HUDBA, UMENIE A MÉDIÁ V DOKUMENTOCH NA RED BULL TV

Nostromo & Dehn Sora perform at Major Arcana during the Red Bull Music Festival at the Trianon in Paris, France on September 25, 2019. // Sarah Bastin / Red Bull Content Pool // AP-21PM6WWM11W11 // Usage for editorial use only //

FILMY A SÉRIE PRE VŠETKÝCH MILOVNÍKOV POPKULTÚRY

Festivaly, kluby, disco, tanec, značky a médiá, ktoré sa zapísali do histórie. Okrem dobrodružstva na vás na Red Bull TV čaká aj kopec popkultúrneho obsahu. Dokumenty a série mapujúce hudobné fenomény, vznik nových foriem umenia, pohľady do zákulisia veľkých festivalov. To všetko nabité informáciami, archívnymi zábermi a rozhovormi s osobnosťami, ktoré ovplyvnili vývoj kultúry vo svojich mestách, krajinách, alebo na celom svete. Zadarmo a bez registrácie si hocikedy môžete užiť prístup k stovkám filmov a sérií. Všetky sú k dispozícii s anglickými titulkami, niektoré majú aj českú verziu titulkov. Tak sa pohodlne usaďte, stiahnite si aplikáciu Red Bull TV a pozrite si niektorý z dokumentov. Jediné čo potrebujete je internetové pripojenie. Viac info nájdete aj na webe RedBull.sk, kde sa cez ponuku v menu dostanete priamo na TV.

OPEN THE DOORS: HELLFEST (49 MIN.| ČESKÉ TITULKY)

Nazrite do príprav metalovej mašinérie pre 180 000 návštevníkov, ktorá si žije svojím vlastným životom v malom francúzskom mestečku Clisson. Festival Hellfest to od svojho vzniku v roku 2003 dotiahol na 36 hektárový pozemok so šiestimi pódiami a takmer dvesto hudobníkmi v line-upe. Priestor obklopený vinicami, na ktorom sa táto paráda odohráva, sa pripravuje celý rok. Ako jeden z mála festivalov na svete si tak môže dovoliť vyhrať sa so šialenými detailmi. Na mieste vás čakajú bary z lodných kontajnerov, gigantické lampy zo železa, oheň, pyrotechnika. Hellfest je pre jeho návštevníkov niečo ako Disneyland. Len temnejší, výrazne metalový a gotický. Chcete vedieť koľko ľudí, času, elektriny, vody, záchodov táto paráda potrebuje a ako zákulisie šliape dokonale ako švajčiarske hodinky? Pustite si dokument, po ktorom sa na Hellfest budete chcieť ísť pozrieť. Či už ste headbanger alebo nie.

Mohlo by ťa zaujímať:  Z väzenia späť na výslnie. Michajlov v ďalšej úprimnej spovedi

GOODNIGHT BROOKLYN: THE STORY OF DEATH BY AUDIO (79 MIN | ANGLICKÉ TITULKY)

Toto je príbeh alternatívneho klubu, Death by Audio, ktorý fungoval v Brooklyne v New York City od roku 2005. Dokument vás prevedie jeho históriou až po posledné dni v roku 2014, kedy ho zatvorili. Z neobývateľného priestoru sa vďaka partii oduševnených mladíkov stala legenda. Síce s malou kapacitou, ale s o to väčším srdcom. To do tohto DYI priestoru vložili zakladatelia ako Oliver Ackermann, frontman kapely A Place to Bury Strangers, spolu s desiatkami hudobníkov a umelcov, ktorí v Death By Audio zanechali svoju stopu. Možno ste o tomto klube nikdy nepočuli, no počas sledovania jeho príbehu sa vám môže vtisnúť slza do oka. A bude vám ľúto, že ho zatvorili a vy ste nestihli crowdsurfing na koncerte Future Islands. Death By Audio vám ukáže ako vyzerá láska. Láska k hudbe, kreativite a umeniu.

NORTHERN DISCO LIGHTS (74 MIN. | ANGLICKÉ TITULKY)

Nórsko. To sú fjordy, sneh, soby, Oslo. Vedeli ste však, že okrem svojej krásnej prírody si Nóri užívajú aj disco a electro? Northern Disco Lights vám rozpovie príbeh o tom, ako tanečná hudba dokázala zmeniť národ a spôsobila v tejto severskej krajine hotovú revolúciu.
V Nórsku, kde bol do konca osemdesiatych rokov skateboarding ilegálny, sa zrodila silná undergroundová rave scéna. Tanečná hudba si razila svoju cestu z malého mesta Tromso na severe krajiny cez Bergen, až do BBC Radio 1 Essential Mix. Silno ovplyvnená Londýnom, Chicagom a Detroitom prerástla za hranice a pohltila kluby na celom svete. A to všetko vďaka DJ-om ako Mental Overdrive, Bjorn Torske, Erot, Prins Thomas a Lindstrom, ktorí trávili dlhé zimné večery počúvaním a skladaním novej hudby. Tento dokument vám dokonale vyskladá celé nórske disco puzzle vďaka skvelým archívnym záberom a animáciám.

Mohlo by ťa zaujímať:  Lil Nas X urobil hymnu pre herný megahit (VIDEO)

WALL WRITERS (75 MIN. | ANGLICKÉ TITULKY)

Grafitty obsadili galérie, výstavy, sú na oblečení, doplnkoch, celé obchody sa venujú predaju sprejov a farieb ideálnych na ich tvorbu. Chcete vedieť, čo stálo za ich vznikom, kto boli pionieri tejto scény a kedy sa z verejnosťou odsudzovaného vandalizmu stalo umenie? Dokument Wall Writers vás zoberie do šesťdesiatych rokov v USA, kedy sa deti z veľkomiest začali podpisovať na steny, stĺpy, telefónne búdky alebo vlaky vo svojom susedstve. Čo pôvodne začalo ako jednoduché značenie teritória a nevinná zábava postupne prerástlo do multimiliónového biznisu. Či prvenstvo patrí Washington Heights v New York City alebo Philadelphii, na tom sa zatiaľ uzniesť nepodarilo. Ale jasné je, že mená ako TAKI183 alebo CORNBREAD stáli pri zrode umeleckej scény, ktorá aj dnes vyvoláva veľké vášne a diskusie. V dokumente vám legendárni wall writers povedia, kedy grafitti stratili svoju nevinnosť a mystiku a kto sa podpísal na slona v ZOO, aby tak vyvrátil správy o svojej údajnej smrti.

THE RIPPLE EFFECT (2 SÉRIE | 23 – 26 MIN. | ANGLICKÉ TITULKY)

Na nohách tenisky Vans, na prilbe GoPro kamera a večer live stream na Twitchi. Z bežných vecí a každodenných aktivít obľúbených na celom svete sa stali pojmy a z ich zakladateľov uznávaní priekopníci. The Ripple Effect sa v 11 dieloch venuje zásadným globálnym značkám, ktoré ovplyvnili šport, kultúru a médiá a ich (niekedy) neskutočným až bizarným príbehom. V dvoch sériách nabitých informáciami a inšpiráciou sa dozviete, ako sa z gumenej obuvi pre jachtárov za 2,49$ stala jedna z najzásadnejších skate značiek, ako malá akčná kamera dokázala urobiť z miliónov jej užívateľov hrdinov, alebo ako kontroverzný umelec Robert Williams rozbehol Juxtapoz – najpredávanejší umelecký magazín na svete. Pripravte sa na zásobu tých najzaujímavejších faktov z popkultúry, ktorými určite ohúrite rodinu aj kamošov.

Mohlo by ťa zaujímať:  Je Pusha-T lepší ako Eminem, The Game či Kendrick?

KOMPLETNÚ PONUKU FILMOV Z RED BULL TV NÁJDETE TU.

Tlačová správa od Red Bull

Foto kredit: Sarah Bastin (Red Bull Content Pool)

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *