Súťaží v men’s physique, no svaly za základ úspechu u žien nepovažuje: Jaro spája skvelú postavu s vedomosťami

Jaroslav Girgoško.

Jaroslav Girgoško patrí medzi našich najúspešnejších súťažiacich v Men's Physique. (Zdroj: instagram/jark_oo)

#Jaroslav Girgoško súťaží v kategórii men’s physique, ktorá prezentuje plážovú postavu a formy týchto chlapov považujú za príťažlivé hádam všetky ženy. Cesta na súťažné pódium vo fitness a kulturistike síce nie je nikdy jednoduchá, no Jaro dokázal získať aj status profesionála. Prečítaj si, čo o svojej inšpiratívnej ceste prezradil.

Potrebné sú správne proporcie

Každý, kto cvičí, to pozná. Vkročiť po prvýkrát do posilňovne vie byť poriadnou skúškou nervov. Jaro mal vtedy 55 kíl a do fitness centra sa ani nedostal. „Keď som sa spoza okna pozeral na cvičiacich chlapcov, hanbil som sa ísť cvičiť. Keď som sa odhodlal, bolo to na strednej škole v internátnom fitku, neskôr v najbližšom meste,“ spomína. Jaro v tom čase navštevoval športové gymnázium so zameraním na futbal a keďže patril medzi najnižších a najchudších v triede, rozhodol sa zmeniť svoje telo. Začínal tak pomaly, bez trénera a v sfére posilňovania sa spoliehal skôr na samoštúdium.

Svoju prvú súťaž sa Jaroslav rozhodol absolvovať v roku 2018 na jeseň. V tom čase sa stále pripravoval sám, no aj napriek tomu si vybojoval druhé miesto a po čase sa úplne prestal venovať futbalu. „Začal som pravidelne cvičiť, videl som progres, a tak som to chcel posunúť zasa ďalej.“ Jarova súťažná kategória sa volá men’s physique a je charakteristická najmä tým, že pretekári majú na pódiu bermudy, ktoré zakrývajú stehná. A vo svete kulturistiky známa aj vďaka tomu, že svalového objemu je najmenej, no dôležité sú tie správne proporcie. „Men’s physique som si vybral, pretože som typ chalana, ktorý strašne pomaly priberá. V tejto kategórii je podstatný napríklad úzky pás, široké ramená a chrbát a tiež pózing a výzor,“ prezrádza. Hoci Jaro sa v men’s physique našiel, časom by chcel skúsiť aj svalnatejšiu kategóriu classic physique.

Poriadna drina

Predtým, než sa pretekár postaví na pódium, sa však musí pripraviť, držať diétu a poctivo trénovať. Mnohí súťažiaci tvrdia, že každá príprava je iná. „Táto príprava bola pre mňa jednou z najťažších. Začal som ju príliš skoro a čím viac sa blížila súťaž, tým horší pocit som mal,“ spomína Jaro. Tréningový plán mal však do detailu rozpísaný a ani raz sa nestalo, aby zopakoval ten istý objem práce v tréningu. Podstatné bolo všetko si podrobne zapisovať a Jaroslav každý tréning pridal váhu, kde len mohol.

„Čo sa týka stravy, bola to klasická fitness diéta. Vedel som, čo mám jesť počas tréningových a netréningových dní a držal sa tejto schémy šesť mesiacov, aby som zbytočne nemusel riešiť, čo budem jesť na druhý deň,“ vysvetľuje. Dokonca aj „cheat meal“, ktorým sa vo fitness svete označuje nezdravé jedlo, ktoré si v príprave dopraješ, Jaro ľutuje. Za celú niekoľkomesačnú prípravu si ho doprial dvakrát a takmer okamžite mal problémy so žalúdkom, ktorý si od kalorickej stravy odvykol.

Po súťaži je čas na obľúbené jedlo!

Kulturistické súťaže majú svoju jedinečnú atmosféru a Jaro ich absolvoval hneď niekoľko aj v zahraničí. „Najviac sa mi určite páčil Arnold Classic Europe, kde sa ešte plánujem vrátiť a vyhrať tam!“ dodáva. Každá súťaž je však podľa jeho slov výnimočná, keď na nej spoznáš ľudí, ktorí majú presne tie isté záujmy ako ty. Aj svoj status profesionála získal Jaroslav v zahraničí – na súťaži s názvom Diamond Cup Praha. „Podujatie bolo skvele pripravené, atmosféra bola vynikajúca a keďže išli so mnou aj rodičia a kamarát, mal som podporu a chcel som urobiť maximum pre výhru.“

Vtedy ešte Jaro netušil, že domov sa vráti ako absolútny víťaz kategórie. Tento titul je udelený spravidla najlepšiemu pri porovnaní víťazov všetkých výškových kategórií. Domov si tak Jaro odniesol dve zlaté medaily, titul profesionála a kávovar. „Cítil som sa skvele, keďže mi moji blízki so všetkým pomáhali. Mamka mi dokonca pripravila aj moje obľúbené jedlá – pirohy a naše dedinské jedlo, ktoré sa volá džatky,“ dodáva s úsmevom.

Slovákov sa nebojí

Profesionálne pódiá sú podľa Jarových slov v pláne tiež. Kedy? To už také isté nie je. „Môj momentálne najbližší cieľ je opäť sa pokúsiť vybudovať aspoň 3-4 kilogramy svalovej hmoty. Hneď, ako sa mi mi to podarí, začnem prípravu. Približne sme už vybrali aj súťaže a navrhli si celý program, aby bola motivácia ešte väčšia,“ opisuje. Jaroslav Girgoško však nie je prvým profesionálom zo Slovenska v tejto kategórii. Pred ním sa to podarilo ako prvému v roku 2018 Dominikovi Antošovi, v roku 2019 aj Dávidovi Hmeľarovi. Krátko po Jarovi získal štatút profesionála aj Tibor Helmeczi. Zaujímavosťou je, že všetci štyria sú pôvodom z východu Slovenska.

„Rešpekt mám skôr pred samotnou profesionálnou kategóriou, než pred Slovákmi. Na pódiá sa medzi profíkmi zatiaľ postavil len Dominik, no dodnes žiaden Slovák profesionálnu súťaž nevyhral,“ konštatuje Jaro. Hoci sám nevie, čo má od svojho debutu medzi PRO pretekármi očakávať, spolieha sa aj na svojho trénera. „Pripravuje ma jeden z najlepších trénerov a pod jeho vedením sa už niektorým podarilo vyhrať svoju prvú profesionálnu súťaž. Takže urobím maximum pre to, aby som bol ďalším.“

Jaro napriek všetkému nepovažuje svoje svaly za záruku úspechu u žien. „Určite je krásne, ak sa o seba muž alebo žena stará, no každému sa páči niečo iné. Z môjho pohľadu je to bonus,“ prezrádza. Sám vie, že aj on dokáže oceniť ženu, ktorá na sebe tvrdo pracuje. „Keď som v objemovej príprave a mám cez sto kíl, reakcie sú rôzne, napríklad mi hovoria, či to už nepreháňam. A keď som v diéte, smejú sa mi, že mi vidno lícne kosti.“

Trénera si vyberaj opatrne

Jaro však pozná svet fitness aj z pohľadu trénera, ktorého rukami prešli už desiatky ľudí, ktorí chceli svoju postavu zmeniť. „Začínam mať viac dievčat ako chalanov,“ smeje sa Jaro. Väčšina klientov pritom prichádza so želaním zlepšiť svoju postavu a cítiť sa lepšie vo svojom tele. „Niektoré ženy prídu s tým, že chcú chudnúť, no spoločne zistíme, že musí ešte pribrať,“ dodáva s úsmevom. Zároveň vie, že ženám sa to ťažko počúva, no je rád, že každá dala na jeho názor. „Časom zistia, že to vyzerá omnoho lepšie, a to isté platí aj u chalanov.“

Jednými z najčastejších chýb, aké ľudia vo fitku robia je, že si nenájdu správneho trénera či poradcu. Ten by mal režim pekne nastaviť a to dôležité aj zverencov naučiť. Takto to robí aj Jaroslav. „Snažím sa naučiť klienta stravovať sa správne a ak sa po určitom čase rozhodne ísť vlastnou cestou, viem, že som mu odovzdal celé moje know-how,“ vysvetľuje. Po ukončení spolupráce sa tak nestáva, že by klient pribral 20 kíl. Čomu sa teda vyvarovať? „Diétam a prísnym kulturistickým jedálničkom. Ešte horšie je, ak sú bez gramáže. Ľudia musia pochopiť, že strava je kľúčom k celému výsledku.“

Nekopíruj diéty z časopisu

Okolo stravy sa točí podstatná časť sveta fitness. Jaro kladie dôraz na to, aby bola flexibilná a vyvážená a dodáva, že si musíš zvoliť štýl a spôsob stravovania, ktorý ti vyhovuje a svoje telo ním nestresuješ. On sám ku každému klientovi pristupuje individuálne, pretože každému vyhovuje niečo iné. „Najdôležitejšou radou pre ľudí je, aby nekopírovali nutričné plány svojich instagramových idolov, kamarátov alebo z internetu či časopisu,“ hovorí. Každý má totiž iný denný výdaj energie, bazálny metabolizmus a ovplyvňujú ho aj ďalšie faktory. Ak sa nebudeš držať týchto jedinečností, veľmi ľahko si môžeš zničiť telo.

A čo najhorší mýtus, ktorý kedy Jaro počul? „Je ich veľmi veľa, ale najhoršie je, ak ich počúvaš od samotných trénerov. Ja osobne sa vždy zasmejem na tom, ak niekto tvrdí, že miluje nutellu s chlebom, ale z pečiva sa priberá, tak je len nutellu,“ smeje sa.

V tomto roku si Jaro splnil všetky ciele, ktoré si na začiatku roka stanovil a dokonca pridal aj jeden nečakaný – získal oprávnenie súťažiť medzi profesionálmi. Ďalej by chcel skončiť v prvej päťke na jednej z PRO súťaží, dostať sa na Arnold Classic Europe a obsadiť tam prvé miesto či súťažiť na Majstrovstvách sveta profesionálov. „To sú súťažné ciele, ale mám aj kopec osobných. Najbližším bude pravdepodobne svadba,“ hovorí na záver Jaro. My budeme jeho cestu pozorne sledovať a na ďalších súťažiach mu budeme držať prsty!

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame