Preskúmaj s nami čarovné Portugalsko: Predstavíme ti šesť jedinečných miest, ktoré musíš zažiť!

Nazare

Dych vyrážajúce západy slnka v Nazare (Zdroj: Unsplash.com)

#Keď sa povie Portugalsko, mnohým hneď napadne Lisabon, Porto alebo Faro. Samozrejme, nechceme ťa odhovárať od overených destinácií, keď ťa však pochytí objaviteľská nálada, neváhaj si požičať auto a vybrať sa ešte ďalej. Pri mnohých ťa bude sprevádzať šum oceánu a príjemné teploty až do 25 °C, ktoré sa udržiavajú celú jeseň, na juhu dokonca aj v zime.

Mesto gigantických vĺn, Nazaré

Nazaré bola kedysi len ospalá rybárska dedinka, dnes láka najmä milovníkov adrenalínu. Ukrýva totiž prírodnú zvláštnosť. Najväčší podmorský kaňon Európy s hĺbkou 5 000 m dokáže v kombinácii s morským prúdom a silným vetrom vytvoriť vlny gigantických rozmerov, vysoké aj 35 metrov. Tie, ako inak, lákajú tých najodvážnejších surferov sveta, ktorí tu zlomili už niekoľko rekordov aj dosiek.

Ikonický pohľad na trieštiace sa vlny sa naskytá z majáku pri Fort Sao Miguel. V pevnosti zo 16. storočia dnes sídli múzeum, ktoré vysvetľuje vedu za vznikom vĺn, je tiež plné surfov s krátkymi príbehmi surferov. Mesto sa v súčasnosti rozdeľuje na tri hlavné štvrte.

Praia (pláž), kde nájdete starenky v tradičných sukniach predávať sušené ryby. Ďalej rezidenčnú Pederneiru s farebným prádlom hojdajúcim sa vo vetre, a napokon čarovné Sitio týčiace sa na vyše stometrovom skalnom útese. Vedie k nemu strmé schodisko, lákavejšia je však cesta zubačkou, z ktorej sa naskytnú skvelé výhľady.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Big Waves Nazaré (@bigwavesnazare),

Farebné a chutné Aveiro a Costa Nova

Farebné člny kotviace na hladine a pokriky vyzývajúce na romantickú plavbu spleťou kanálov. Vábi to k prirovnaniu k Benátkam, určite však nezabudneš, že si v Portugalsku. Aveirské člny, moliceiros, sa kedysi používali na zber morských rias a vzácnej soli, dnes sú už len atrakciou na obzretie si mesta z inej perspektívy.

Ulice Aveira lemujú elegantné ornamentálne stavby, diela zbohatlíkov, ktorí sem prišli z Brazílie koncom 19. storočia. Ikonou zostáva nebesky modrá budova Múzea secesie s čajovňou a príjemným patiom. Mozaiky azulejos tu nájdeš vo všetkých farebných odtieňoch na takmer každom dome, čo mestu dodáva nezameniteľný šarm.

Nezabudni ochutnať ovos moles, osladené vaječné žĺtka obalené tenkou vrstvou ryžovej oblátky, ktoré vyrábajú v námorníckych tvaroch mušieľ, sudov či lastúr. S ich výrobou začali miestne mníšky, ktoré zdržanlivo konzumovali len diétnejšie bielka. Keďže sa v kuchyni zbierali nespotrebované žĺtka, vymysleli nové koláčiky.

Keďže Aveiro je obklopené slanou lagúnou, za dramatickými vlnami Atlantiku sa treba vybrať 10 km na západ do bývalých rybárskych dedín Barra či Costa Nova. Sú lemované piesočnými dunami, za ktorými nájdeš široké pláže a hukot vĺn. Ani ďalej od pobrežia Costa Nova nestráca svoju fotogenickosť. A to vďaka pruhovaným domčekom vo veselých  farbách. Ochutnaj tie najčerstvejšie surmovky (morské mäkkýše), kraby, krevety a všakovaké ryby, ktoré tu servírujú na každom rohu.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa aveirolovers (@aveiro.lovers),


6 miest na Slovensku, o ktorých si zrejme ani netušil: Oplatí sa ich navštíviť


Univerzitná Coimbra

Jedno z miest, kde zacítiš čarodejnícku, potterovskú atmosféru a to najmä v okolí univerzity, na ktorú si treba vyšliapať do kopca. Je najstaršou a najprestížnejšou univerzitou v Portugalsku a ak miluješ knihy, jej bohato zdobená knižnica a celý komplex ťa dostanú. Ukrýva sa v nej vyše 40 tisíc kníh a mnoho rukopisov, dokonca pod ňou leží väzenie, kam kedysi posielali študentov, ktorí porušili poriadok alebo poškodili knihu.

Bývalé stredoveké hlavné mesto Portugalska leží nad riekou Mondego a pýši sa mnohými pamiatkami vrátane krásnych katedrál Sé Volha a Sé Nova. Ak zatúžiš po zeleni, určite ťa uteší čarovná botanická záhrada alebo okrasná záhrada Quinta das Lágrimas spojená s romantickým príbehom lásky Pedra a Inez.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa 🇵🇹 Exploring Portugal (@exploring_portugal),

Historická Evora s prístupnou kostnicou

Na juhu Portugalska určite nevynechaj Evoru, mesto pariace pod UNESCO, obkolesené hradbami, ktoré zdobia prevažne žlto-biele domy. Na jednom z námestí ťa ohúria zvyšky Rímskeho chrámu Templo Romano. Kľukaté maurské uličky ťa dovedú aj ku gotickej katedrále Vasca de Gamu, alebo do kostnice františkánskeho kláštora Igreja de São Francisco, v ktorej sa treba pripraviť na nevídaný pohľad.

Piliere a jednu celú stenu od podlahy až po strop vyloženú tisícami a tisícami ľudských lebiek a kostí. Okrem morbídnej výzdoby ukrýva Evora mnoho útulných zákutí a kaviarničiek, ako napríklad renesančnú fontánu na námestí Largo das Portas de Moura, ktorá symbolizuje storočie objaviteľov.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Dois Viageiros • Viagem (@dois.viageiros),

Pútnická Braga plná parkov

S kopcami si nedajú pokoj ani v Brage, kde však naberajú úplne iný zmysel. Escadaria do Bom Jesus, to sú nádherné kaskády s takmer 600 schodmi, ktoré vyzerajú ako nekončiaci rozviaty závoj. Lemujú ich alegorické sochy a kaplnky s výjavmi krížovej cesty, ako aj množstvo fontánok a zelene. Na vrchole čaká svätostánok Bom Jesus. Popri pútnikoch tu však stretneš aj mnoho športovcov, ktorí pracujú na svojej vytrvalosti a sile.

Okolie Bragy je známe aj pestovaním bieleho hrozna, z ktorého sa vyrába unikátne vinho verde – „zelené víno“ osviežujúcej, trochu kyslastej chuti. Braga patrí k najstarším portugalským mestám, okrem sakrálnych pamiatok tu nájdeš aj krásne parky a záhrady. K najzaujímavejším patrí Jardim de Santa Barbara, ktorá susedí s palácom Paço Episcopal Bracarense. Relax na lavičke uprostred kvetov je na nazubudnuteľný.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Cidades Para Morar Em Portugal (@cidadesportugal),


Nová kniha o Escobarovi: Narkobarónove tajomstvá odkrývajú priamo tí, ktorí ho dolapili


Algarve plné pohľadnicový pláží

Južná časť Portugalska v lete praská pod náporom turistov, neskôr sa však mení na dokonalé miesto na trekking. My sme si za východiskový bod zvolili Portimao, odkiaľ je to na skok do viac turistického Lagosu. Tu sa začína jedna z najkrajších ciest pozdĺž útesov Percurso dos Sete Vales Suspensos – Cesta siedmych visiacich údolí.

Priprav sa na zlatisté piesočné pláže, jaskyne (vrátane známej Benagil), vysoké útesy a drevený chodník striedaný s prírodnou cestou. Celá púť má 5,7 km, teda, s cestou naspäť takmer 12km, stojí však za to. Alebo sa vyber do Sagres preskúmať najzápadnejšiu časť južného Portugalska. Výlet zakonči vo Fare, odkiaľ môžeš rovno letieť domov.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Travel • Nature • Lifestyle (@traveltbz),

Tip: Za návštevu určite stojí aj Obidos obohnaný hradbami, kde ti naservírujú ginju – višňový likér v čokoládových pohárikoch, Sintra – romantické miesto neďaleko Lisabonu alebo Guimarães zapísaný na zoznam svetového dedičstva UNESCO. Jeden výlet jednoducho nestačí.

Dôležité! Pri vstupe do Portugalska je potrebné okrem platného cestovného dokladu alebo občianskeho preukazu predložiť potvrdenie o negatívnom výsledku RT-PCR testu na ochorenie COVID-19, nie staršie ako 72 hodín, bez povinnosti nástupu do 14-dňovej izolácie. Viac info na mzv.sk 

Zdroj: Hashtag.sk
Odporúčame