Je drahšie naozaj chutnejšie? 5 faktov o chuti, ktoré ste možno nevedeli. 

5 faktov o chuti, ktoré ste možno nevedeli.

Dokáže nás oklamať, my zas dokážeme oklamať ju. S chuťou, jej vnímaním a úlohou v našom živote sa spája mnoho mimoriadne zaujímavých fenoménov. Pozrite sa na ne spolu s nami.

Drahšie = chutnejšie?

Vedci z Cornell University v New Yorku sa pozreli na to, aký vplyv má na naše vychutnanie si jedla to, koľko zaň zaplatíme. Počas experimentu umožnili návštevníkom dvoch reštaurácií dať si v rámci menu all you can eat tie isté jedlá, ale za rôzne ceny – 8 dolárov a 4 doláre. Následne mali hodnotiť kvalitu a chuť jedla. Výsledok? Ľudia v „drahšej“ reštaurácii si jedlo vychutnali o 11 % viac. Naopak, cena nemala vplyv na to, koľko si ľudia naložili na tanier. „Fascinovalo nás zistenie, že cena nemá vplyv na to, koľko človek zje, ale má veľký dopad na to, ako interpretuje svoju skúsenosť v reštaurácii,“ hovorí profesor Brian Wansink.

Je drahšie jedlo naozaj chutnejšie?

Chutí víťazstvo naozaj sladko?

Túto metaforu podrobil pokusu tím z College of Agriculture and Life Sciences. 550-tim hokejovým fanúšikom dali po každom zápase ich tímu citrónovo-limetkový sorbet a zmrzlinu s príchuťou slaného karamelu (všeobecne obľúbenejšiu pochúťku). Následne hodnotili, ako si pochutnali. Výsledky ukázali, že keď ich tím zvíťazil, citrónovo-limetkový sorbet mal vyšší rating ako po prehrách. „Emocionálna manipulácia vo forme príjemne alebo nepríjemne vnímaných udalostí ovplyvňuje vnímanie chutí,“ hovorí profesor Robin Dando. Ukázala sa asociácia sladkej chuti so spokojnosťou s výsledkom. „Naopak, na vnímanie slanosti či horkosti nemal výsledok žiadny vplyv,“ dodáva Dondo.

Chutí víťazstvo naozaj sladko? Vedci poznajú odpoveď.

Vzniká chuť v ústach?

Nie tak celkom. Keď zahryznete do lahodného koláča, vaše ústa sa zdajú byť plné chuti. V skutočnosti sa však väčšina z toho vnemu odohráva vo vašom mozgu. Chuťové receptory najprv pošlú molekuly jedla do čuchových nervových zakončení v nose. Tie potom prostredníctvom lebečných nervov komunikujú so špecifickou časťou mozgovej kôry. Tam sa táto chuťová informácia spojí s akýmsi „pachovým odkazom“ a mozog nám dá vnem príchute, o ktorom si myslíme, že prišiel z úst. Vedci tiež dokázali, že môžete cítiť chuť bez toho, že by ste čokoľvek zjedli. Myšiam stimulovali neuróny v mozgu spojené s horkou chuťou a tie sa následne zvraštili, akoby naozaj zahryzli do niečoho veľmi horkého.

Kde naozaj vzniká chuť?

Prečo zubná pasta ničí chuť jedla?

Určite ste to už zažili aj vy. Pár minút po čistení zubov ste sa napili čerstvého pomarančového džúsu, jeho chuť však mala ďaleko od toho, na čo ste sa tešili. Môže za to jediná látka, ktorú, bohužiaľ, obsahuje veľmi veľa pást – penidlo Sodium Lauryl Sulfát. SLS potláča funkciu chuťových receptorov na sladké a zároveň zvýrazňuje horkosť. Jeho jediná funkcia v paste je penenie, nemá žiadne medicínske opodstatnenie. Naopak, dráždi a vysušuje sliznicu a okrem iného tým zvyšuje riziko vzniku áft. Nadmerné množstvo peny tiež znižuje efektivitu zubnej kefky pri čistení zubov.

Aj vám sa občas zdá, že zubná pasta ovplyvnila chuť vášho jedla?

S akou pastou ostanete gurmánom?

Rozhodne s tou bez SLS. Na trhu ich je čím ďalej, tým viac. Chcete navyše, aby vám chutilo nielen jedlo po čistení zubov, ale aj samotné čistenie? Skúste bieliacu pastu BE YOU od CURAPROX. Je spojením maškrtníctva, ktoré si pamätáme z detských čias počas čistenia zubov a „dospeláckej“ sviežosti pasty – a to vďaka šiestim originálnym ovocným príchutiam a špeciálnym mentolovým perličkám, ktoré sviežosť uvoľňujú aj dlho po čistení zubov.

S CURAPROX BE YOU vám čistenie zubov zachutí.

Pasta zároveň pomáha udržiavať prirodzene biele zuby. Prítomné enzýmy a minerál hydroxylapatit tiež podporujú prirodzenú obranyschopnosť ústnej dutiny a chránia vaše zuby pred zubnými kazmi. Navyše, pasty CURAPROX BE YOU dobre vyniknú vo vašej kúpeľni

Zdroj: PR článok; Zdroj foto: Shutterstock, Curaprox
Odporúčame