Očitý svedok zvrátených Mengeleho experimetov prehovoril: Spoveď židovského lekára z Osvienčimu ti naženie zimomriavky

Auschwitz

Kniha Bol som Mengeleho asistentom ti naženie zimomriavky (Zdroj: Unsplash/Jean Carlo Emer)

#V roku 1944 obsadili nacisti Maďarsko a narýchlo sa pustili do masovej likvidácie židovského obyvateľstva. Väčšinu deportovali do vyhladzovacieho tábora v Osvienčime. Kniha Bol som Mengeleho asistentom predstavuje príbeh lekára Miklósa Nyiszliho, ktorého postihol rovnaký osud. Za bránami koncentračného tábora sa ocitol ešte v apríli, kde sa hneď po príchode podrobil selekcii.


Knihy, ktoré sú napriek otrasným príbehom absolútne bestsellery: Vrahovia, pedofili, bezcitní nacisti aj hrôzostrašná epidémia


Josef Mengele, dôstojník SS a lekár, vtedy vyzval tých, čo študovali na nemeckých univerzitách a majú znalosti z patológie a forenznej medicíny, aby vystúpil z radu. Z päťdesiatich prítomných lekárov tak dobrovoľne učinil len jeden, Miklós Nyiszli. Tak sa začala jeho neuveriteľná cesta po boku sadistického doktora Mengeleho.

Vstupná brána do tábora v Osvienčime
Z knihy sa dozvieš zverstvá, ktoré ti možno nedajú spávať (Zdroj: Unsplash/Karsten Winegeart)

Nyiszli sa stal členom Sonderkommanda, skupiny väzňov, ktorá pracovala v plynových komorách a v krematóriách a spravidla po štyroch mesiacoch tam sama končila. Nyiszliho poverili vykonávaním pitiev. Je zázrak, že ako očitý svedok Mengeleho zvrátených, sadistických experimentov, najmä na dvojčatách a ľuďoch postihnutých dwarfizmom, prežil.

V tom čase už nacisti zahladzovali všetky dôkazy. Nyiszli krátko po vojne ako jeden z prvých odhalil svetu všetky zverstvá, ktoré sa v táboroch diali, v čase, keď väčšina ľudí zatvárala oči pred pravdou. Je to vzácna výpoveď muža, ktorý celých osem mesiacov pracoval po boku obávaného Josefa Mengeleho, známeho pod prezývkou anjel smrti.

Miklós Nyiszli – Bol som Mengeleho asistentom
Vydavateľ: 
Ikar
Počet strán: 216
Rok vydania: 2020
Žáner: Skutočný príbeh
Odporúčaná cena: 12,90 eur

Kúp si túto knihu na Martinus.sk!

Kniha Bol som Mengeleho asistentom
Kniha Bol som Mengeleho asistentom ti naženie zimomriavky (Zdroj: Martinus)
Zdroj: Martinus
Odporúčame