Desivé knihy o holokauste: Prečítaj si skutočné príbehy ľudí, ktorých osudy navždy zmenili nacisti

#Doba, ktorá otriasla celým svetom, je zároveň tvorcom množstva príbehov. Rozpráva o udalostiach, v ktorých nevinné ľudské bytosti trpia a dennodenne bojujú o svoj život. Sú to príbehy o odvahe, statočnosti, láskavosti, obetovaní. Avšak aj o hneve, strachu, podlosti a nesmiernom ponižovaní.

Pred 80 rokmi sa začali v dejinách ľudstva písať najhoršie scenáre, aké doposiaľ existovali. Vypukla druhá svetová vojna. Dodnes je považovaná za najväčší a najrozšírenejší konflikt na svete. Životy viac než 45 miliónov ľudí vyhasli. Európa však trpela viacnásobne. Kapitoly jej fungovania skomplikovali dva ďalšie ohavné masakre. 

Holokaust a sovietmi plánované vyvražďovanie inteligencie a odporcov režimu. Nacistický politik, Adolf Hitler, práve on bol osobnosťou, ktorá malá v týchto zlých časoch všetku moc sveta. Rozhodol sa ovládnuť Európu. To mu však nestačilo. Prišiel s krvavým a neľútostným plánom. Vyhladiť židov a vytvoriť čistú árijskú spoločnosť. Krviprelievanie zmenilo aj životy mnohých Slovákov, v histórií našej krajiny zostane večne. Nacistický holokaust zobral život až 16-miliónom nevinných ľudí. 

Aj napriek veľkému počtu úmrtí boli osoby, ktoré prežili. Prešli peklom, o ktorom porozprávali spisovateľom, či sa do písania pustili samostatne. Príbehy plné bolesti, kde v sebe protagonisti objavovali ba až nadľudské sily. Riadky týchto kníh ti spôsobia nie len zimomriavky, ale rovnako slzy sa ti budú liať do očí. 

Mengeleho dievča

„Bola som Mengeleho dievča. Jedna z mnohých, ktoré museli zniesť jeho pokusy. Jedna z mála tých, ktoré to prežili. A možno som jediná, ktorá ho porazila – on a jeho tím mi robili veci, po ktorých som už nikdy nemala spoznať ten najväčší dar – držať v náručí vlastné dieťa. Porazila som ich dvakrát. Mám dve skvelé dcéry.“

Takto znejú slová Violy Fischerovej v úvode samotnej knihy. Skutočný príbeh ženy, ktorá sa stretla tvárou v tvár známemu Anjelovi smrti, Jozefovi Mengelemu. Prežila štyri koncentračné tábory a vďaka jej odvahe napokon nacistom utiekla. Viola po niekoľkých rokoch zverila svoje desivé spomienky reportérke Veronike Homolovej Tóthovej. Kniha ťa prevedie útrapmi, aké si málokto z nás dokáže predstaviť.

Mengeleho dievča nájdeš aj v ponuke kníhkupectva Martinus.sk!

Dej knihy začína v Lučenci, meste, kde Viola strávila detstvo a dospievanie. Spoločne s celou rodinou sa hlásila k židovskému náboženstvu. To sa však stalo kameňom úrazu. Druhá polovica 30. rokoch jej život otočila o 360 stupňov. Nastali roky určujúce hrôzyplný osud. Najprv prišli rôzne obmedzenia, potom sa to postupne zhoršovalo. Vysťahovanie, odobratie majetku a koniec koncov to najhoršie čo mohlo prísť. Deportácia do Oswienčimu.

Cesta vlakom, kde nebolo žiadne jedlo či voda. Selektovanie, pri ktorej dala posledné zbohom svojím drahým rodičom. Momenty, kedy mi po tele prebehol mráz a tlačili sa mi slzy do očí. Detailné charakteristiky ukrutného zaobchádzania pri pokusoch s Mengelem. Prestup do iných pracovných táorov, choroby a zranenia, ktoré ničili jej telo. Nakoniec nadobudla silu na útek a počas pochodu smrti spoločne s priateľkami utiekli. V závere knihy loví v pamäti spomienky na povojnové roky 1945 a 1946. Vybrala sa študovať spoločne so svojím bratom do Prahy. Odhodlane tam pomohla k dolapeniu dozorkyňe z Brezinky a našla životnú lásku.  

Denník Anny Frankovej

Utrpenie, muky a dospievanie dievčaťa už v detstve. Ohromujúce a zdrvujúce svedectvo mladej Anny Frankovej prináša myšlienky, ktoré vychádzajú z nepoškvrnenej detskej duše. Len trinásťročná Anna sa rozhodla zapisovať si najhoršie obdobie jej krátkeho života. Svet si príbeh zamiloval a mladému dievčaťu vzdal hold tým, že knihu preložil do vyše päťdesiatych piatich jazykov.

Denník Anny Frankovej nájdeš aj v ponuke kníhkupectva Martinus.sk!

Anna sa dva roky spolu so svojou rodinou ukrývala v zadnej časti jednej budovy v Amsterdame. Dôvodom bola hrôza, ktorú vyvolávala nacistická okupácia. Dnes je z tejto budovy najnavštevovanejšie múzeum. Prechádzka po expozíciách vás prevedie nie jednoduchým životom a výstava poukáže na diskrimináciu a prenasledovanie žien.

Mladá dáma si zaznamenávala udalosti od 12. júna 1942 až do 1. augusta 1944. Zapisovala si každučký detail, ktorý sa udial v jej okolí. Opisy dní v úkryte spôsobujú zimomriavky. V marci roku 1944 prišlo rádio s výzvou pre obyvateľov mesta. Žiadali ich o zápisky, ktoré by použili do zbierky na historické účely. V týchto chvíľach sa Anna pustila do práce a začala ich prepisovať do knižnej podoby. Podarilo sa jej prepísať jadro pôvodných listov. Záver poznámok ukončili vojaci, ktorí ju a jej rodinu odtiahli do koncentračného tábora. 

Tábor bol Anne osudným, neprežila ho. Jediný, kto boj so životom a smrťou prežil, bol jej otec Otto Frank. Práve on má zásluhu na knižnom vydaní. Dokument, ktorý Anna zanechala, považujú mnohí za pomník nezničiteľnej povahy ľudského ducha.

Tetovač z Auschwitzu

„Ak si sa ráno zobudil, je to dobrý deň,“ týmito slovami sa hlavný hrdina Lale prebúdzal každé ráno. Už z titulku nám je známe, že v hlavnej úlohe je tetovač. Ním sa stal práve Lale, o ktorom je tento príbeh. Po smrti svojej milujúcej ženy zostal sám a ťarchu minulosti nevládal niesť. Momenty hrôzy vyrozprával literárnej a filmovej scenáristke Heather Morrisovej.

Tetovača z Auschwitzu nájdeš aj v ponuke kníhkupectva Martinus.sk!

Ako sme už vyššie spomínali, Lale nadobudol prácu tetovača a to úplnou náhodou. Čísloval väzňov, ktorí prežili prvý údel tábora, selekciu. Vpichovanie neodstrániteľného atramentu do predlaktia bolo považované za symbol týchto zverských časov. 

Lale ti v knihe predstaví detaily nie len svojho života, ale aj ľudí, ktorých postretával. Dojímavou kapitolou je jeho stretnutie s bývalým tetovačom, ktorý mu zachránil život hneď na začiatku. Do deja zakomponoval aj spomienky spred vojny, kde poukázal na to, ako človek mení priority, ak mu ide o život. Príbeh úprimnej lásky začne v momente, kedy vystrašené mladé dievča čaká v rade na tetovanie. Bola to láska na prvý pohľad. Podporovali sa, pomáhali si a navzájom motivovali. Neskôr sa museli rozdeliť, no osud ich cesty znova spojil. Skutočný a autentický príbeh si obľúbiš. Pútavosť a nevšednosť deja ťa chytí za srdce.

Viac skvelých kníh nájdeš v ponuke kníhkupectva Martinus.sk!

Zdroj: Hashtag.sk
Odporúčame