Jedlá a nápoje sú čoraz sladšie: Veľké množstvo pridaného cukru má negatívny vplyv na naše zdravie

malina na lyžičke cukru

Potraviny, ktoré dnes obľubujeme, obsahujú oveľa viac cukru, ako tie v minulosti (Zdroj: Pixabay/Myriams-Fotos)

#Chuť na sladké je u ľudí prirodzená. Sladké potraviny, najmä ovocie a med, boli významným zdrojom energie pre našich predkov. Dnešné potraviny a nápoje však obsahujú veľké množstvá pridaných cukrov, ktorých nadmerná konzumácia ma na naše zdravie negatívny vplyv.

Sladené jedlá a nápoje sú v súčasnosti ľahko dostupné, lacné, a často propagované. Konzumácia pridaných cukrov však ohrozuje naše zdravie. Spája sa s obezitou, cukrovkou, či zubnými kazmi. Vzhľadom na tieto nepriaznivé účinky, výrobcovia stále častejšie siahajú po nízkokalorických sladidlách. Či už umelých, ako je napríklad aspartám, alebo prírodných, ako napríklad stévia.


V oceánoch sú ukryté kvantá cukru: Mohli by sme z neho vyrobiť 32 miliárd plechoviek Coca-Coly


Výskum hovorí jasne

Nový výskum ukázal, že množstvá pridaného cukru a nízko kalorických sladidiel v balených potravinách a nápojoch za posledné desaťročie výrazne narástli. Potraviny a nápoje, ktoré konzumujeme, sa stávajú stále sladšími.

Ako uvádza The Conversation, v rámci tohto výskumu boli porovnávané množstvá cukrov a sladidiel v nápojoch a balených potravinách, ktoré sa celosvetovo predali medzi rokmi 2007 až 2019. Výsledok výskumu hovoril jasne. Ukázalo sa totiž, že množstvá nízko kalorických sladidiel na osobu sa v nápojoch za dané obdobie zvýšili až o 36%. Množstvo pridaného cukru v potravinách vzrástlo o 9%.

Odporúčané denné dávky cukru sú menej ako 9 čajových lyžičiek pre mužov a menej ako 6 čajových lyžičiek pre ženy. Podľa štatistík je však súčasná realita iná. Napríklad v Austrálii prekračuje viac ako polovica obyvateľov odporúčané dávky, a v priemere pripadá 14 čajových lyžičiek cukru denne na osobu.

Podľa výskumu sa môže zdať, že priemerná konzumácia pridaného cukru vo svete narastá. Za tento výsledok môže 50 % nárast jeho konzumácie v krajinách stredného príjmu, ako napríklad Čína alebo India. V bohatých krajinách, napríklad USA alebo Austrália, naopak klesá.

farebné donuty
V bohatých krajinách spotreba cukru klesá, zatiaľ čo v tých chudobných, naďalej stúpa (Zdroj: Unsplash/ELISA KERSCHBAUMER)

Ani nízkokalorické náhrady zdraviu neprospejú

Kvôli škodlivému vplyvu cukru na zdravie v mnohých krajinách zavádzajú opatrenia, ktoré majú jeho konzumáciu znížiť. Ide najmä o obmedzenia reklám, prísnejšie označovanie potravín, alebo vzdelávacie kampane. Výsledkom je ale často to, že výrobcovia cukor nahrádzajú nízkokalorickými sladidlami. Podľa výskumu práve v krajinách, kde sú opatrenia prísnejšie, narástlo používanie nízkokalorických sladidiel najviac.

Aj napriek tomu, že nie sú kalorické, nie sú tieto sladidlá zdraviu prospešné. Výskumy naznačujú, že môžu zvyšovať riziko vzniku cukrovky a srdcovo-cievnych ochorení. Ovplyvňujú aj naše chuťové bunky a chuť na sladké sa ich pôsobením zvyšuje. To je problémom hlavne u detí, ktorých chuťové preferencie sa ešte vyvíjajú.  Niektoré umelé sladidlá sú dokonca hrozbou aj pre životné prostredie, keďže sa nedajú úplne odstrániť z odpadových vôd.

Pomôcť môže propagovanie zdravej výživy

Problémom je aj to, že potraviny „bez cukru“ v ľuďoch vyvolávajú dojem, že sú zdravšie. Nízko kalorické sladidlá ale nemajú žiadnu výživovú hodnotu a používajú sa v priemyselne spracovaných potravinách a polotovaroch. Tie potom často nahradia v našom jedálničku plnohodnotné a výživnejšie potraviny.

Podľa autorov štúdie obmedzovanie konkrétnej zložky stravy (v tomto prípade cukru) nemusí prispieť k zlepšeniu zdravia a stravovacích návykov verejnosti. Lepšie je zamerať sa na propagáciu vyváženej, pestrej stravy, či obmedzenie polotovarov a monitorovať nielen množstvo cukru, ale aj iných sladidiel.

 


Chceš byť nonstop v obraze?

Zdroj: hashtag.sk, theconversation.com
Odporúčame