Hovoria mu, že je udavač. Separ bojuje s nelegálnymi kópiami OG

Predstavte si, že niekoľko mesiacov svojho života investujete do veľkého projektu, ktorý je zároveň jedným z hlavných zdrojov vášho živobytia. Keď je produkt hotový, teší sa na to, že sa verejnosti bude páčiť, čo ste vytvorili a samozrejme, že aj dostanete plácu, ktorú si zaslúžite. A potom nastane situácia, v ktorej niekto využíva to, čo robíte, ale odmieta za to platiť a ešte na vás útočí.

Áno, úvod môže znieť mierne komplikovane, ale situácia je jednoznačná. Separ spustil 4.4.2020 predpredaj albumu OG, predal približne 7000 CD a v týchto dňoch ľuďom chodia zakúpené albumy. Teda, ak im neprišlo CD poštou, kvôli aktuálnej situácii spojenej s koronavírusom, kupujúci si album mohli stiahnuť do svojich zariadení na základe špecifického kódu. Separ nechcel, aby tí, ktorí mu vyjadrili podporu, museli čakať viac, ako je potrebné.

Poviete, si parádne gesto. V spolupráci s portálom Ruka Hore, ktorý je zároveň predajným miestom slovenských rapových albumov, dal teda Separ dokopy unikátny kód, ktorý elektronicky prišiel každému, kto si album zaplatil hneď po jeho zakúpení. Drvivá väčšina priaznivcov to ocenila, ale našli sa špekulanti. Špekulanti, ktorí nepochopiteľne, po tom, ako im prišiel tento kód, album nelegálne zavesili na rôzne portály, odkiaľ si ho ostatní mohli zadarmo pirátsky stiahnuť.

To Separa nenechalo chladným a verejne deklaroval, že bude túto záležitosť riešiť právne. Dotknutí si zrejme mysleli, že sa iba vyhráža, ale kto už Separa sleduje nejaký ten mesiac či rok vie, že jeden z lídrov slovenskej rapovej scény nehovorí nikdy len tak do vetra. Separ začal situáciu riešiť a po vzore príslovia – Trafená hus zagága. – sa mu začali ozývať „ukrivdení“ ľudia. Nazvali ho konfidentom, sničom či udavačom. A prečo? Pretože sa postavil voči tomu, aby niekto zadarmo šíril jeho prácu na pirátskych portáloch.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Erik Tresor vs Frayer Flexking. Kto má z koho strach?

Hlúpe? Áno. Nepochopiteľné? Dosť. Prízemné? Určite. Separ sa vyjadril k celej situácii na svojom profile na sociálnej sieti Instagram. „Tak momentálne som vraj konfident, lebo chránim svoju hudbu. Jaký máte názor na to, že Slovensko je jedna z mála krajín, kde nadpolovičná väčšina ľudí stále berie sťahovanie nelegálnych kópií ako normálnu vec? Prečo tento národ odmieta podporiť to, čo sa im vlastne páči a chcú to počúvať alebo pozerať? 13 eur za album, ktorý počúvaš minimálne pár mesiacov je suma, ktorá znamená menej ako pár centov za prehratie celého albumu v tomto časovom rozmedzí.“

 

Separ urobil ešte to, že najprv ľudí verejne upozornil, aby takpovediac nevymýšľali hlúposti. Ale viete ako to chodí, niektorí si nikdy nedajú povedať. „Najprv som všetkých verejne upozornil, že im neodporúčam vešať môj nový album na uloz.to a podobné h*vná. Potom sme ľuďom, čo to aj tak skúsili, posielali mail, kde dostali upozornenie a výzvu, aby to stiahli. Všetci oslovení poslúchli a ospravedlnili sa, ale ak by niekto reagoval ako ču*ák, NEVIDÍM dôvod, prečo by nemal dostať sankciu. 

V iných krajinách to nie je ako na Slovensku, napríklad v Nemecku, Anglicku, Španielsku či dokonca v Spojených štátoch amerických, je málo reálne, že by sa vám niečo podarilo len tak stiahnuť. „Po skončení predpredaja mi to je viac-menej už jedno, ale počas jeho trvania to celé malo svoj pochopiteľný dôvod. Napríklad v Nemecku je autorský zákon postavený tak, že málokto sa ho pokúsi obísť, lebo tie pokuty za jeho porušenie sú v číslach, ktorí by väčšinu ľudí stáli na celý život a reálne ti doma zaklope obdoba našej NAKA.“

„Keď si to uvedomíš, nie je rozumnejšie dať PO*EBANÝCH 13 eur za niečo, čo AJ TAK CHCEŠ POČUŤ? Plakať, že si dostal pokutu, lebo si to chcel dať niekomu, kto je lakomý kúpiť si to zadarmo? Aká je v tom logika? Ty si to kúpiš a posunieš to ďalej. Nie ľudia, čo to vďaka tvojej veľkorysosti majú zadarmo budú trpieť, ale TY, čo si za to dal peniaze a zavesil to na internet. VEĎ TO JE ČÍRY NEZMYSEL. A čo sa týka mňa, vôbec neľutujem, že sme postupovali takto. Budem to tak robiť už stále,“ zakončil Separ vo svojom vyhlásení. A my s ním môžeme jedine súhlasiť. Veď, ako je napísané už v úvode článku, je prakticky nepredstaviteľné, že by ste do niečoho investovali tak veľa času a energie a následne by to chcel niekto šíriť ďalej bez vášho ďalšieho súhlasu načierno. V tomto Slovensko doposiaľ nepatrí medzi vyspelé svetové krajiny, ale situácia by sa mohla v najbližších rokoch posunúť k lepšiemu. Isté tendencie k tomu už sú.

Foto: Separ, Instagram

Odporúčame