Porovnanie kinosál po celom Slovensku: Aký je rozdiel medzi IMAX, superscreen, 4DX alebo D-box?

kinosála

Dnešné kinosály vyšpičkujú zážitok na maximum (Zdroj: GettyImages)

#Podľa našich recenzií na najnovšie filmové trháky alebo aj seriálové novinky ti môže byť jasné, že tu v redakcii sme poriadni nadšenci kinematografie. Práve táto vášeň nás najnovšie doviedla aj k zamysleniu sa, aké rôzne druhy kinosál vlastne môžeme navštíviť v našich končinách.

Skúsili sme teda pre teba spracovať malý prehľad toho, do akých kín vieš zavítať. Aké typy premietania si vlastne najčastejšie môžeš vybrať, ak si chceš pozrieť film na veľkom plátne? V článku sa dozvieš:

Multikiná na Slovensku 

Z hľadiska multikín poznáme na Slovensku najmä tri najzásadnejšie, a to Cinema City, Cinemax a Kino STAR. Vo význame multikina pritom samozrejme nejde o malé miestne kino, ale sieť niekoľkých veľkých pobočiek, ktoré zároveň ponúkajú návštevníkom nie jednu, ale rovno niekoľko kinosál. A väčšinou si môžeš vybrať, na aký typ premietania zavítaš.

imax
Veľké plátno ti poskytne iný zážitok než na domácej telke (Zdroj: Hashtag/Miroslav K.)

Superscreen alebo IMAX?

V prípade kvality, resp. veľkosti plátna a kvality zvuku asi najčastejšie vzniká otázka, ktorá z verzií superscreen alebo IMAX je tou lepšou alternatívou. Superscreen sa môže chváliť kvalitnejším obrazom a zvukom než bežné 2D premietania, pričom na Slovensku ho nájdeme v Cinema City v bratislavskom Auparku.

Lepší obraz má v tomto prípade na svedomí premietanie pomocou dvoch projektorov, vo výsledku teda ide o dvakrát vyšší výkon. Zvukovú časť dopĺňa viacrozmerný zvuk Dolby Atmos a súčasťou sály sú aj komfortnejšie sedadlá. 

Najväčšie plátno na Slovensku

V porovnaní s IMAX-om však ide o slabý odvar toho, v akej najlepšej kvalite si vieš vychutnať film v našich končinách. Cinemax v Bratislave totiž ponúka sálu IMAX, ktorá disponuje najväčším plátnom na Slovensku. Jeho výška je 13,15 metra a na šírku má až 24,2 metra, pričom zároveň tu dostaneš o 60 % vyšší jas a o 40 % väčší kontrast.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Kto je Jennifer Lawrence? Hviezda filmu Nič v zlom a slávna Katniss ťa prekvapí svojím životom

Práve vďaka týmto aspektom si v tejto sále môžeš vychutnať krištáľovo čisté a realistické obrazy. V dnešnej dobe si tu, samozrejme, najviac vychutnáš filmy, ktoré natočili priamo v IMAX formáte. Aj aktuálny kinohit Oppenheimer sa môže v rámci tohto typu premietania najviac priblížiť k luxusnému obrazu 70mm filmu (na ktorý bol tento trhák natočený). 

Samozrejmosťou v IMAX-e je aj dokonalý zvuk. Využíva totiž vlastný patentovaný zvukový systém s názvom nXos2. V praxi to znamená, že si vychutnáš až 10-násobne dynamickejšie rozpätie zvuku ako v prípade štandardného priestorového zvukového systému. Z našich vlastných skúseností je IMAX sála v Cinemaxe v Bory Mall skutočne tým najlepším miestom, kde si filmy spokojne užijú aj tí najnáročnejší návštevníci. 

imax
IMAX sála v bratislavskom Cinemaxe (Zdroj: cine-max.sk)

Trochu viac akcie? 4DX alebo D-Box

Podobne ako Superscreen či IMAX, aj také 3D filmy si môžeš pozrieť s miernym príplatkom voči klasickému 2D premietaniu. Pokiaľ ti však trojrozmerný obraz nestačí, stále je priestor dostať čosi navyše. Tu ide o verzie premietania 4DX sály v Cinema City alebo takzvaný D-Box, ktorý u nás ponúka multiplexová sieť Cinemax.

Z hľadiska tohto porovnania je síce D-Box vyšším štandardom oproti bežnému premietaniu, ale v tejto sfére rozhodne vedie 4DX, ktoré ti ponúka naozaj rôzne pohybové efekty sedadiel, všakovaké čuchové vnemy, striekajúcu vodu, šteklenie, vzduchové efekty, bublinky, jemnú masáž a podobne. Z tohto hľadiska ti D-Box poskytne v podstate „iba“ pohybové funkcie, ktorých intenzitu si však v rámci vlastného sedadla dokážeš aspoň prispôsobiť.

Na Slovensku tieto 4D-Box sedadlá nájdeš v Cinemaxe v Banskej Bystrici a v bratislavskom centre Bory Mall. Ako bonus sa však môžeš tešiť aj na kombináciu so 4K projektorom a takisto aj kvalitným Dolby Atmos ozvučením. 4DX sálu si môžeš vybrať zatiaľ iba v Cinema City v bratislavskom Auparku. 

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
TikTok highlighty: Labute z uterákov menia cestovateľské zvyky Sloveniek
imax
Unikátny zážitok v podobe 4DX (Zdroj: cinemacity.sk)

Vylepšená „klasika“

Digitalizácia a taktiež čoraz vyššia kvalita nám pomaly, ale isto otvárajú nové možnosti, ako si vychutnať očakávané filmy. Aj keď nepatríš medzi fanúšikov obrovských plátien, burácajúceho zvuku, nadhadzujúcich sedadiel alebo iných efektov, stále máš možnosť vychutnať si svoj film v trochu vyššej kvalite, ako je bežné.

Pomaly totiž pribúdajú 4K projektory, kde je rozlíšenie filmov opäť o čosi dokonalejšie. Aj zo zvukového hľadiska sa takisto rozširuje už spomínaný zvukový systém Dolby Atmos.

imax
Stúpajúca kvalita premietania (Zdroj: pixabay.com/8358)

Vysoký nadštandard

V rámci lepších sál je príjemná napríklad aj samostatná kinosála prešovského Kino STAR s názvom Golden Class. V nej nájdeš nadštandardne pohodlné sedadlá, exkluzívne priestory pre menší počet divákov, ale aj občerstvenie, ktoré je zahrnuté v cene vstupenky.

V tomto smere nadštandardných služieb sa zároveň veľmi tešíme na otvorenie bratislavského megaplexu, ktorý sa chystá v rámci prerábania Cinema City v bratislavskom centre Eurovea. To totiž okrem pôvodných deviatich kinosál pridá ďalších osem a dočkáme sa aj jedinečného VIP konceptu, ktorý už v istej podobe funguje napríklad v sieti Cinemax.

Súčasťou pripravovaného VIP konceptu vo vynovenom Cinema City budú nielen pohodlnejšie sedadlá, ale aj samoobslužný bufet s teplými a studenými jedlami či neobmedzené množstvo popcornu a nealko nápojov. Prvý slovenský megaplex by mal byť otvorený už onedlho, a teda niekedy v druhej polovici mesiaca august. 

imax
Lepšie pohodlie v Prešovskom Kino STAR (Zdroj: presov.kinostar.sk)

Kde nájdeš aké kiná?

V rámci troch spomínaných multiplexov ti na záver priblížime, kde ich vlastne môžeš navštíviť. Cinemax sa nachádza v Bratislave v Bory Mall, v Dunajskej Strede, Nitre, Poprade, Prešove, Skalici, Trenčíne, Trnave a v žilinskom Maxe, v košickej Optime, martinskom nákupnom centre Tulip, v trnavskej Aréne a v prešovskom centre Novum.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
TEST pre spotené pazušky: Ktorý dezodorant obstál najlepšie?

Cinema City nájdeš v Bratislave v centrách Vivo, Eurovea a Aupark a Kino STAR môžeš navštíviť v Trenčíne, Prešove a Zvolene.

Chodíš pravidelne do kina?

Sleduj nás aj na Instagrame

Zdroj: Hashtag.sk
Odporúčame