Joži a Pali na cestách: Ľudia v Buenos Aires si nemôžu vziať hypotéku, sprievodca nás ubytoval v autobuse (1. časť)

(Zdroj: Archív Jožiho a Paliho)

#Joži a Pali dú dvaja cestovatelia – dobrodruhovia. Rozhodli sa prejsť Patagóniu na koňoch, čo zatiaľ žiaden Slovák neurobil. Prečítaj si inšpiratívny rozhovor, ktorý sme s chalanmi nedávno urobili, alebo sa rovno pusti do hltania ich zážitkov. Budeš ich na Hashtagu nachádzať každý týždeň. Toto je prvý z nich:


Cestu Jožiho a Paliho na koňoch po Argentíne môžeš sledovať aj na ich Instagrame alebo TikToku


Mali sme šťastie. Naše šťastie sa volá Gonzalo. Je to miestny borec na ktorého máme kontakt od Miša z OuCafe. Gonzalo a Mišo robili spolu na Tenerife a posunul nám tento kontakt v rámci spolupráce. Vďaka tomu sme mohli v Buenos Aires spoznať život v Argentíne očami miestnych. To vám žiadny hotel a dovoľujem si povedať, že ani sprievodca nesprostredkuje.

Bývali sme v prerobenom autobuse. Gonzalo je architekt s otvoreným srdcom a nápadmi. Boli sme z jeho príbytku uchvátení a inšpirovaní. Vzal nás aj na jazdu autom po Buenos Aires, kde nám ukazoval kontrasty medzi nižšou a vyššou strednou vrstvou.

Vyššia vrstva žije často doslova za plotom a ostnatým drôtom. Všetko stráži ochranka a každého pri vstupe kontrolujú. Dokonca sú štvrte, ktoré majú ďalšie kontroly a bez stráže sa nemôžete voľne pohybovať, pokiaľ nie ste rezident. Celkom šialené… Na druhej strane žijú ľudia v domoch, ktoré by sme u nás v Európe označili za nižšiu vrstvu. Žijú ako môžu, ale obyčajne nemajú núdzu.


Toto ešte žiaden Slovák nespravil! Dvojica chce prejsť Patagóniu na zvláštnom dopravnom prostriedku


Preto, aby netreli biedu, však musia pracovať denno-denne. Aby uživili osemčlennú rodinu, musia pracovať jeden celý deň. Je to trochu nespravodlivé, pretože platy sú tu nižšie a ceny jedla vyššie ako u nás. Toto nás dosť prekvapilo. Inflácia a ekonomika nie sú úplne najlepšie. Dokonca si tu bežní ľudia nemôžu vziať hypotéku. Viete si predstaviť, že by mladé rodiny u nás nemali hypotéky? Asi len ťažko by sa osamostatnili.

Má to ale aj svetlú stránku. Preto, že sú tu podmienky ťažšie, ľudia viac držia pokope. U nás pokiaľ niečo nie je na papieri, tak ako keby ani nebolo, ale tu je viac slovo chlapa. Rodina tu má iný rozmer a vzťahy medzi susedmi sú pre nás pozitívne nedosiahnuteľné. Musia držať spolu, aby sa mali lepšie.

Áno, v Buenos Aires sú štvrte, ktoré sú dosť nebezpečné, ale obecne máme z Argentíny super pocit a cítime sa bezpečne. Ľudia sú skvelí a nápomocní. Vezmú nás k sebe na grilovačku alebo pomôžu kúpiť dátovú SIM kartu. Je tu iná mentalita ako u nás. Môj osobný pocit je, že lepšia.

Vedel by som si predstaviť žiť v Buenos Aires, no človek by musel byť jemne obrnený proti chaosu. Napríklad výpadky elektriny pre celé mesto? Neviem si predstaviť, že by bola Bratislava celý deň bez elektriny a ľudia by to neriešili a normálne fungovali ďalej. Tu sa nám to stalo a jediný, kto z toho mal nervy, boli traja Slováci, lebo si nemohli vybrať z banky peniaze. Miestni hodili rukou a išli ďalej.

Zdroj: Joži a Pali, Hashtag.sk
Odporúčame