Finančné tipy, ktoré pomôžu každému študentovi: Nájdi balans medzi míňaním a výplatou!

Photo by Buro Millennial from Pexels

#Ako ušetriť čo-to z vreckového? To je otázka, ktorá trápi mnohých študentov. Vreckové zďaleka nepokryje ich náklady a brigáda je väčšinu len krátkodobá záležitosť. Pritom naozaj len niektorí a obzvlášť snaživí si dokážu nájsť prácu popri štúdiu na celý školský rok či semester.

Vybrali sme (nielen) pre teba zopár finančných hackov, ktoré naozaj fungujú. Pomôžu ti nájsť správnu rovnováhu medzi výdavkami a príjmom.

#1 Využi študentské zľavy

Mnohé obchody a poskytovatelia rôznych služieb sú naklonené študentom. Čo najskôr si vybav študentskú kartu (napríklad ISIC), vďaka ktorej si vydupeš rôzne zľavy. Takéto karty majú široké použitie. Zľavu dostaneš nielen v obchode, ale aj pri cestovaní či pri vstupoch na rôzne akcie. Niekedy ti zľavu poskytnú automaticky, inokedy o ňu stačí požiadať.

#2 Pi dostatok čistej vody

Photo by Buenosia Carol from Pexels

Ak zdvíhaš obočie pri čítaní tejto „finančnej rady,“ tak vedz, že má svoje opodstatnenie. Ak budeš piť dostatok čistej vody, určite ušetríš. Prinajmenšom nebudeš míňať vzácne peniaze na presladené nápoje a džúsy, ktoré okolo ovocia ani len neleteli. Zároveň sa u teba zníži chuť na maškrtenie. Platí staré známe: „Hlad je neraz len prezlečený smäd.“

#3 Ber si so sebou len hotovosť

Photo by Sharon McCutcheon on Unsplash

Toto je skvelý tip pre chronických míňačov. Ak v obchodoch necháš oveľa viac, než si plánoval a na tvojom účte sa ti objavujú mínusové čísla, musíš urobiť rázny krok. Ber si so sebou len určitú finančnú hotovosť a platobnú kartu nechaj doma. Nebudeš ju mať a teda nebudeš môcť minúť navyše ani cent.

#4 Vymieňaj, čo sa dá

Photo by Claudia on Unsplash

Máš skriptá, ktoré už nepotrebuješ? Tak ich skús vymeniť za niečo potrebné. Výmenný obchod v dnešnej dobe naozaj fičí. Vymeniť môžeš nielen knihy, ale aj elektroniku, oblečenie či rôzne maličkosti. Okrem toho, že ťa takáto výmena nestojí ani cent, zbavíš sa mnohých vecí, čo je tiež obrovské plus.

#5 Nezanevri na svoj mobil

Photo by freestocks.org on Unsplash

Každý rok nový smartfon? Pre mnohých je to nevyhnutnosť. Ty však nemusíš kráčať s davom. Ak ti ten tvoj slúži, meniť ho zbytočne by bola čistá márnivosť. Ak podľahneš túžbe, budeš mať síce nadupaný telefón, ale zároveň aj hlboko do vrecka. A to ti za to nestojí.

#6 Bývanie u rodičov

Ak máš s rodičmi dobré vzťahy, skús ich poprosiť, či u nich môžeš ostať aspoň do ukončenia štúdia. Ušetrí ti to peniaze, ktoré by si musel investovať do podnájmu. Tento tip by sa však nemal zvrtnúť na využívanie rodičov vo forme tzv. mama hotela. Rodičom prispej aspoň nejakou čiastkou, snaž sa im pomôcť, ako sa dá. Určite bývanie u nich neber ako samozrejmosť.

Zdroj: blog.studentlifenetwork.com
Odporúčame