Predstav si, že by si mala v skrini iba 40 kúskov: Vyhoď zbytočné oblečenie a stav na kapsuľový šatník!

kapsulový šatník

Aj ty sa často trápiš s tým, čo si ráno oblečieš? Skús kapsulový šatník (Zdroj: Freepik/freepik)

#Určite sa to už stalo aj tebe, že stojíš pred skriňou a nevieš, čo s čím kombinovať, pretože tvoj šatník hrá rôznymi farbami a vzormi, ktoré k sebe nepasujú. Jednoducho povedané, máš plné skrine oblečenia, ale aj napriek tomu máš pocit, že si nemáš čo obliecť.

Nezúfaj, nie si v tom sama. Rovnaké pocity sme zažívali aj my, keď sme otvorili naše skrine a premýšľali, čo si vlastne oblečieme. Jednotlivé kúsky boli síce pekné, ale ťažko kombinovateľné. Práve to bol jeden z prvých impulzov, vďaka ktorému sme sa rozhodli ísť udržateľnejším a zároveň aj ekonomickejším smerom.

Capsule wardrobe, je často frekventovaný termín vo vyhľadavaní na internetových prehliadačoch. V súčasnosti sú ľudia presýtení módnymi kúskami z obchodných reťazcov, ktoré neustále ponúkajú nové, rýchlo sa meniace trendy, čo sa v konečnom dôsledku odráža aj na kvalite oblečenia.

Ak aj ty patríš k tým, ktorí majú podobne zariadený šatník, máme pre teba revolučný nápad. Je ním kapsulový šatník, ktorý s odstupom času nielenže šetrí tvoju peňaženku, ale predovšetkým šetrí životné prostredie.

Tajomstvo skryté v jednoduchosti

Jednou z jeho základných čŕt je jednoduchosť. Kapsulový šatník by mal obsahovať najmä neutrálne farby v zemitých tónoch, ktoré sa sami o sebe ľahko kombinujú. Biela, čierna, béžová, námornícka modrá a sivá sú jasným ÁNO na ceste za krajším zajtrajškom v tvojom šatníku. Ver nám, že nech už siahneš po akejkoľvek kombinácii farieb, neoľutuješ. Ak si myslíš, že kapsulový šatník je nudný a farby v ňom nemajú miesto, si na omyle. Samozrejmosťou v skrini sú aj kúsky v iných farbách. Vďaka nim vieš svoj šatník príjemne oživiť a nebude pôsobiť fádne či jednotvárne.

Kapsulový šatník by mal obsahovať najmä neutrálne farby v zemitých tónoch.

Kapsulový šatník je po našom šatník pozostávajúci z niekoľkých nadčasových kúskov, ktoré sa spolu dajú ľahko kombinovať. Vo všeobecnosti platí, že dokopy by sme mali mať okolo 40 kusov oblečenia na všetky štyri ročné obdobia. V tomto šatníku platia pomerne jasné pravidlá: jednoduchosť nad výstrednosťou a praktickosť. Ak to celé zhrnieme, tak menej je niekedy viac. V tomto koncepte sa využívajú základné kúsky v spomínaných basic farbách.

Pri nákupe odevov je potrebné uvážlivo premýšľať nad ich kvalitou. Ak si zaobstaráš kvalitnejší kus, ktorý bude síce drahší, spätne sa ti to vráti tým, že si ho nebudeš musieť po krátkej dobe kupovať znova a znova.


Chystáš sa na veľké upratovanie svojho šatníka? Ukážeme ti, ako ľahko zrecykluješ obnosené veci a získaš originálny kúsok


Menej je niekedy viac

Pocity beznádeje určite zažívajú aj tí, ktorí bývajú na internáte a pri balení premýšľajú nad tým, čo všetko by si mali vziať. Určite sa ti už stalo, že opäť prešiel ďalší týždeň a ty si zase chodila dookola v tom istom, pretože polovicu tvojej batožiny zaberali ťažko kombinovateľné kúsky. Možno ti pri najbližšom balení pomôže náš tip na záver. Tvoj šatník by mal pozostávať zo 6 základných kategórií, vďaka ktorým bude tvoje ranné obliekanie do školy či práce párminútová záležitosť. To, čo patrí do jednotlivých kategórií, môžeš vidieť na nasledujúcom obrázku.

40 základných kúskov kapsulového šatníka (Zdroj: aprilmagazin.curaprox)

Tento článok bol pôvodne uverejnený v magazíne Unipo Press Filozofickej Fakulty Prešovskej univerzity v Prešove. Jeho autorom je Laura Hancová.

Zdroj: Unipo Press, Laura Hancová, hashtag.sk
Odporúčame