Máš pocit, že dusíš v sebe nevyriešenú traumu z detstva? V knihe Keď už detstvo nebolí nájdeš množstvo odpovedí

kniha a šálka

Náš dnešný knižný tip ti pomôže lepšie porozumieť sebe samému (Zdroj: Unsplash/freestocks)

Emocionálne nezrelí rodičia

Kniha Keď už detstvo nebolí autorky Gibson C. Lindsay je pokračovaním jej úspešného titulu Keď detstvo bolí. Autorka v oboch knihách ponúka svoj pohľad na to, ako nás démoni z minulosti, respektíve z detstva, prenasledujú aj v dospelosti. Týchto démonov podľa Lindsay v nás prebudili emocionálne nezrelí rodičia (V knihe uvádzaných ako EN). Svojimi názormi na túto problematiku podporuje starú pravdu, že väčšina našich vnútorných deformácií pochádza z nezdravého rodinného prostredia.

Autorka tiež popisuje niekoľko typov EN, pričom keď si prečítaš ich charakteristiky a prejavy správania, môžeš zistiť, že práve taký rodič (prípadne iný rodinný príslušník) ťa vychovával, alebo má na teba ešte stále veľký vplyv. Môže byť príliš zhovievavý, príliš autoritatívny, alebo sa o teba nemusí vôbec zaujímať, no vždy si nájde možnosť, ako si do teba rypnúť. Lindsay v jednotlivých kapitolách popisuje, akými spôsobmi sa nesprávna výchova EN rodičmi podpisuje na deťoch. Ďalej vysvetľuje, prečo sa títo emocionálne nezrelí rodičia stali takými, akí sú, a tiež čo robiť, aby sa jedného dňa aj z teba nestal práve takýto rodič.

Možno si si už aj na svojom živote všimol, že počas rokov si robil dookola tie isté chyby. V knihe sa dozvieš, že mnoho z toho negatívneho, čo sa ti v súčasnosti možno deje v živote, sa ti dialo už roky predtým, a že niekedy je dôležitejšie to, ako sa na konkrétne veci dívame a či tomu správne rozumieme, než to, čo sa nám skutočne deje. S tým súvisia napríklad pojmy ako odmietnutie a nízka sebaúcta, ktorým sa autorka dopodrobna venuje. V skratke platí, že opakovaniu chýb predídeme tým, že spracujeme svoje emocionálne ujmy.

mental health
To, čomu treba podľa autorky venovať najviac pozornosti, sú naše emócie (Zdroj: commons.wikimedia/ WOKANDAPIX)

Najdôležitejšie sú emócie

Podstatná časť sa venuje aj emóciám. Tie sú našim hlavným centrom, tým, čo nás uvádza do pohybu a vďaka čomu sme si vytvorili také medzi ľudské vzťahy, aké teraz máme. Dozvieš sa, aký negatívny dopad má potláčanie „zlých“ emócií, akými sú napríklad hnev a smútok, na naše zdravie. Lindsay vysvetľuje, čo stojí za našimi úzkosťami, a prečo sa tak často cítime vinnými. Áno, môže to byť tým, že tieto pocity v nás mohli vypestovať naši rodičia.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Max – Holandský majster Formuly 1: Od zázračného dieťaťa k majstrovským titulom! Aký príbeh skrýva jeho úspech?

Napriek tomu, že sa kniha zaoberá vážnymi témami, je písaná jednoduchou a ľahko pochopiteľnou formou. Nájdeš v nej tiež rôzne cvičenia, na ktorých si môžeš cvičiť napríklad svoje aktuálne prežívanie (pociťovanie emócií bez potláčania). Hoci sa môže zdať, že Keď už detstvo nebolí je venované hlavne tým, ktorých detstvo skutočne bolelo, množstvo cenných informácií si z nej odnesieš aj vtedy, ak sa proste len zaujímaš o dušu človeka.

Sleduj nás na Facebooku

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame