkom 60. rokov nechal pripraviť auto s kabínou, v ktorej mohol tráviť čas (pozor, nešlo o karavan), vzal so sebou svojho starnúceho psa a vyrazil z východného pobrežia smerom na západ a naspäť. Steinbeck nie je typickým autorom cestopisnej literatúry a z tejto knihy je to cítiť.

Ako správny spisovateľ si časť príbehov vymyslel, časť prifarbil, ale výsledkom je to, že si čitateľ jednoducho veľmi rýchlo zvykne na autora, jeho psa a virtuálne sedí s nimi v aute. V rokoch aktuálnej pandémie to dáva zmysel. Virtuálne totiž cestujeme, chodíme do divadla aj na koncerty.

Kniha Potulky s Charleym
Kniha Potulky s Charleym nie je obyčajným cestopisom (Zdroj: Martinus)

Jan Novák – Čáslavská

Spisovateľ Jan Novák a ilustrátor Jaromír 99 sú v susednom Česku osvedčenou dvojicou. Pred pár rokmi načali olympijskú tému komiksom o Emilovi Zátopkovi, potom spracovali príbeh bratov Mašínovcov a tentoraz sa vracajú k športu komiksom o legendárnej gymnastke Věre Čáslavskej.

Príbeh Čáslavskej je známy. Neskutočne talentovaná športovkyňa vyhrala veľké množstvo olympijských zlatých, no po roku 1968 nedokázala prehryznúť okupáciu Československa Sovietskym zväzom, a tak sa na dlhý čas stala nežiaducou osobou. K tomu prišli osobné problémy a duševná choroba.

Okrem silného príbehu komiks funguje fantasticky vizuálne, aj preto, že autori sa ho rozhodli zafarbiť iba do farieb olympijských kruhov. Zároveň nie všetko v ňom prebieha chronologicky, Novák s Jaromírom 99 vedia vytvoriť až filmovú atmosféru rôznymi nenápadnými epizódami, ku ktorým sa postupne vracajú. A tak, ako bola Čáslavská fenomén vo svojom obore a ťažké cviky dokázala predviesť s ľahkosťou, podobne prirodzene pôsobí ďalšia spolupráca spisovateľa s ilustrátorom, ktorú stojí za to prečítať.

Kniha Čáslavská
Kniha Čáslavská je komiksové spracovanie príbehu Věry Čáslavskej (Zdroj: Martinus)

Romány (Zdržíte sa v Linárese?) – Václav Pankovčín

Na konci predminulého roku dokončil neúnavný vydavateľ slovenskej literatúry K. K. Bagala trilógiu súborného diela Václav Pankovčína. Jeho životné literárne dielo sa bohužiaľ zmestilo iba do troch knižiek, aj keď pomerne hrubých, keďže v roku 1999 v mladom veku tragicky zomrel. Posledná z nich obsahuje aj po prvý raz publikovaný nedokončený román Lináres.

Pankovčína najčastejšie označovali za slovenského magického realistu, akurát namiesto Južnej Ameriky sa jeho poviedky a romány odohrávajú na osi medzi fiktívnymi obcami na východnom Slovensku a bratislavskými internátmi. Sú vážne i veselé zároveň, vedia pobaviť, ale mať aj veľmi vážny podtón.

Aj keď sa autor nakoniec zmestil do troch kníh, atmosférou a ľahkosťou jazyka by mal právom stáť na policiach v knižnici vedľa Dušana Mitanu alebo Rudolfa Slobodu.

Kniha Romány
Kniha Romány je nedokončeným dielom geniálneho autora (Zdroj: Martinus)

Výber podľa Marcy (social media manager a redaktorka)

Žiadne stretnutie nie je náhodné – Kay Pollak

Táto kniha klame obalom. Na prvý pohľad ide o nevýrazné dielo s nemodernou obálkou a prvotný dojem podporuje aj cena, ktorá je približne 5 eur. Skrýva však v sebe množstvo pútavých myšlienok, na ktoré často zabúdame.

Je písaná jednoducho, ľahko a autor nám ukazuje iný, lepší pohľad na množstvo situácií. Garantujem, že po tejto knihe zmeníte myslenie, pretože, čo ak to nie je tak, ako sa nám na prvý pohľad zdá?

Žiadne stretnutie nie je náhodne
Kniha Žiadne stretnutie nie je náhodné klame svojím obalom (Zdroj: Martinus)

Vlastnou hlavou – Marek Vagovič

Na Slovensku máme niekoľko kvalitných investigatívnych novinárov. Kniha od Mareka Vagoviča by mala byť povinnou jazdou pre každého občana našej krajiny. Niektorých prekvapí, pobúri, mnohým otvorí oči, iní možno pri nej zosmutnejú alebo budú nahnevaní.

Kniha zanechá v človeku zvláštny pocit a ešte dlho ju nepustíte z hlavy. V období hoaxov ide navyše o overený a neskreslený zdroj informácií, a to má cenu zlata.

Kniha Vlastnou hlavou
Kniha Vlastnou hlavou je príbehom Róberta Fica (Zdroj: Martinus)

Krízový plán – Michaela Zamari

Kniha od (ešte) pomerne neznámej slovenskej autorky si nájde miesto najmä v ženských knižniciach. V deji možno nenájdeš hlbší význam či ponaučenie, je však jednoduchá, pútavo napísaná a určená na relaxáciu. Paradoxne je to niečo, čo na nej zároveň oceňujem. Napriek tomu, že je pomerne hrubá sa číta ľahko a často sa na niektorých situáciách schuti zasmejte.

Kniha Krízový plán
Kniha Krízový plán začína úplne nevinne (Zdroj: Martinus)

Výber podľa Mirca (redaktor)

Narodený v modrú stredu – Daniel Tammet

Každý rok sa snažím prečítať aspoň jednu autobiografickú knihu, aby som si rozšíril obzory o príbehy výnimočných ľudí. Tentokrát som siahol po fascinujúcom životnom príbehu Daniela Tammeta. Ten sa napríklad dokázal spamäti naučiť 22 514 čísel za desatinnou čiarkou, čísla pí a na naučenie sa rôznych cudzích jazykov potreboval v priemere týždeň.

Aj keď je v niektorých činnostiach v podstate génius, iné bežné situácie sú pre Daniela nepochopiteľné. Kniha Narodený v modrú stredu je unikátnym pohľadom do vnútra človeka trpiaceho autizmom, ktorá ťa dokáže nielen dojať, zároveň aj motivovať. Skvelé čítanie, hlavne keď to za oknom vyzerá na dážď či koronu.

Kniha Narodený v modrú stredu
Kniha Narodený v modrú stredu je výnimočnou autobiografiou (Zdroj: Martinus)

Vrahovia mesiaca kvetov – David Grann

Dve tekutiny vždy definovali Američanov – krv a ropa. Dokumentárny príbeh s názvom Vrahovia mesiaca kvetov ti predstaví prvý veľký prípad FBI, v ktorom sa riešia nevysvetliteľné prípady vrážd. Všetko sa točí okolo indiánskeho kmeňa Osagov, z ktorých sa zo dňa na deň stanú milionári, pretože na svojom území objavia ropu.

Túto skvelú knihu odporúčam hlavne filmovým fanúšikom, ktorí sa radi pripravujú na nadchádzajúce projekty. Snímku podľa knihy totiž nakrúca legendárny Martin Scorsese, pričom sa v hlavných úlohách predstaví Leonardo DiCaprio a Robert De Niro.

Kniha Vrahovia mesiaca kvetov
Kniha Vrahovia mesiaca kvetov je krvavým príbehom minulosti (Zdroj: Martinus)

Posledné storočie – Jakub Filo

Zo slovenskej tvorby ma minulý rok najviac zaujala kniha Posledné storočie (Návrat do Dimony) od novinára Jakuba Fila. Táto sci-fi kniha ťa prenesie do roku 2076, kedy je už nad slnko jasné, že ľudstvo prehralo svoj boj proti klimatickej zmene. Svet sa pomaly rúti do záhuby a vyhliadky na záchranu sú mizivé.

Priprav sa na napínavé čítanie, ktoré okrem zamotaného príbehu ponúka aj pohľad na svet, v ktorom budeme žiť, ak sa rozhodneme aj naďalej ignorovať varovania vedcov a klimatológov. Vyzerá to dokonca na pokračovanie, čomu sa naozaj teším.

Kniha Posledné storočia
Kniha Posledné storočia je futuristickým románom (Zdroj: Martinus)

Výber podľa Martina (redaktor)

Bez frází – Oktagon MMA

Dvanásť unikátnych príbehov najväčších hviezd organizácie Oktagon MMA, ktoré dokázali po prvýkrát vypredať pražskú O2 arénu športovou udalosťou. Domnienka, že príbehy Végha, Vémolu, Novotného, Nerudu, Škondriča, Bledej, Hoška, Broža, Borárosa, Petráška, Peštu a Krištofiča už dávno poznám, je celkom klamlivá.

Bojovníci a promotéri Oktagonu odkrývajú verejnosti svoje málo známe životné etapy. Kniha je určená predovšetkým pre milovníkov bojových umení a fanúšikov, ktorí sa orientujú v pomeroch na česko-slovenskej MMA scéne.

Kniha Bez frází
Kniha Bez frází ti prinesie nový pohľad na známych športovcov (Zdroj: Oktagon MMA)

Karlos Vémola: Jak to bylo doopravdy – Oliver Sálus

Český Terminátor Karlos Vémola v spolupráci s moderátorom Oliverom Sálusom dali dokopy zaujímavú knihu o tom, ako sa Vémola dostal k rôznym športom a neskôr aj k MMA.

Príbeh o tom, ako dal Vémola z pozície vyhadzovača v miestnom londýnskom klube „do poriadku“ dvoch nádejných MMA bojovníkov, už pozná snáď každý. Kniha Jak to bylo doopravdy sa zaoberá hlavne doposiaľ neodkrytými udalosťami vo Vémolovom živote.

Kniha Karlos Vémola: Jak to bylo doopravdy
Kniha Karlos Vémola: Jak to bylo doopravdy (Zdroj: Martinus)

Život v kleci – Daniel Barták, Libor Kalous

Celý názov Život v kleci aneb byli jsme i před Vémolou hovorí o knihe naozaj veľa. Predovšetkým o pomeroch v česko-slovenskej MMA scéne za čias, kedy ešte neexistovali organizácie XFN a Oktagon MMA.

Krátka kniha dáva do pozornosti okrem dnešných, už svetových bojovníkov z našich končín, aj menej známe postavy z prostredia zmiešaných bojových umení. Na svoje si však prídu zarytí fanúšikovia bojových športov.

Kniha Život v kleci prináša pohľad do histórie bojového športu (Zdroj: Martinus)

Čo zaujímavé si v minulom roku čítal ty? Poďeľ sa s nami v komentároch!

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame