Neuveríš, ale jazero smrti naozaj existuje: Všetko živé okamžite premení na kameň

západ slnka nad jazerom

V Tanzánií nájdeš jazero, do ktorého by si si zrejme zaplávať nechcel (Zdroj: flickr/Alex Berger)

#Asi si už počul o jazerách, ktoré sa síce môžu turistovi zdať napohľad pekné, no plávanie v nich rozhodne nie je odporúčané. Buď obsahujú príliš veľa soli, alebo nafty, prípadne čohokoľvek iného, čo môže živému organizmu uškodiť. Jazero Lake Natron v Tanzánií je zrejme tým najnebezpečnejším. Všetko živé okamžite zahubí, živú bytosť je schopné dokonca premeniť na kameň.

Jazero ako zo scenára k hororu

Na severe Tanzánie sa toto jazero skutočne nachádza. Je možné ho nájdeš na hranici s Keňou, a pre cestovateľa by vôbec nemuselo byť ťažké nájsť ho. Má totiž svetlo červenú farbu. Tá je spôsobená baktériami, ktoré nielenže robia jazero smrteľne nebezpečným, ale zvyšujú aj jeho teplotu. Tá môže dosiahnuť až 60 stupňov Celzia. Takže to, že vo svojom najhlbšom bode je hlboké len okolo troch metrov, absolútne nehrá rolu.

Samotný Natron je chemickou zlúčeninou chloridu sodného, uhličitanu sodného a iných látok. Kedysi sa používal napríklad pri procese balzamovania, bol schopný vysušiť vlhkosť v mäse a zabrániť vzniku baktérií. Vysoká hladina tejto zlúčeniny je teda, celkom pochopiteľne, životu smrteľne nebezpečná.

Pri kontakte s pokožkou nastane okamžite akýsi proces „zvápnenia“; baktérie preniknú do tela, prenikajú od prstov na nohe až po korienky vlasov, no a z nešťastného organizmu sa razom stane skamenelina. Pokiaľ by ťa náhodou zaujímalo, koľkými (a akými) možnými spôsobmi by mohlo toto jazero zabiť človeka, určite si pozri video v článku.

Raj nielen pre turistov

Lake Natron je pomerne obľúbenou turistickou atrakciou. Turistom ponúka neopakovateľné pohľady (okolie jazera je sopečného pôvodu, sopka Ol Doinyo je v skutočnosti zodpovedná za podobu jazera) a cestovateľské zážitky, a to i napriek tomu, čím je jazero známe.

Jedným z tých, ktorým učarovalo, je aj fotograf Nick Brandt. Ten má vo svojom portfóliu viacero pôsobivých fotografií, v ktorých vyjadruje práve smrteľnosť Lake Natron. Na brehu jazera našiel skameneliny rôznych druhov vtákov, ale aj netopierov. Tie potom uložil do pozícií, v ktorých vypadali tak, ako by skutočne žili.

 

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Príspevok, ktorý zdieľa Nick Brandt (@nickbrandtphotography)

 

Pravdepodobne najznámejšou atrakciou tohto miesta sú Plameniaky menšie. Tých tu v určitých obdobiach nájdeš v naozaj početných kŕdľoch. Hoci spomedzi plameniakov je tento druh najmenší, je to práve on, ktorý dokáže kontakt s hladinou vody prežiť. Drvivá väčšina tohto druhu sa narodí práve v tomto prostredí. Konzumácia baktériami nasiaknutých rias im ako jediným nedokáže ublížiť (v porovnaní s množstvom, ktoré by teoreticky mohli prijať iné zvieratá). Ani to sa ale nezaobíde bez istého poznačenia. Ich perie má totiž výrazne ružovo-červenú farbu.

Sleduj náš instagram

 

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame