NÁZOR Meditácia nie je len pre uletencov: Ak jej to dovolíš, môže zmeniť aj teba

Photo by JD Mason on Unsplash

#Meditovať môžeš aj vtedy, keď nevyzeráš prudko alternatívne. Utíšiť sa a vnútorne sa naladiť na to dobré, ktoré sa ukrýva v každom z nás, môžeš aj bez toho, aby si menil svoj imidž. Pretože pri meditácii či duchovnej praktike dochádza k premene predovšetkým na vnútornej úrovni. Nemá to nič spoločné s vonkajškom. Meditujem niekoľko rokov a môžem smelo povedať, že bez meditácie si už neviem predstaviť svoj každodenný život.

Priaznivé účinky meditácie potvrdzuje aj neurobiológia

Photo by Keegan Houser on Unsplash

Veda dnes potvrdzuje to, čo vedeli ľudia už po celé tisícročia. Na Východe to len tak žije meditáciou, ktorú sa deti učia už od mala. Učia sa, aké dôležité je na chvíľu sa zastaviť a ponoriť sa do svojho vnútra. Samotný proces meditácie fascinuje aj popredných neurovedcov, ktorí sa snažia prísť na kĺb jedinečnému procesu transformácie vo vnútri človeka. Viaceré štúdie jednoznačne potvrdili priaznivý účinok meditácie na ľudskú psychiku. Ja to môžem potvrdiť. A rada sa podelím so svojimi skúsenosťami.

Spočiatku to nejde

Photo by Mitchell Griest on Unsplash

To je prvé, na čo by som chcela upozorniť. Ak sa rozhodneš meditovať, tak musíš počítať s tým, že to nepôjde tak rýchlo, akoby si si želal. Pretože všetko má svoju postupnosť. Preto prvé týždne (či dokonca mesiace), musíš zaťať zuby a prinútiť si sadnúť na zadok, poskladať sa do pohodlnej polohy a jednoducho začať. Vlastne, zaťať zuby nie je až taký dobrý nápad, pretože pri meditácii je dôležité, aby bolo telo uvoľnené. Ale nie až tak, aby ťa to ťahalo do spánku.

Na webe je viacero meditačných praktík, ale mňa najviac oslovila duchovná praktika Lotosový kvet z knihy Sensei zo Šambaly od autorky Anastasie Novych. Táto meditácia úzko súvisí s vizualizáciou, preto sa praktizuje oveľa ľahšie. Ak ťa zaujala, ako na to, sa môžeš dozvedieť v tomto videu:

Skutočná hlboká meditácia je odpútanie sa od myšlienok a ponorenie sa do hlbokých pocitov. I keď to môže znieť ako sci-fi, naozaj je to možné. Záleží na tom, ako to veľmi budeš chcieť. To, čo precítiš môže byť skutočne veľmi silné. A skúsenosť z meditácie či duchovnej praktiky ti pomôže udržať si nadhľad aj v každodennom živote. Práve v tom vidím jednu z najväčších predností. Už sa nenecháš len tak ľahko vytočiť. Naučíš sa žiť tu a teraz a nepodliehať tak stresu.

Benefity, ktoré stoja za to

Medzi ďalšie, vedecky potvrdené pozitívne účinky meditácie patrí aj rýchlejšie absorbovanie nových informácií, nižšie riziko vzniku úzkosti, zvýšená obranyschopnosť organizmu či lepšie ovládanie emócií.

Photo by Hean Prinsloo on Unsplash

Mne meditácia dala fakt veľa. Venujem sa jej polhodinu ráno a večer. Pre niekoho to môže byť badateľne dlhá doba. Ale ide iba o to, čomu chceš dať pozornosť. Na Facebooku či Instagrame utekajú minúty ako šialené. Preto skús vypnúť telefón a vyskúšať niečo, čo v tebe môže zanechať aj niečo trvalé. Meditujú viaceré známe osobnosti. Napríklad Russell Brand, Sting, Madona a mnohí ďalší.  Dokonca aj Steve Jobs mal vyčlenenú určitú časť dňa na meditácie. Nie je to stratený čas. V skutočnosti je to tá najlepšia investícia do samého seba.

Odporúčame