Dávid sa z trénerstva najprv smial, dnes mu klienti ďakujú za vysnené telo: Ako získaš top postavu?

Dávid Hmeľár pomáha ľuďom meniť životy.

Dávid Hmeľár pomáha ľuďom zmeniť svoj život na zdravší a spokojnejší (Zdroj: Instagram/davidhmelar)

#Dávid Hmeľár patrí medzi najúspešnejších slovenských pretekárov v Men’s Physique. V roku 2019 získal oprávnenie štartovať medzi profesionálmi a v tomto roku sa pripravoval na svoj debut. Plány mu však prekazila pandémia. Aj napriek tomu, že mnoho ľudí si môže myslieť, že Dávid je len ďalším kulturistom s peknou tvárou a veľkými svalmi, nie je to tak. Cvičenie spája so skúsenosťami a rozumom a jeho snom je pomáhať ľuďom dosahovať skutočné výsledky. O súťažení aj profesii trénera sme sa rozprávali v interview.

Súťaženie mu najprv pripadalo zbytočné

Dávid začal cvičiť v pätnástich rokoch. Ako sám opisuje, kvôli tomu, že je nízky, bol chudý a nemal takmer žiadne sebavedomie. To bol impulz navštíviť posilňovňu. „Alebo to skôr nazvime motať sa vo fitku bez toho, aby som vedel, čo robím,“ smeje sa Dávid. Cvičil s pauzami, no od osemnástich rokov sa do toho zahryzol a dodnes vo svete železa ostal.

Aj kvôli svojim začiatkom Dávid nikdy nerozmýšľal nad tým, že by sa v niektorej z bodybuilding nominácií predstavil ako súťažiaci. „Naopak, bránil som sa tomu. Pripadalo mi to zbytočné a namáhavé, ale po troch rokoch cvičenia za mnou prišiel majiteľ súťažného klubu v Starej Ľubovni, odkiaľ pochádzam,“ opisuje. Práve pán Hlinka ho presvedčil, že na súťaženie má dobré predispozície.

Tŕnistá cesta na vrchol

Svoju prvú súťaž absolvoval ešte v roku 2017 a boli to Majstrovstvá Slovenska, na ktoré ho pripravil Ladislav Korsch. „Títo páni stojaci na začiatku mojej kariéry mi položili základy súťaženia, za čo som im nesmierne vďačný. Rozbehli kolotoč, ktorý sa deje dodnes,“ vysvetľuje. Spomienky na toto podujatie sú však omnoho úsmevnejšie, než by ste si mysleli. Dávid sa totiž údajne cítil, ako keď niekam zablúdiš a vlastne ani nevieš, čo na danom mieste robíš. „Môj pódiový pózing vyzeral skôr ako nejaké čarovanie rukami, než nacvičené a elegantné pohyby. Bola to proste hrôza,“ smeje sa. Napokon sa mu však podarilo priniesť si domov bronzovú medailu.


Najlepší slovenský kulturista: Michal začínal v malej dedinskej posilňovni, dnes jeho svaly obdivuje sám Schwarzenegger


Snaženie ho doviedlo až na pódium súťaže Diamond Cup Malta 2019. Práve na tejto súťaži získal Elite PRO kartu, ktorá ho oprávňuje štartovať medzi profesionálnymi atlétmi. „Bol to moment, počas ktorého som mal slzy v očiach. Jedným slovom zimomriavky. Splnilo sa mi niečo, v čo som možno ani nedúfal, no drel som na tom skoro rok.“ Spokojný bol aj s formou, ktorú predviedol, hoci pripúšťa, že stále je čo zlepšovať.

Paradoxne Dávid často spomína aj na Majstrovstvá Európy v Španielsku, kde doslova pohorel. V roku 2017 totiž na Majstrovstvách sveta získal taktiež bronz a po rýchlo a úspešne rozbehnutej kariére mal vyššie ego. „Na Európu som išiel s pocitom, že to vyhrám a som dobrý. Opak sa stal pravdou. Skončil som siedmy z deviatich a dostal som facku a lekciu. Musel som sa prebrať, vrátiť sa nohami na zem a začať skutočne makať,“ opisuje.

Obdivuhodná disciplína

Príprava na súťaž v men’s physique však jednoznačne nie je „med lízať“ a Dávid to dobre pozná. Keďže pracuje ako tréner, zvyčajne vstáva o piatej ráno. Od šiestej až do obeda má počas bežného dňa tréningy s klientmi. Nasleduje pauza na jeho vlastný tréning, jedlo a oddych a pokračuje v trénovaní až do večera. „Večer si doma navarím a dookola ten istý kolotoč. Nie je to nič zaujímavé, skôr stereotyp, ktorý je dosť časovo a psychicky náročný.“ Zvyčajne však príprava pozostáva z objemovej fázy a následného zhadzovania tuku – diéty. Ktorú časť tohto kolotoča má Dávid radšej? „Keď som v objemovej príprave, chcem diétu a keď som v diéte, chcem objemovú prípravu. Myslím, že to vystihuje všetko,“ smeje sa.

Aktuálne je pre Dávida súťaženie už skôr zábava. Súťažným snom preňho bolo získať status profesionála, a to splnil. „Samozrejme, rád by som sa postavil na pódium Majstrovstiev sveta profesionálov a, poviem to narovinu, vyhral. Ale nezrúti sa mi svet, ak sa to nestane.“  A v zdravom životnom štýle si nedal pauzu ani počas pandémie. Zriadil si domáce fitko a má základné vybavenie ako je tyč, kotúče lavička a stojan. Hoci je to podľa jeho slov dosť stereotypné, stále je to lepšie ako nič.

Tréner bez píšťalky a stopiek

Okrem toho, že športovec pracuje sám na sebe, nepoľavil ani v spoluprácach s ľuďmi, ktorých postavy a životy mení k lepšiemu. Rovnako ako k súťaženiu, ani k trénerstvu to Dávida nikdy neťahalo. „Zdalo sa mi, že je to vtipné povolanie, pretože slovo tréner vo mne vyvolávalo predstavu človeka v šuštákoch, s píšťalkou ústach a stopkami v ruke. A to som nechcel.“ Až časom prišiel na to, že trénovanie ľudí je o niečom úplne inom a podľa vlastných slov teraz Dávid vie, že trénerstvo a pomoc ľuďom je miestom, kam patrí.


Toto je nový kráľ kulturistiky: Vyhral najprestížnejšiu súťaž na svete a prepísal históriu


Celá záležitosť však prišla postupne. Ozval sa mu prvý človek, a potom jeho známy. Ďalší na sociálnych sieťach videl, že Dávid cvičí s jeho známym, a tak prišiel aj on. „Takto to išlo postupne až do doby, kedy som začal prezentovať premeny klientov, ktorých som mal. Tie zaujali ďalších ľudí a išlo to nejak samé,“ opisuje Dávid. Vedomostné základy mladému športovcovi do veľkej miery položil Ladislav Jankovič, ktorý ho naučil pracovať s telom či stravou a ukázal mu cestu, po ktorej následne kráčal. Sám tvrdí, že ľuďom ukazuje cesty, ktorými si sám prešiel a pozná ich. „Samozrejme, občas odbehnem na internete do zahraničia, a tam čerpám veľa informácií, pohľadov a rôznych skúseností. Je ti veľa informácií, len ich treba vedieť triediť.“

Pekná premena nie je všetko

Čo sa týka Dávidových klientov, častejšie prichádzajú s víziou chudnutia a vyrysovania tela. Ide o rýchlejší a podstatne dynamickejší proces. „Samozrejme, mám aj plno klientov, ktorí naberajú svaly, akurát je to dlhodobé a zdĺhavejšie,“ vysvetľuje tréner. Pre každého je cieľom niečo iné, a preto môže radosť vyvolať niekoľko pribratých kilogramov rovnako, ako niekoľko kilogramov zhodených. A on je hrdý na každú zmenu, ktorú pod jeho vedením ľudia dokážu. „Ľudia vidia zhodené kilogramy alebo peknú premenu. No ja viem, že ten, kto zhodil 30 kg a veľmi sa zmenil, sa mohol natrápiť podstatne menej ako ten, kto zhodil 10 kg. Záleží od toho, z akého bodu daný človek začína. Každý, kto zvládne svoju cestu, je pre mňa premenou, na ktorú som hrdý.“

Ťažšie ako tvrdo trénovať sa podľa Dávida javí dodržiavať stravu zdravú. Sám sa stretáva s tým, že jedlo je niečím, v čom sa ľudia nechcú obmedzovať, nechcú ho meniť a chcú si ho užívať. „Samozrejme, tomu rozumiem, je to pohodlné a chutné, no práve tento pohľad je u ľudí ťažké zmeniť. Chcem, aby sa na stravu začali pozerať nielen ako na odmenu po práci či riešenie ťažkých chvíľ, ale aj ako na nástroj na zlepšenie zdravotného stavu, pocitu vo vlastnom tele a kondície.“ Oproti tomu vnímajú ľudia cvičenie bezproblémovo – ako zábavu a vytrhnutie z pracovného dňa.

Diétu dokážeš držať aj ty!

Práve kvôli tomu, že dnes je k dispozícii množstvo fantastických a chutných jedál si mnohí myslia, že diétu jednoducho nedokážu držať. Čo na to odborník? „Ja ľuďom verím. A radím im začať a vydržať, pretože prvé dni sú vždy ťažšie. Dokonca aj pre mňa, a to mám za sebou niekoľko súťažných diét, je to normálne,“ hovorí Dávid. Upozorňuje však na drastické kroky bez hlavy a päty, keď sa ľudia s vidinou rýchlych výsledkov vrhajú do nesprávnych riešení. „Treba si uvedomiť, že cieľom je vytvoriť si dlhodobo udržateľné stravovanie, ktoré bude v súlade s naším cieľom.“ Inak povedané, ak to nedokážeme, vytvorme si radšej sériu malých a postupných krokov, aby si telo pomaly zvyklo. „Hlavne všetkých prosím, aby sa začali starať o svoje telo. Máš ho len jedno – jeden život v jednom tele. Tak nech sa v ňom cítiš čo najpohodlnejšie, sebavedomo a si spokojný,“ vyzýva.


Jakub sa venuje fitness fotografii, fotil aj Schwarzeneggera: Arnold je veľký pohoďák, spravil gesto, aké mu nezabudnem


Okrem drastických diét upozorňuje aj na ďalší fenomén, ktorý by podľa neho mohol čím skôr zmiznúť, aby nerobil problémy ľuďom ani trénerom. „Týka sa to počtu jedál. Stále počúvame, že doslova musíš jesť päť až šesťkrát do dňa, inak to nemá význam. Ja už viac ako štyri roky jedávam nízky počet jedál – dva, tri, výnimočne štyri. Aj v objemovej príprave aj v diéte a všetko funguje fantasticky.“ Určovanie presného počtu jedál, ktoré by si mal zjesť považuje za hlúposť, ktorá môže niektorých limitovať. Každý sme predsa iný a naše telo pracuje rozdielne. „Tvrdiť, že niečo musíš robiť a iná cesta nie je, je dosť krátkozraké.“

Menej je niekedy viac

Ak by si u Dávida hľadal zaručenú radu ako schudnúť, nepochodil by si. Všeobecná rada podľa neho neexistuje, pretože každý človek začína v inom bode a každého limituje niečo iné. To, čo jednému pomôže, môže druhému doslova ublížiť. „Všeobecne sa radí kalorický deficit, pod ktorým si ľudia predstavia znižovanie jedla. No ja mám skúsenosti s klientmi, s ktorými sme urobili presný opak a schudli desať aj dvadsať kíl. Veľmi záleží na tom, v akom stave sa človek nachádza.“ Istotou je podľa neho už spomínaná úprava stravovania, od ktorej treba vždy začať. Nie je pritom hanbou osloviť trénera alebo poradcu, ak máte vo veciach ohľadom stravy nejasno.

„Čo sa týka naberania svalov, menej je niekedy viac. Dnes sa brutálne tlačí na pílu s objemom stravy, sacharidov a tvrdosťou tréningu,“ začína vysvetľovať Dávid. Telo je potrebné posúvať vpred, no pod týmto procesom posunu si predstavuje začať s určitým minimom tréningu aj stravy a postupne všetko navyšovať a sledovať reakciu tela. „Veľa ľudí začína opačne a všetko maximalizujú od začiatku. Potom často vzniká problém, že nie je kam sa posúvať.“ Aj keď telo potrebuje preťaženie, aby sme ho mohli posunúť o kúsok vpred, máme aj svoje limity. A rovnako to je aj pri záťaži.

Menej pomoci a viac biznisu?

Dávida nájdeš aj na sociálnych sieťach, kde sa venuje zdravému životnému štýlu a sledovateľom ukazuje, ako robiť fitness s rozumom. Sociálne siete však neukazujú vždy realitu a inak to nie je ani v tomto prípade. „Stále častejšie sa stretávam s tým, že fitness sektor prestáva byť o pomoci druhým a motivácii, ale o biznise. Každý druhý človek robí jedálničky, ľuďom radia tí, ktorí nie sú natoľko vzdelaní, aby vedeli plnohodnotne pomôcť, ale robia to s vidinou rýchlych peňazí. Pretláčajú sa rôzne zázračné produkty, zľavové kódy a doplnky, a to je podľa mňa prúser,“ hodnotí. Ľuďom sú tak prezentované veci, ktoré odtŕhajú pozornosť od toho podstatného. Tvorcom a influencerom často aj napriek imidžu veľmi málo záleží na zdraví druhých a podľa Dávida trochu absentuje morálna stránka.

„Zaujímajú ich peniaze a ľudia bohužiaľ nevedia rozlíšiť, čo je dobré a čo je slepá ulička.“ Práve preto opisuje, že človek sa môže „popáliť“ niekoľkokrát a keď sa následne dopracuje k osobe, ktorá je skutočne dobrým trénerom, už im neverí a nemá motiváciu. „Skutočne ma to mrzí, pretože tí ľudia len chcú pomoc. Chcú byť lepší.“

Dokážeš to aj v karanténe

Dávidovým cieľom je hovoriť o veciach z jeho pohľadu – pretekára, človeka, ktorý riešil a vyriešil problémy s trávením a tiež z pohľadu trénera, ktorý pomáha ľuďom zlepšiť ich postavu. Hovorí o tom, čo považuje za správne a nesprávne a dáva ľuďom iný pohľad na vec. „Primárne ma môžu sledovať na Instagrame a tiež sa začínam venovať tvorbe videí na YouTube.“

A čo by poradil ľuďom, ktorým sa zdá dodržiavanie zdravého životného štýlu v karanténe veľmi náročné? „Áno, je to náročnejšie a často chýba motivácia, úplne to chápem. No keď to zvládnu teraz v tomto ťažkom období, potom ich nezastaví už nič. Paradoxne, teraz keď sú doma, majú čas venovať sa hlavne strave, ktorej ja prikladám veľký význam,“ pridáva radu na záver Dávid Hmeľár. V ďalšom snažení mu budeme držať prsty.

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame