RECENZIA Statham znova ukazuje, ako sa to robí: Fortunova hra je skvelý akčný film na úvod nového roka

Fortunova hra

Propagačný materiál filmu Fortunova hra (Zdroj: STXfilms)

#V kinách sme vítali nový rok akčným filmoch Guya Ritchieho. Tento režisér má na konte hity ako Sherlock Holmes, Snatch, Man from U.N.C.L.E. či nedávnych Gentlemanov. Znova spojil sily s Jasonom Stathamom, ktorý mláti zločincov jedna radosť. Ako sa Fortunova hra vydarila?

Je to všetko len hra?

Elitný agent Orson Fortune musí vystopovať a zastaviť predaj novej smrtiacej zbrane, ktorú vlastní nebezpečný miliardár a obchodník so zbraňami. Orson si spolu so svojím tímom superagentov na pomoc s vydieraním naverbuje slávneho hollywoodskeho herca. Ten bude slúžiť ako návnada pre excentrického miliardára počas tajnej misie na záchranu sveta.

Ako býva zvykom, úvod filmu je veľmi rýchly. Hlavný hrdina a jeho spolupracovníci sa predstavia niekoľkými strihmi a ide sa na vec. Snímka začína klopkaním topánok o podlahu a tento nepríjemný ruch šikovne prejde do hudobného soundtracku a rozpúta prvú z mnohých akčných sekvencií.

Statham pracuje s Ritchiem už viac ako dve dekády a žiadny z ich spoločných filmov nás nesklamal. Fortunova hra nebude výnimkou. Dej veľmi dobre odsýpa, nikdy sa nestihneš nudiť, akcia je rovnako vtipná ako nápaditá a naháňačky v luxusných autách (skutočných, nie počítačových) sú hodné bondovskej produkcie.

Orsonov tím agentov
Orsonov tím agentov (Zdroj: STXfilms)

Cesta okolo sveta

Orson Fortune musí so svojím tímom zastaviť boháča, ktorý, zdá sa, predáva zbrane nebezpečným ľuďom. Na tejto ceste s ním v kine precestuješ takmer celý svet – všetko začne v Londýne, pokračuje v Amerike a Maroko až po Katar. S obmedzeným rozpočtom sa síce nenakrúcalo zakaždým v skutočných lokalitách, ale je nutné uznať, že film tak minimálne pôsobí.

Statham tu konečne od covidovej pauzy podáva dobrý herecký výkon a úloha akčného hrdinu so svojským prístupom k získavaniu informácií mu veľmi svedčí. Sám o svojej postave vyhlásil, že má sexi meno. Orson totiž na pohľad vyzerá ako bežný chlapík, no akonáhle s ním ktokoľvek príde do styku, už si jeho tvár (ako aj metódy) zapamätá navždy. A niektorí si bitku s ním vyskúšajú aj viackrát.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
RECENZIA Bones and All je krásny príbeh Maren a Leeho: Obaja sú kanibali a milujú sa až do špiku kostí

Osobne sa nám najviac páčili scény na jachte, keď musí Fortunov tím spoločne s hercom Dannym Franscescom konfrontovať miliardára po prvýkrát, ako aj akčná sekvencia pri úteku z jeho vily. Tu sa tvorcovia najviac vyhrali s kamerou aj strihom, pričom najviac potešia praktické efekty. Mužské oko bude spokojné aj pri pohľade na pár krásnych dám, ktoré sa neboja vziať si šaty s poriadnym výstrihom.

Orson na prácu naverbuje aj hollywoodskeho herca (Zdroj: STXfilms)

Ritchieho nezmazateľný rukopis

Nebol by to však film Guya Ritchieho, aby sme sa technickej stránke nevenovali o niečo podrobnejšie. Fortunova hra síce ponúka lineárne rozprávanie, no časti niektorých akčných sekvencií sa dozvieš s odstupom času. Ako sa Orsonovi podarilo dostať zo stráženej vily po tom, čo sa do nej vkradol? Počkaj pár minút a uvidíš. Ritchie má odpoveď na všetko, aj keď nie hneď.

Experimentovať sa nebojí zas a znova ani s kamerou. Vidieť upnutý objektív na samopale Jasona Stathama, ktorý kosí nepriateľov a pri všetkej vážnosti sa stihne aj pousmiať, je na nezaplatenie. Samozrejme, počas svojho putovania a všetkých tých „šťastných náhodách“ by bol aspoň štyrikrát mŕtvy, no to predsa v niektorých filmoch aj sám Bond, nie?

Vo filme skvelo funguje aj humor. Na to, aby si ho vedel plne doceniť, musíš mať aspoň minimálnu znalosť o Ritchieho filmografii. Toto však nie je iba snímka s vtipnými hláškami, ale aj s vtipnými scénkami, kde sú fóry podané aj čisto vizuálne. Ritchie sa po Gentlemanoch a Rozhnevanom mužovi po tretíkrát za sebou vracia do formy a my mu to len a len prajeme.

Čakajú ťa skvelé akčné sekvencie
Čakajú ťa skvelé akčné sekvencie (Zdroj: STXfilms)

Parádny úvod do nového roka

Fortunova hra mala pôvodne premiérovať už vo februári 2022, jej vydanie však odsunul covid a fakt, že hlavný záporák má ukrajinský pôvod. Dočkali sme sa jej s odstupom celého roka, no sme o to radšej. Želáme si, aby všetky filmy tohto roka boli aspoň také dobré ako Ritchieho novinka.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
RECENZIA Triler Menu ponúka nový pohľad na kulinárstvo: Možno kvôli nemu už nikdy nenavštíviš luxusnú reštauráciu

Snímka má v anglickom (respektíve francúzskom) preklade dodatočný názov Ruse de Guerre (Vojnová finta), čo môže odkazovať na chystanú sériu. Také niečo si zaručene vieme predstaviť a snímka skutočne necháva otvorené zadné dvierka na pokračovanie.

Na to, aby sme sa ho dočkali, však musí najprv zarobiť. Ak máš rád akčné filmy, alebo chceš hodiť sviatky definitívne za hlavu, Fortnuova hra je presne pre teba. Viac takýchto úloh pre Stathama a príležitostí pre Ritchieho. Poriadne si uži film, aj keď nie je scenáristicky nepriestrelný.

Hodnotenie: #####

P. S.: Počas záverečných titulkov ostaň ešte chvíľu v kine. Čaká ťa asi dvojminútová sekvencia, počas ktorej si Ritchie znova vystrelí aj sám zo seba.

Ako hodnotíš film Fortunova hra?


Buď s nami aj na Instagrame a dozvieš sa o každom novom článku ako prvý!

Zdroj: hashtag.sk, cine-max.sk
Odporúčame