Internet ovládla kampaň proti holeniu podpazušia: Holiť či neholiť?

Foto: Billie/Unsplash.com

#Holíme sa takmer všetky. Odstraňovanie telesného ochlpenia sa už desaťročia vníma ako prirodzená súčasť estetických zákrokov. Málokto si vie predstaviť, že by sa ženy mali vrátiť do chlpatej éry, kedy odstraňovanie chĺpkov na ženskom tele bolo pre naše slovenské žienky absolútnou neznámou. (Nielen) na Instagrame pred pár dňami rozbúrila vlnu diskusie kontroverzná výzva #Januhairy, ktorá vyzýva ženy, aby sa prestali holiť. Aspoň do konca januára.

Chlpatí muži sú sexi. A čo ženy?

Photo by Quinten de Graaf on Unsplash

Muži s poriadnym strniskom či dokonca hipsterskou bradou sú považovaných za príťažlivých. Tu platí väčšinou priama úmernosť. Čím viac chlpov na brade, tým väčšia atraktivita muža. Avšak k ženskému ochlpeniu sa spoločnosť stavia skôr odmietavo. Je takéto stanovisko v poriadku, alebo by sa to malo zmeniť?

Úprimne, keď si dám ruku na srdce, musím priznať, že by som výzvu #Januhairy asi nedala. Ťažké by bolo pre mňa nielen vrátiť sa do obdobia prirodzenej chlpatosti, ale aj nájsť v sebe dostatok odvahy na to, aby som svoje ochlpenie ukázala celému svetu.

Neláka ma predstava letného cestovania v MHD-čke, v ktorej by som musela stáť a držať sa tyče s neoholeným podpazuším. Aj keď, nájde sa dostatok mužov, ktorí chodia s poriadnou džungľou v podpazuší. Im to však spoločnosť vie odpustiť.

Úplne do hladka?

Pamätám si na story, ktorú mi rozprávala teta. Ešte v časoch Československa sa vybrala na exotickú dovolenku. Už si nepamätám, kde to bolo, no očividne v danom letovisku nebolo veľa našincov. Ľudia sa na ňu neveriacky pozerali, fotili si ju. Myslela si, že je taká nádherná. Až keď si ľahla na pláž vedľa dokonale oholených dám, začala byť akási nesvoja. Po návrate na rodnú hruď ukradla mužovi holiaci strojček a pustila sa do odstraňovania ochlpenia.

Photo by Mel Poole on Unsplash

Osobne sa výzvy #Januhairy určite nezúčastním. Už len preto, že som si našla pod stromčekom vysnený epilátor. Avšak ženám, ktoré sa do nej zapoja z vlastného presvedčenia, fandím. Nemusí mať každá žena dokonale hladkú pokožku.

Ak sa cítia s chĺpkami samé sebou, tak im do toho nemá čo pindať okolie. Rozhodne nemusia ísť s davom.

Odporúčame