Povedali jej, že na to nemá, ona sa však nevzdala: Mladá Slovenka má dnes prácu snov v luxusnom rezorte na ostrove

Karolína Maurerová.

Karolína Maurerová pracuje ako animátorka, jej vášňou je cestovanie (Zdroj: Instagram/_karla_maurerova)

#Karolínu Maurerovú všetci volajú Karla. Precestovala už desiatky krajín, žila na Islande, v Dánsku, Poľsku a Nemecku . Animátorkou sa stala pred troma rokmi, keď najprv pracovala v hoteli na Cypre a už dva roky trávi niekoľko mesiacov v Grécku, kde zabáva hotelových hostí rôznymi aktivitami od jógy až po zumbu. O svojej cestovateľskej duši, o tom, ako vníma jednotlivé krajiny, kde sa jej páčilo najviac a ako ovplyvnila jej prácu pandémia nám sama porozprávala.

Na druhý pokus

„Mojími najobľúbenejšími predmetmi boli telesná a dejepis,“ spomína na školské časy Karolína. Sama priznáva, že nikdy nebola študijný typ, a preto po čase prerušila štúdium na vysokej škole. „Keď som žila v Dánsku, pracovala som ako turistická sprievodkyňa. Bavilo ma to, ale bolo to pre mňa málo energické.“ Karla vedela, že by jej viac sedela práca, kde by mohla byť aktívna a využiť svoje vlohy. „Keď som mala sedemnásť rokov, skúšala som získať prácu animátorky cez slovenskú agentúru. Povedali mi, že som na to málo energická a nemôžem robiť animátorku,“ spomína Karolína.

Po rokoch to však skúsila znova. Keďže v Dánsku už ostávať nechcela, hľadala novú prácu na zaujímavom mieste. Cez zahraničnú firmu, ktorá sa sústreďuje na hotelové animácie sa dostala na pohovor a letné dobrodružstvo s desiatkami zahraničných turistov sa začalo. Problémom nebol ani jazyk – Karla pracuje s ľuďmi z rôznych kútov sveta, no životom na rôznych miestach vycibrila svoju angličtinu k dokonalosti.

Práca animátorky za bežných okolností trvá od apríla do konca októbra, kvôli pandémii však v tomto roku začínala dovolenková sezóna až v júni. „V zime mám zvyčajne inú prácu, kde si oddýchnem. Pretože animácie sú fyzicky náročné. Celý deň pripravujeme aktivity – vodnú zumbu, jógu, cvičenia vo vode, a podobne, do ktorých sa môže zapojiť ktokoľvek z hotelových hostí. Zvyčajne pracujeme od rána do jedenástej v noci,“ vysvetľuje Karla.

Aj napriek množstvu energie, ktorú si táto práca vyžaduje, jej vždy po skončení letnej sezóny chýba. „Keď som minule pristála doma na letisku, začala som plakať. Hneď som sa chcela vrátiť.“

Najlepší hostia

Plné fyzické nasadenie a množstvo energie Karolíne nikdy nechýba. „Som prirodzene extrovert, takže ma veľmi nabíjajú energiou ľudia, ktorí prichádzajú na aktivity. Veľmi ma teší, keď ich príde veľa, ale energiu mi dodá aj keď príde len jeden.“ Veľmi obľúbenou je napríklad zumba, ktorej sa každý deň zúčastňujú desiatky hotelových hostí. A akí hostia sú Slováci? „Sú veľmi aktívni. Slovenských hostí mám po prvýkrát a musím povedať, že ma prekvapili, pretože sa zapájajú do mnohých aktivít, ktoré pripravíme,“ komentuje Karla.


Podľa cestovateľa Adama patria Slováci medzi najbohatších ľudí: Kedy sa bál o život a ako objavovať svet počas pandémie?


Veľmi aktívni sú podľa nej aj Holanďania a Briti, s ktorými pracovala počas minulých rokov. Hoci mnohí hovoria, že ide o odmerané národy, Karolína má na to odlišný názor. „Počas svojho života v Dánsku a na Islande som si všimla, že títo ľudia sú doma veľmi utiahnutí, ale na dovolenke sa všetko zmení. Zrazu ich nič netrápi a naplno sa zabávajú. Keď sa potom vrátia domov, znova sú vo svojej škatuľke.“

Pandemické dovolenky

Pandémia ovplyvnila aj život ľudí ako je Karla – hotely ostali prázdne, cestovať bolo veľmi náročné alebo nemožné. „Keď som sa počas pandémie vrátila domov, nemohla som ostať sedieť len medzi štyrmi stenami. Stále som niekam chodila, denne mi na fitness náramku svietilo tridsaťtisíc krokov, vymýšľala som nové choreografie na zumbu, cvičila som jógu, chodila som von so psom, Jednoducho som nemohla byť doma,“ spomína Karolína.

Ďalšie komplikácie sa však spájali aj s opätovným nástupom do práce po uvoľnení opatrení. K bežnej výbave animátora sa pridalo rúško a rukavice, ktoré vedia prácu znepríjemniť. „Najhoršie je precvičovať v rúšku zumbu a aqua gym. Keď sa spotíš, rúško je mokré a nedá sa cez neho kričať, takže ľudia nepočujú, čo im vysvetľuješ.“

Mamma Mia, toto je najkrajšia destinácia!

Jednou z najväčších výhod tejto práce je podľa Karolíny aj to, že v práci vidí šťastných ľudí. „Keď som pracovala počas zimy manuálne, všimla som si, že títo ľudia sú omnoho smutnejší a tešia sa len na dovolenku, kam sa potom prídu vyblázniť.“ A hoci skvelých zážitkov má množstvo, vždy je podľa Karly veľmi výrazným momentom to, keď jej niekto z hostí povie, že ho aktivity s ňou bavili. „Stačí veľmi málo a ľudia mi dokážu zlepšiť deň.“


Cestovateľ Rado robí Slovensku skvelú reklamu, odporučí ti jeden unikátny tip na výlet: Je to skvost, ktorý navštívi málokto!


Aktuálne pôsobí na gréckom ostrove Kos. „Pre mňa je Grécko tou najkrajšou krajinou. Keď som kedysi dávno videla film Mamma Mia, vedela som, že na takomto mieste chcem raz žiť,“ prezrádza. Sympatie má aj voči Grékom samotným, ktorí sú podľa jej slov veľmi srdeční a ochotní pomôcť či poradiť. „Máme aj podobný zmysel pre humor, čo sa mi veľmi páči.“ Práve Grécko je krajinou, v ktorej si vie predstaviť aj svoj budúci život.

Keďže precestovala takmer celú Európu, aktuálne ju to ťahá skôr ďalej do zahraničia. Plány jej však prekazila pandémia. Ešte pred ňou plánovala precestovať za mesiac a pol Kambodžu, Laos, Filipíny a Vietnam. „Veľmi by som chcela vidieť Kambodžu. Videla som fotky miestnych chrámov a moje srdce piští, že tam mám ísť a pozrieť si, čo táto krajina ponúka,“ vysvetľuje.

Lásku k cestovaniu a spontánnym výletom zdieľa Karolína aj so svojím priateľom, čo považuje za veľkú výhodu. A aj keď aktuálne je cestovanie omnoho náročnejšie, než kedysi, túžba spoznávať nové krajiny a deliť sa s ľuďmi o svoje zážitky, v nej nevyhasne.

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame