RECENZIA Pápežov exorcista zaujme najmä svojou obyčajnosťou: Prišiel do kín konečne kvalitný horor?

Rusell Crowe

Hororový príbeh o Pápežovom exorcistovi (Zdroj: Screen Gems)

#Úprimne, už dlho sme v kinách nevideli horor, po ktorom by sme z kinosály odchádzali spokojní. To sa ale filmom Pápežov exorcista čiastočne zmenilo. Aj keď by si od snímky nemal čakať zázraky ani príliš veľa jumpscarov, ide o prvý horor v tomto kalendárnom roku, ktorý môžeme skutočne odporúčať. Treba však vedieť, na čo sa pripraviť.

Russell Crowe na stope Satanovi

Otec Gabriel Amorth, hlavný exorcista Vatikánu z konca 20. storočia, po sebe zanechal poznámky so skutočnými prípadmi, na ktorých počas svojho života pracoval. Tie si tvorcovia vzali ako námet k príbehu filmu, v ktorom Russell Crowe v úlohe starého exorcistu vyšetruje prípad posadnutého chlapca. S démonom v jeho tele sa však už náš hlavný hrdina raz stretol.

Pápežov exorcista vsádza na tradičnú overenú zápletku s hrdinom, ktorý pomáha druhým aj nad rámec svojich kompetencií, pretože je prípad veľmi osobný. Gabriel na prvý pohľad vyzerá, že vie, čo robí a čo ho čaká. Na ceste k vyliečeniu chlapca mu bude asistovať kňaz Esquibel, ktorý v ňom vidí aj svojho mentora.

Po hereckej stránke nie je na horore takmer nikdy čo hodnotiť. Aj tu všetci odvádzajú dobrú prácu, nikto herecky nezatieni zvyšok ansámblu, dokonca ani oscarový Crowe. Jeho najlepšie roky sú zrejme v pase a aj keď stále dokáže utiahnuť aj dramatický film, nie je to veru žiadna sláva. Na projekt ako tento to však postačuje.

V hlavnej úlohe sa predstavil oscarový Russell Crowe
V hlavnej úlohe sa predstavil oscarový Russell Crowe (Zdroj: Screen Gems)

Opustené sídlo, zopár ľudí a 100-minútová zápletka

Ak prezradíme, že film je miliónkrát opakované trojaktové B-éčko, asi nikoho neprekvapíme. V prvej polhodinke Gabriel prichádza do sídla a spoznáva rodinu, v druhej začína prichádzať na kĺb celému prípadu a v tretej ho čaká vyháňanie diabla so všetkým, čo k tomu patrí.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
RECENZIA Quantumania otvára piatu fázu MCU: Bude Kang lepší záporák ako Thanos?

Matka Julia sa spolu so svojimi deťmi sťahuje do opusteného veľkého sídla kdesi v španielskych lesoch. Počas filmu sa v ňom nestihneš zorientovať, pretože väčšina stopáže sa odohráva buď v predsieni alebo v synovej izbe. Stačí ale na 100-minút len päť postáv, ktoré sa po prvom akte prakticky už nemajú o čom rozprávať? Síce nie, ale scenár sa tieto nedostatky snaží zakrývať pracovnými cestami Gabriela do Vatikánu.

Príbeh síce skáče z prostredia do prostredia, no nepôsobí roztrieštene. Postupne spoznávaš exorcistovu minulosť či jeho nedávne konflikty so Satanom. Rodinka však hrá druhé husle a vôbec nás nezaujímalo, čo sa s nimi stane. Najnudnejšou postavou je zďaleka dcéra Amy, ktorá je vlastne len klasická znudená tínedžerka so slúchadlami. Nakoľko je tu málo postáv, zaslúžili by si väčšiu hĺbku.

Gabriel sa so Satanom už raz stretol
Gabriel sa so Satanom už raz stretol (Zdroj: Screen Gems)

Stávka na isté jumpscary

Aj „akcia“ je pomerne generická a predvídateľná. Zrejme najzaujímavejšia časť príde v polovici filmu, keď postavy nájdu tajnú kryptu pod sídlom, z ktorej sa dozvedia viac nielen o Satanovi, ale aj o cirkvi a jej temných tajomstvách. Nakoniec však tieto zistenia nemajú až taký dopad na záver filmu, aký by mohli mať.

Jumpscary prichádzajú a odchádzajú presne v takej miere, v akej ich čakáš. Napriek tomu by sme ich nekategorizovali ako stereotypné. Kamera vie dobre využiť obmedzené prostredie a zopárkrát publikum naľakať. Pomáha jej v tom dobrá zvuková stránka a basy, ktoré aj na náš vkus v kine poriadne duneli.

Finále síce nie je ktovieako napínavé, no pomerne rýchlo sa k nemu dostaneš a aj rýchlo ujde. Záver filmu ti vyzrádzať nebudeme, no neboli sme z neho ani nadšení, ani sklamaní. Po rozsvietení a záverečných titulkoch už nevidíme potrebu vidieť film znova. Záhada, ktorú ukrýva, nie je dostatočne záhadná na to, aby sme mali nutkanie ju rozlúsknuť ešte raz a nič nové by sme v snímke aj tak nenašli.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
RECENZIA Galaxy S23 Ultra je rovnaký, no predsa iný mobil: Obháji minuloročná kráľovná smartfónov svoj titul?
Posadnutý chlapec Henry
Posadnutý chlapec Henry (Zdroj: Screen Gems)

Kinový oddych

Napriek mnohým negatívam nemáme pocit, že by sme sa v kine nudili alebo by nás niečo otravovalo. Film využíva minimum vizuálnych trikov, prídu na raz až na záver. Stavia na pár postavách, zopár lokáciách a záhade, ktorá sa pomaly rozpletá do vcelku komorného finále. Snímke sa jednoducho darí zaujať svojou „obyčajnosťou“.

Pápežov exorcista je kinová jednohubka. Film si užije fanúšik starších hororov, ktoré ešte vychádzali na VHS. Scenár pôsobí ako z 80. alebo 90. rokov, no niektoré jeho prvky fungujú dodnes. Neočakávaj veľa a budeš spokojný. Choď do kina s nadšením a budeš sklamaný.

Napriek mínusom si vážime, že Hollywood vyrába aj takéto nízkonákladové snímky a preto sme sa rozhodli udeliť mu priemerné hodnotenie, aj keď s jedným privretým očkom. Fanúšikom skutočne kvalitných hororov odporúčame počať na budúco týždňové Evil Dead Rise, ktoré už z ukážky vyzerá oveľa zaujímavejšie.

Hodnotenie: #####

Ako hodnotíš film Pápežov exorcista?

 

Sleduj náš Instagram

Zdroj: hashtag.sk, cine-max.sk
Odporúčame