Syndróm vyhorenia je vážna diagnóza, ktorá číha na každého z nás: Nauč sa proti nemu úspešne bojovať

žena

Skúsenosti Slovákov a Sloveniek s vyhorením dokazujú, že aj keď ide o vážnu diagnózu, existuje z nej cesta von (Zdroj: GettyImages)

#Kniha Nevyhorení ukazuje skutočné príbehy 21 ľudí, ktorí si prešli vyhorením a rozhodli sa prehovoriť neraz aj o tých najťažších chvíľach svojho života. Skúsenosti Slovákov a Sloveniek však dokazujú, že aj keď ide o vážnu diagnózu, existuje z nej cesta von. Oni sa nevzdali a našli ju.


Kniha, ktorú si rozhodne musí prečítať každý chlap: Už len samotný názov si okamžite zamiluješ


Dokážeš si predstaviť, že by niekto bežal celý maratón šprintérskym tempom? Nie, zrejme by vysilený padol na zem po pár stovkách metrov, tí vytrvalejší po pár kilometroch. Napriek obrovskému vynaloženému úsiliu by nedobehol do cieľa ani prvý, ani medzi prvými.

utrápené dievča na posteli
Syndróm vyhorenia môže postihnúť každého z nás (Zdroj: Unsplash/Yuris Alhumaydy)

Prečo sa snažíš práve takto fungovať v bežnom živote? Dlhé zoznamy úloh a nestihnuteľné termíny, ktoré ťa tlačia do šialených výkonov, nedokážeš znášať dlhodobo – je to šprintérske tempo, ktoré nedá ani ten najlepší bežec. Na jeho konci je často syndróm vyhorenia, ktorý niektorí opisujú ako „infarkt“ duše.

Na profesii nezáleží

Či už ide o takzvané „pomáhajúce profesie“, ktoré v knihe reprezentuje príbeh psychiatra, učiteľky či zdravotnej sestry, alebo o manažérov, riaditeľov firiem, športovcov či umelcov, téma duševného zdravia a syndrómu vyhorenia sa dotýka nás všetkých. So svojou skúsenosťou sa podelili napríklad podnikateľ roka 2018 Šimon Šicko, bývalá tenisová šestka Karol Kučera, speváčka Celeste Buckingham a mnohí ďalší známi aj neznámi ľudia naprieč rôznymi pracovnými sférami.

Kniha rozoberá aj to, prečo diskusiu o vyhorení vedú často mileniáli a v jednotlivých kapitolách ponúka množstvo vedeckých poznatkov, štatistík a dôležitých informácií o vyhorení. V závere knihy sa nachádza hĺbkový rozhovor s psychológom Matúšom Bakytom, ktorý zodpovie mnohé odborné aj praktické otázky o tejto problematike. A pokiaľ cítiš, že by si si ju mal prečítať, radšej neváhaj.

Lucia Okša a Zuzana Matuščáková – Nevyhorení
Vydavateľ: barecz & conrad books,
Počet strán: 328
Rok vydania: 2019
Žáner: Odborná a náučná
Odporúčaná cena: 17,49 eur

Kúpte si túto knihu na Martinus.sk!

Kniha Nevyhorení
Kniha Nevyhorení ukazuje skutočné príbehy 21 ľudí, ktorí si prešli vyhorením. So svojimi skúsenosťami sa podelili aj známe osobnosti (Zdroj: Martinus)
Zdroj: Martinus
Odporúčame