Rebríček 30 miest s najlepšou MHD na svete: Bratislavu či Prahu budeš hľadať márne, susedia sa však prepracovali!

Mestá s najlepšou MHD

Verejná doprava je neodmysliteľnou súčasťou viacerých miest (Zdroj: GettyImages)

#Každé väčšie mesto dnes disponuje verejnou dopravou. Jej kvalita sa líši od krajiny ku krajine, aj od mesta k mestu. MHD je neodlúčiteľnou súčasťou veľkých metropol, a to nielen pre domácich občanov, ale aj pre turistov. Ktoré mestá ju majú na najvyššej úrovni a kde si polepšili či naopak pohoršili oproti minulému roku?

V článku sa dočítaš:

Svetový prieskum a jeho parametre

Prieskum každoročne organizuje skupina vedcov na kalifornskej univerzite v Berkeley. Aj koncom roka 2022 zostavili tabuľku 60 svetových miest, ktoré zoradili podľa viacerých parametrov. Do rebríčka sa pritom nedostali len hlavné mestá, ale často aj viacero menších miest, pričom práve metropola absentovala.

Parametre, ktoré ovplyvňovali rebríček, boli nasledovné: cenová dostupnosť, hustota staníc MHD, dĺžka chôdze k najbližšej zastávke MHD, rozmanitosť spôsobov MHD, dodržiavanie časového harmonogramu, mobilná aplikácia MHD, prevádzková doba, ale aj kvalita ovzdušia, hluk, riešenie pre pešie zóny či zakomponovanie cyklistov.

Top 10 svetových miest s najlepšou MHD

Aby si vedel porovnať cenovú dostupnosť MHD v nasledujúcich 10 mestách a v našom hlavnom meste, tu je prehľad cien, ktoré aktuálne platia v Bratislave, ktorá má rozlohu 376 km2:
30-minútový lístok0,90 eur
60-minútotvý lístok 1,30 eur (s kartou zľava 10 %)
24-hodinový lístok 3,70 eur
Trojdňový lístok 8,20 eur

Ceny ostatných miest v rebríčku sú platné k decembru 2022 a v prípade, že sú v inej mene ako v eurách, premieňali sme ich hodnoty do našej meny vo výmennom kurze platnom na prelome rokov 2022/2023.

10. Londýn (64 %)

Londýn má jednu z najlepšie prepojených hromadných dopráv na celom svete a aj napriek tomu sa umiestnil „len“ na desiatom mieste. Toto multikultúrne mesto v roku 2022 dokončilo novú linku Elizabeth, ktorá prechádza od západu na východ. Vieš sa tak rýchlejšie dostať z jedného konca Londýna na druhý. Prioritou mesta je vytlačiť z ulíc autá a nahradiť ich MHD a cyklistami.

Populácia mesta: 10,33 miliónov ľudí
Rozloha: 1738 km2
Cena za MHD: jednodňový od 8,70 eur, týždenný od 43,40 eur

9. Berlín (65 %)

Berlín sa napriek svojej obrovskej rozlohe môže pochváliť tým, že vzdialené oblasti pokrýva kvalitným vlakovým spojením. V aplikácii si cestu mestom rozplánuješ a systém ťa informuje o tom, koľko budeš platiť (vybavíš pokojne aj mobilom). Mesto má aj množstvo zelených zón určených pre peších a cyklistov. Berlín je európskym lídrom v nízkej nehodovosti (maximálnu rýchlosť v posledných rokoch znižovali) a umiestnil sa vysoko aj v kvalitne ovzdušia a nízkeho hluku.

Populácia mesta: 4,01 milióna ľudí
Rozloha: 3743 km2
Cena za MHD: jednorazový od 3 eur (podľa zóny, maximálne 3,80 eur), 24-hodinový od 8,80 eur, týždenný 36 eur

8. Paríž (66 %)

Podobne ako Berlín, aj Paríž počas posledných rokov pridal mnohé zóny s maximálnou povolenou rýchlosťou 30 km/h. Do roku 2030 chce pridať ďalších 200 kilometrov nových dopravných liniek v rámci svojej MHD. Mesto ide stratégiou budovania lepšej hromadnej dopravy a záchytných parkovísk, vďaka čomu „vyháňa“ svojich obyvateľov do autobusov a električiek. Navyše, o dva roky usporadúva Paríž letnú olympiádu, aj preto sa umiestnil v rebríčku pomerne vysoko.

Populácia mesta: 11,06 miliónov ľudí
Rozloha: 2300 km2
Cena za MHD: jednorazový od 1,90 eur, 24-hodinový od 13,20 eur, dvojdňový od 21,50 eur, trojdňový od 29,40 eur

7. Tokio (66 %)

Tokio, jedno z najzaľudnenejších miest sveta, je známe najmä svojimi rýchlymi vlakmi. Prioritou je striktné dodržiavanie príchodov a odchodov spojov. Navyše, cyklisti sú síce v bezprostrednom kontakte s autami aj hromadnou dopravou, no napriek tomu Tokio zaznamenáva len minimum dopravných nehôd. Na siedmu priečku ho odsunulo najmä pomerne znečistené ovzdušie a fakt, že MHD je často preplnená.

Populácia mesta: 37,5 miliónov ľudí
Rozloha: 2191 km2
Cena za MHD: podľa vzdialenosti od 1,20 eur (do 6 kilometrov) do 2,30 eur (nad 28 kilometrov), celodenný od 4,20 eur, trojdňový od 10,60 eur

6. Oslo (67 %)

Nórska metropola sa nazýva aj mestom elektrických vozidiel. V rebríčku udržateľnosti skončila na prvej priečke, v celkovom poradí sa však musí uspokojiť so šiestou. Za posledné roky rozšírili najmä svoje pozemné linky a vďaka nedávno zavedeným mýtam na autá sa im darí dvíhať záujem o mestskú hromadnú dopravu. Oslo má zavedený cenník podľa zón – centrum je 1 (vrátane metra), za ostatné sa dopláca.

Populácia mesta: 1,06 milióna ľudí
Rozloha: 324 km2
Cena za MHD: jednorazový od 3,60 eur (centrum mesta), 24-hodinový od 10,80 eur, týždenný od 30 eur

5. Helsinki (71 %)

Fínskej metropole k umiestneniu pomohlo najmä dobré ovzdušie a veľmi rýchly prechod na elektromobilitu. Navyše, okrem bežných dopravných prostriedkov zahŕňa ich MHD aj menšie trajekty. Cestu mestom si vieš bez problémov naplánovať cez aplikáciu. Helsinki nie sú obrovské hlavné mesto, preto na dostatočné pokrytie celej oblasti stačí aj menej zastávok.

Populácia mesta: 1,26 milióna ľudí
Rozloha: 515 km2
Cena za MHD: jednorazový 3,10 eur, 24-hodinový 8,40 eur, trojdňový 16,80 eur (Helsinki od nového roka avizujú zvýšenie cien v blízkej budúcnosti)

4. Singapur (72 %)

Singapur už v roku 2016 spustil ako prvé mesto na svete autonómny systém taxi služieb. Mesto má veľmi prísne bezpečnostné zásady pri prepravovaní MHD (aj autonómnych taxíkov) a palubné kamery na každom vozidle motivujú k pozitívnemu správaniu aj ostatných účastníkov cestnej premávky. Okrem toho má Singapur naplánované využívanie hromadnej dopravy v prípade prírodných katastrof, napríklad povodne či zemetrasenia. MHD by za týchto okolností hneď zvážala ľudí do bezpečia.

Populácia mesta: 5,98 miliónov ľudí
Rozloha: 523 km2
Cena za MHD: v závislosti od počtu kilometrov od 1 eura za prvé tri kilometre, za ďalší kilometer sa platí 10 centov a menej, maximálne 40 kilometrov – cena 2,26 eur (platí s dopravnou kartou), študenti majú ráno prvých 5 kilometrov zadarmo

3. Štokholm (73 %)

Švédsky Štokholm sa môže pochváliť najmä hustou a multimodálnou hromadnou dopravou, čiže využíva rôzne spôsoby transportu obyvateľov. Mesto sa zaviazalo využívať najmä elektrinu a do roku 2040 chce dosiahnuť nulové znečistenie MHD. Štokholm sa umiestnil vysoko aj vďaka nízkej hladine hluku. Mesto napriek tomu nevíta veľa turistov (v porovnaní s inými metropolami), za čo môže aj nie príliš významné letisko Arlanda s linkami, ktoré sú zvyčajne napojené len na zvyšok Európy.

Populácia mesta: 1,88 milióna ľudí
Rozloha: 847 km2
Cena za MHD: 75-minútový 4 eurá (s cestovnou kartou SL-Access 2,80 eur), 24-hodinový 11,50 eur, trojdňový 23,10 eur

2. Zürich (73 %)

Zürich je európske mesto s najlepšou hromadnou dopravou. Najväčšie švajčiarske mesto sa tiež môže pochváliť pomerne nízkou nehodovosťou. Za bezpečnosť môže aj systém pokutovania podľa výšky  mesačného platu (alebo ročného v prípadne podnikateľov). Mesto plánuje v roku 2023 ešte viac rozšíriť svoju MHD a do budúcna plánuje dosiahnuť nulové emisie. Možno sa časom umiestni aj na prvej priečke.

Populácia mesta: 1,16 milióna ľudí
Rozloha: 243 km2
Cena za MHD: 30-minútový 2,70 eur, hodinový 4,40 eur, 24-hodinový od 5,40 eur do 26 eur (v závislosti od zón)

1. Hong Kong (77 %)

Hong Kong je obývaný mimoriadne husto (až 25-tisíc ľudí pripadá na jeden km2). Aj preto musí byť jeho verejná doprava rýchla a rozmanitá. Železnica má viac ako 160 zastávok a meškania sú aj počas ranných hodín minimálne. Hromadná doprava zaberá na cestách takmer polovicu všetkých dopravných prostriedkov, keďže tamojší obyvatelia ju uprednostňujú a turisti sa po týchto cestách neodvážia šoférovať. Jediné, v čom Hong Kong zaostal, je zdieľanie dopravných prostriedkov – bicykel tu má zrejme každý doma.

Populácia mesta: 7,52 miliónov ľudí
Rozloha: 290 km2
Cena za MHD: od počtu kilometrov od 0,60 eur (zvyčajne jedna zastávka) do 7,10 eur, jednodňový od 8,40 eur

Zvyšok rebríčka

Zaujímavé je, že v rebríčku sa nenachádza žiadne americké mesto. Práve tie sa prepadli vôbec najviac. Najvyššie z nich sa umiestnil New York. Podľa očakávaní sa do top 30 nedostali ani mestá z blízkeho východu okrem Dubaja. Ďalších dvadsať miest skončilo nasledovne:

Amsterdam

Soul

New York

Sydney

Moskva

San Francisco

Mníchov

Miláno

Varšava

Chicago

Barcelona

Vancouver

Kuala Lumpur

Washington, D.C.

Istanbul

Madrid

Peking

Dublin

Dubaj

Buenos Aires

Bratislava, Praha a ani žiadne iné slovenské či české mesto sa do rebríčka miest s najlepšou MHD nedostali. Najbližšie skončila poľská Varšava.

Je podľa teba MHD na Slovensku v dobrom stave?


Poď na náš TikTok a pukneš od smiechu! Nové sketche každý týždeň

Zdroj: hashtag.sk, Statista, oliverwaymanforum.com
Odporúčame