Staráš sa v aute o klimatizáciu? Dodrž naše rady a celé leto bude fungovať ako hodinky!

klíma

Vieš, ako sa postarať o to, aby tvoja klíma fungovala ako hodinky? (Zdroj: GettyImages)

#Klimatizácia v aute je praktickým prvkom výbavy, ktorý výrazne zvyšuje komfort počas horúcich letných dní, ktoré nás čakajú. Aby však dokázala bezchybne fungovať aj pri najväčších horúčavách, mal by si jej vždy na jar venovať chvíľku pozornosti. Dôležitá je najmä dezinfekcia klimatizačného okruhu, výmena peľového filtra a prípadné doplnenie chladiaceho média.

Jej fungovanie nie je žiadna mágia. V skutočnosti pracuje na jednoduchom fyzikálnom princípe – odparovaní a kondenzovaní kvapaliny. Kompresor klimatizácie stláča plynné chladivo (špeciálnu chemickú zlúčeninu), ktoré sa následne v kondenzátore mení na kvapalinu. Tá putuje do výparníka, kde sa opätovne mení na plyn, pričom pri zmene kvapaliny na plyn sa z okolia odoberá teplo. Okolie výparníka sa tak ochladzuje a tento studený vzduch sa vháňa do interiéru. Jednoduché, no nie?

Na jar vymeň chladivo

Chladivo klimatizácie síce cirkuluje v uzatvorenom okruhu, no keďže jeho tlak, teplota a skupenstvo sa neustále mení, postupne dochádza k jeho stratám. Uniká cez tesnenia a drobné medzierky v systéme, takže na konci leta môže byť jeho úbytok až na úrovni viac ako 10 %. Nedostatok chladiva sa prejavuje na slabšom výkone klimatizácie. Jeho výmena je dôležitá aj z dôvodu degradácie. Chladiaca zmes postupne stráca svoje vlastnosti a prestáva si plniť svoju funkciu. Výmena sa odporúča vykonať raz za dva roky, ak ale klimatizáciu používaš intenzívne, meniť ho môžeš aj každý rok.

Chladivo si pravdepodobne sám doma nevymeníš. Je totižto potrebný špeciálny stroj, ktorý dôkladne odsaje starú zmes a následne klimatizáciu doplní novým chladivom v plynnom skupenstve. Tento úkon tak nechaj na špecializovaný servis.

klíma
Výmena chladiva sa odporúča minimálne raz za dva roky (Zdroj: Pixabay/kaboompics)

Dezinfekciu zvládneš aj sám

Určite si aj ty zažil nasledovnú situáciu. Počas horúceho letného dňa si nasadol do auta, zapol si klimatizáciu a ihneď ťa doslova ovalil nepríjemný plesnivý zápach. Príčinu tohto problému treba hľadať na výparníku klimatizácie. Tým, že na ňom kondenzuje voda, je veľmi dobrým domovom pre rôzne plesne, huby a baktérie. Tie nielenže produkujú zápach, ale naviac sa priamo dostávajú do interiéru a môžu spôsobiť respiračné ťažkosti, alergické reakcie či rôzne ochorenia.

Aby si sa zápachu zbavil, musíš klimatizáciu poriadne vydezinfikovať. Najúčinnejším riešením je dezinfekcia ozónom, pri ktorej sa niekoľko desiatok minút klimatizačným okruhom preháňa ionizovaný vzduch. Tento úkon však opäť musíš nechať na profesionálov.

Ak si chceš klimatizáciu vydezinfikovať sám, vyskúšať môžeš špeciálne sprejové čističe. Tie fungujú na jednoduchom princípe. Sprej dáš na sedadlo vodiča a otvoríš ventil, aby začal striekať do interiéru. Následne zapneš klimatizáciu na plný výkon, nastavíš vnútornú cirkuláciu vzduchu, zavrieš auto a niekoľko minút ho necháš bežať. Sprej prejde všetkými útrobami klimatizačného okruhu a dôkladne ich vydezinfikuje.

Skontroluj stav peľového filtra

Súčasťou vyčistenia klimatizácie je aj výmena peľového filtra. Ten má na starosti filtrovanie vzduchu prichádzajúceho do interiéru. Keďže neustále musí zachytávať peľové čiastočky a prach, pomerne rýchlo sa zašpiní a prestáva plniť svoju funkciu. Na jar preto vždy skontroluj, či nie je príliš špinavý. Ak je, nahraď ho novým. Výmenu zvládneš aj sám za pár minút a nový filter ťa bude stáť len pár eur.

klíma
S našimi tipmi bude tvoje leto v aute o niečo znesiteľnejšie (Zdroj: Pixabay/Mikes-Photography)

Chyby, ktorým sa vyhnúť

Za správnu starostlivosť sa ti klimatizácia odmení rýchlym vychladením interiéru, ktoré je v časoch neznesiteľných letných horúčav na nezaplatenie. Pri jej používaní by si sa mal držať niekoľkých základných zásad.

  • klimatizáciu raz za čas zapni aj v zime. Chladivu prospeje, keď sa občas „preženie“ celým okruhom. Jeho degradácia bude pomalšia a naviac premaže všetky súčasti klimatizačného okruhu, čím ich ochráni pred starnutím.
  • ak chceš ušetriť čo najviac paliva, používaj klímu pri jazdách mimo mesta, rýchlosťami nad 60 km/h. Naopak, ak jazdíš po meste, z hľadiska úspory paliva sa odporúča klimatizáciu vypnúť a jazdiť s otvoreným oknom.
  • Vypínaj ju vždy 4-5 minút pred tým, ako vypneš motor. Skondenzovaná voda na výparníku sa tak stihne odpariť. V prípade, že ju vypneš až pri vypínaní motora, skondenzovaná voda zostáva na výparníku a spôsobuje vznik plesní.
  • Zo zdravotného hľadiska by si mal klimatizáciu nastavovať na maximálne o 5 – 7 stupňov Celzia nižšiu teplotu ako je vonkajšia teplota vzduchu. Vyhneš sa tak teplotnému šoku, ktorý môže spôsobiť zdravotné ťažkosti.

Ak chceš vedieť o autách viac, prečítaj si ďalšie zaujímavé články na Dominikovom blogu Dominiccars.sk. Môžeš sa tešiť na rôzne testy aj tipy z prvej ruky.

Zdroj: hashtag.sk, dominiccars
Odporúčame