Dvojnásobný šampión Oktagonu si brúsi zuby na Kozmu: Ivan Buchinger prehovoril o svojej kariére

Ivan Buchinger s titulmi šampióna Oktagonu

Ivan Buchinger po zisku ďalšieho opasku šampióna (Zdroj: Instagram/Ivan Buchinger)

#Bojovník Ivan Buchinger je na slovenskej MMA scéne obrovské meno. So zmiešanými bojovými umeniami začínal v dobe, kedy o nich široká verejnosť ani nechyrovala. Počas svojej cesty bojovníka sa stretol so svetovými hviezdami a dokázal byť proti nim v zápasoch úspešný. Po nedávnom prestupe do Oktagonu získal tituly šampióna ľahkej aj perovej váhy. Viac o ňom sa dozvieš v našom rozhovore.

Tri zápasy v jeden deň

Po dvoch rokoch v profesionálnom MMA mal Buki na konte cez 10 zápasov, čo je v dnešnej dobe len veľmi ťažko predstaviteľné. „To, že som mal vtedy toľko zápasov, znamenalo, že som nemusel toľko chudnúť. Ani súperi nebolí obzvlášť dobrí, vtedy to MMA bolo iné. Mával som dva zápasy v rozpätí dvoch týždňov. Keď som začal, tak som mal tri zápasy v jeden deň a ani mi nepovedali, že všetky sa rátajú do profi skóre,“ prehovoril o svojich začiatkoch.

Dlhá séria výhier na menších slovenských a maďarských galavečeroch znamenala ponuku vycestovať. Tam prišla Ivanova prvá prehra, po ktorej nasledovala hneď ďalšia. „Keď som mal prvú prehru, ani by som to prehrou nenazval. Súpera som na konci zabil a ľudia mi postojačky tlieskali, lebo vedeli, že ja som vyhral. Prišla potom hneď druhá prehra, vtedy som mal operáciu kolena a narýchlo som zobral zápas. Bolo to dosť na psychiku, lebo fakt som nemyslel, že prehrám a nevedel som, aký je to pocit,“ Buchinger priznáva.

Každý len hovorí, že prehral s McGregorom

Keď Ivan zakotvil v organizácii Cage Warriors, nikto mu v jeho divízii nebol schopný konkurovať s výnimkou historicky najväčšej svetovej hviezdy MMA Conora McGregora. Ten Bukimu uštedril KO už v 1. kole. „To, že som mal zápas s Conorom znamenalo, že sme boli obaja najlepší v tej váhovke. Mrzí ma, že stále hovoria, že som s ním prehral. Nikto nehovorí o tom, že som vtedy pracoval, nemal som normálneho trénera a musel som vymieňať službu, aby som mohol ísť na zápas,“ posťažoval sa na nepriaznivé podmienky.

Prestup do ruskej M-1 Global je považovaný za Buchingerov najväčší krok do svetového MMA. Slovenský bojovník ničil jedného domáceho bojovníka za druhým, až sa napokon stal šampiónom. „V Rusku som mal brutálne zápasy. Vyhral som opasok, dvakrát som ho obhájil. Ruskí fanúšikovia boli jedni z najlepších. Držali palce tomu, kto bol lepší. Oni to berú športovo a bol som s nimi veľmi spokojný,“ Ivan pochválil miestnych fanúšikov.

Tretia obhajoba ale Bukimu nevyšla podľa predstáv, a po strate titulu sa rozhodol vrátiť na domácu scénu do XFN. „Na domácu scénu som sa vrátil, lebo ma nikto nepoznal. Chcel som sa ukázať, že tu som, ja som tu najlepší. Druhá vec bola tá, že som vtedy stratil opasok v M-1 a chcel som zmeniť organizáciu. XFN mi ponúklo veľmi dobrú zmluvu, ktorú som ani nemohol odmietnuť. Bohužiaľ ale nedodržali slovo,“ skritizoval vedenie XFN, ktoré odmietlo vyplatiť veľké množstvo bojovníkov a rozhodcov.

Najväčší vlk v Oktagone je

Ku koncu roka 2020 sa Buki dohodol s organizáciou Oktagon MMA na spolupráci. Hneď prvý zápas išiel Ivan o titul ľahkej váhy proti výborne rozbehnutému Ronymu Paradeiserovi, ktorý ho vyzval. Buchinger po absolútne dominantnom výkone na zemi vyhral na škrtenie už v 1. kole a stal sa šampiónom. Paradeiserovho tímového kolegu Vojta Barboríka zdolal len nedávno na turnaji Oktagon 27 v Bratislave.

S Barboríkom bol zápas výrazne okorenený trashtalkom, na ktorý sme u Bukiho doposiaľ neboli zvyknutí. „Keď som nastúpil do Oktagonu, vedel som, že Rony a Vojto sú najlepší vo svojich váhovkách. Bol som pripravený na to, že budem mať s nimi zápas. Od Vojta som nečakal, že zoberie so mnou zápas. Vôbec som ale nečakal, že bude na mňa taký drzý a nedostanem od neho úctu. To ma veľmi prekvapilo a tým ma naozaj naštval. Preto som ho chcel v tom zápase zlikvidovať,“ Ivan popísal svoje nastavenie do zápasu.

Po zisku dvoch titulov šampióna v dvoch zápasoch si Ivan brúsi zuby na ďalší vo welterovej váhe. Ten momentálne drží David Kozma, ktorý ešte nemá jasného vyzývateľa na turnaj Oktagon 29. Jednou z najpravdepodobnejších možností je práve Ivan Buchinger. Toho ale zaujíma len titulový zápas: „V 77 nechcem nikoho iného než Kozmu a zápas o opasok.“

Nad ukončením kariéry premýšľa stále

V Oktagone má Buki obrovskú fanúšikovskú základňu a plánuje v najlepšej česko-slovenskej organizácii zostať. „S Oktagonom som veľmi spokojný, že ma zviditeľnili a že som dvojnásobný šampión. Nepremýšľam nad prestupom do inej organizácie. Teraz sa tu cítim dobre a prirodzene. Cítim sa tu doma,“ zhodnotil svoju účasť pod Oktagonom.

Ivan Buchinger bude mať onedlho 36 rokov, čo je predovšetkým v ľahkých váhach hraničný vek odchodu na dôchodok. Zatiaľ si ale užíva prítomnosť. „Pocit, že by som mal skončiť, mám stále. Aj my všetci hovoria, že by som už mal skončiť. Ja som stále tu. Trénujem a vyhrávam zápasy. Prejde mi to cez hlavu, no vzápätí hneď odíde,“ prezradil, že myšlienky na zavesenie rukavíc na klinec má stále.

Zdroj: hashtag.sk, Ivan Buchinger
Odporúčame