Podzemie z ktorého doslova mrazí: Kanadský horolezec objavoval zamrznutú jaskyňu pod Grónskom

Kanadský horolezec v zamrznutej jaskyni.

Will Gadd v zamrznutej jaskyni (Zdroj: Christian Pondella/Red Bull Content Pool)

#Tmavé neprebádané zákutia Zeme, ktoré lákajú a zároveň vzbudzujú rešpekt sa dajú nájsť všade vo svete. O jaskyniach sme ti už pár článkov predstavili, no ich unikátne vnútra nás fascinovali na toľko, že sme sa rozhodli predstaviť ti svetoznámeho horolezca, ktorý sa ako prvý dostal do zmrznutej jaskyne plnej ľadu a chladu pod Grónskym ľadovcom.

Tajomné miesta ukryté pod zemou: Objav s nami najkrajšie svetové jaskyne, jednu máme aj na Slovensku!

Odvážny Kanaďan rozhodne prekonal svoje limity a video, ktoré sa jeho podarilo tímu natočiť však neprinieslo len dychberúce zábery, ale bolo aj osvetou. Hlavnou misiou projektu Beneath the Ice totiž bolo zhromaždiť dáta o vplyve globálneho otepľovania na Zem.

Will Gadd pri zostupe do ľadovej jaskyne.
Will Gadd pri zostupe do ľadovej jaskyne (Zdroj: Christian Pondella/Red Bull Content Pool)

Odvážny horolezec svetového formátu Will Gadd má na svojom konte niekoľko mrazivých kúskov, na ktoré by si trúfol len málokto. Medzi takéto rekordy rozhodne patrí prvenstvo v zdolaní zamrznutých Niagarských vodopádoch. K tomuto triumfu sa ešte vrátime a detailnejšie ti ho predstavíme v ďalšom článku.

Will Gadd v ľadovej jaskyni.
Will Gadd v ľadovej jaskyni (Zdroj: Christian Pondella/Red Bull Content Pool)

Zostup a prebádanie jaskyne bolo skutočne náročné ako po psychickej, tak aj po fyzickej stránke. K Willovej expedícii sa pridal aj profesor Jason Gulley, ktorý horolezca naučil, ako sa bezpečne spustiť do jaskyne a ako sa vysporiadať so zmenou tlaku. Ďalším nebezpečenstvom boli aj kusy ľadu, ktoré vplyvom tepla čas od času odpadli z vrchu jaskyne.

Will Gadd a profesor Jason Gulley v ľadovej jaskyni.
Will Gadd a profesor Jason Gulley v ľadovej jaskyni (Zdroj: Christian Pondella/Red Bull Content Pool)

„Tento projekt bol tou najväčšou výzvou s akou som sa doteraz stretol. Preto sa teším z každého momentu, ktorý môžem žiť naplno. Držať sa jednou rukou ľadovej steny a visieť nad zamrznutým vírom na Grónskom ľadovci je skutočný život. V živote sú momenty, kedy ani nemôžeš žiť viac ako v tej danej chvíli. A toto je pre mňa jeden z nich“ opisoval svoje pocity z expedície Will Gadd.

Zdroj: Red Bull Content Pool
Odporúčame