Toto ešte žiaden Slovák nespravil! Dvojica chce prejsť Patagóniu na zvláštnom dopravnom prostriedku

Joži a Pali na cestách

Poznajú sa už od vysokej školy, nápady často realizujú úplne spontánne (Zdroj: Archív Jožiho a Paliho)

#Dunaj splavili na gumenom člne, Čínu precestovali stopom bez toho, aby vedeli čo i len slovo po čínsky a na bengálsko-nepálskej hranici absolvovali „výstup do zabudnutia“. Joži a Pali na cestách zažili naozaj kadečo, no podarí sa im zdolať Patagóniu na koňoch? To, aké majú zo svojej plánovanej výpravy pocity, odkiaľ prichádzajú ich nápady, čo všetko už zažili a čo by ešte chceli spoločne zažiť, odhalili v tomto rozhovore!


Cestu Jožiho a Paliho na koňoch po Argentíne môžeš sledovať aj na ich Instagrame alebo TikToku


Ako ste sa spojili a odkiaľ čerpáte inšpirácie na vaše cesty? Je to spontánne alebo plánované?

Joži: Dali sme sa dokopy na vysokej škole. Vedeli sme o sebe už aj predtým, pretože sme zo susedných dedín, avšak až na výške sme začali prichádzať na spoločné šialené idey. Sme viac spontánni a s tým prichádzajú aj nápady. Jeden niečo nevinne nadhodí, napríklad: „Neprejdeme Južnú Ameriku na koňoch?” a už to ide. Rozhodnutie ako také ďalej už nespochybňujeme a snažíme sa dostať živí a zdraví do cieľa.

Aký bol váš najbláznivejší cestovateľský nápad a aké najsilnejšie zážitky máte?

Joži: Najbláznivejší nápad je asi tento posledný. Prejsť tisíce kilometrov na koňoch bez jazdeckých skúseností bude zatiaľ najväčšia výzva. Ale dosť šialené bolo aj splaviť Dunaj na gumenom člne bez toho, aby Pali vedel plávať. Najsilnejšie spomienky mám osobne na bengálsko-nepálsku hranicu. Stalo sa to vtedy, keď sme boli v Indii. Jeden miestny nám odporučil a pomohol naplánovať náš „výstup do zabudnutia“. Bola to samota o troch domoch niekde v horách na predmestí Himalájí. Videli sme odtiaľ všetko od spiaceho Budhu až po Mount Everest. Nezabudnuteľné a úplne neplánované.

Prečo ste sa teraz rozhodli práve pre Patagóniu na koňoch? Čo vás láka na Južnej Amerike?

Joži: Popravde, ani sám neviem. Kládli sme si otázku, čo ešte nie je také okukané a hlavne sme si chceli zlepšiť skóre, keďže sa nám nepodaril náš pôvodný plán – prejsť Čínsky múr na oslíkovi. V Číne sme nakoniec cestovali stopom, ale ten oslík nám stále vŕtal v hlave. V tejto expedícii sme skombinovali dve dobré príležitosti. Prvou je, že v Argentíne majú veľa koní, a teda sú aj lacné. A tá druhá? Keď som bol v minulosti v Južnej Amerike, veľmi sa mi tam páčilo. Chcel som sa tam jednoducho vrátiť.

Urobil pred vami nejaký Slovák už niečo podobné?

Joži: Nevieme o žiadnom Slovákovi, ktorý by išiel takto na koňoch. Poznáme človeka, ktorý absolvoval Patagonia Trail pešo a napísal o tom knihu, ale na koňoch? Možno nám s tým pomôžu niektorí čitatelia. Či náhodou niekoho nepoznajú.

Kde presne vyštartujete a kde máte v pláne cestu zakončiť?

Joži: Začiatok plánujeme zo San Carlos de Bariloche a koniec cesty bude v Tierra del Fuego. Máme na to celé tri mesiace, tak som sám zvedavý, ako to dopadne. Jazdci, s ktorými sme sa stretli, tvrdia, že to nedáme.

Vyžaduje si tákáto cesta špeciálnu prípravu? A čo náklady?

Joži: Cesta do Patagónie ako taká si nevyžaduje žiadnu špeciálnu prípravu. Pôsobí tam veľa sprievodcov a informácií je k tejto oblasti dostupných viac než dosť. Do tejto krásnej oblasti sa môže vydať ktokoľvek. Stačí si kúpiť letenku, mať poistenie a myslím, že viac ani netreba. Možno plán a zoznam, kam sa pozrieť. Nákladná je letenka, následne už iba ubytovanie a život v krajine. Pre jedného človeka by to mohlo vyjsť na pár tisíc. Veľmi záleží od ceny letenky a náročnosti na ubytovanie.

Pali: A, samozrejme, netreba zabúdať na ceny koní.

Aké máte očakávania od tejto výpravy a ako by mala celá prebiehať?

Joži: Máme veľmi veľké očakávania. Celú túto expedíciu sme sa rozhodli zorganizovať s jasným cieľom: natočiť dobrodružný cestopisný film. Z našich minulých ciest sme vždy natočili amatérske video a na naše prekvapenie to malo úspech. O Dunaji písali noviny, zdieľali nás cestovateľskí influenceri a mali sme aj sériu prednášok. Z cesty do Vietnamu a Číny sme spravili krátky film, ktorý vyhral filmový festival Horyzonty.

To všetko nás utvrdilo v tom, že má tento projekt potenciál dostať sa na vyššiu úroveň a inšpirovať viac ľudí – pretože najkrajšie na týchto našich expedíciách je to, že tým niekoho inšpirujeme, aby spravil to isté, alebo niečo podobné. Stalo sa tak v prípade splavu Dunaja, ako aj s Vietnamom. Jeden pár nás doslova okopíroval a na rovnakom člne splavil Dunaj zo Štúrova do Čierneho mora.

Ako bude prebiehať výprava zatiaľ ani sami nevieme. Plán je dostať sa do Bariloche, kúpiť kone a zamieriť na juh až do Tierra del Fuego. Bude to z veľkej časti improvizácia a hľadanie riešení za pochodu. Najväčšia sranda bude zohnať Palimu koč.

Kvôli filmu, ktorý plánujete nakrútiť, ste dokonca založili crowdfunding. Ako sa vám zatiaľ darí zbierať peniaze a akým spôsobom vás ešte môžu fanúšikovia podporiť?

Joži: Crowdfunding nás prekvapil. Naši známi prispeli čiastkami, ktoré sme nečakali. Uvidíme, ako nakoniec celý crowdfunding vypáli, keďže máme od FanYdea prisľúbenú propagáciu od významných influencerov. Mimo tejto crowdfundingovej platformy nás môžu priaznivci podporiť aj TU. Čo nám ale najviac pomôže, sú zdieľania a sledovanie tejto cesty. Sociálne siete sme nikdy veľmi neriešili, a to bolo veľkou chybou. Teraz je to niečo, čo nám chýba, preto je pre nás každý fanúšik a každý like dôležitý.

Plánujete v budúcnosti ešte niečo viac šokujúce? Aký je váš najväčší cestovateľský sen, ktorý si chcete splniť? 

Joži: Zatiaľ máme plnú hlavu tejto expedície a do ďalekej budúcnosti sa príliš nepozeráme. Určite vymyslíme niečo ďalšie, ale to závisí aj od úspechu (alebo neúspechu) Južnej Ameriky na koňoch. Osobne si však myslím, že ďalšia expedícia bude niekde do snehu na Sibíri.

Pali: Ja by som rád navštívil Afriku alebo Strednú Áziu.

 

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame