Skladuješ zimné pneumatiky takto? Robíš veľkú chybu

Výmena pneumatík

Vymeniť pneumatiky za nové nestačí (Zdroj: GettyImages)

#Chladné dni sú za nami a pravdepodobne si už aj ty prezul svoje auto na letné pneumatiky. Čo ale spravíš so zimnými gumami? Niektorí vodiči si ich dajú na balkón, iní do pivnice. Niekto ich naukladá vedľa seba, iný ich poskladá na seba.

Ktorý spôsob skladovania je správny, ak sa chceš vyhnúť nadmernému opotrebeniu alebo poškodeniu gumy? Prinášame ti niekoľko praktických tipov, o ktorých je dobré vedieť.

Základom je dobrá údržba

Pri jazdení sú pneumatiky pravidelne vystavované rôznym nečistotám a chemikáliám z ciest. Napríklad, posypovej soli, olejom či rozpúšťadlám. Tie na ich povrchu vytvárajú jemný povlak, ktorý môže postupne rozožierať gumu a poškodzovať ju. Preto by si mal pred uskladnením pneumatiky poriadne vyčistiť.

čistenie pneumatiky
Pneumatiky pred uskladnením vyčisti (Zdroj: Pixabay/Hannes Edinger)

Keď budeš mať pneumatiky dole z auta, choď s nimi do umyvárky a poriadne ich opláchni prúdom vody. Vyčisti behúň s dezénom aj bočnice pomocou šampónu a kefy alebo špongie. Následne ich opäť opláchni a nechaj prirodzene vyschnúť. Potom na ich povrch môžeš ešte naniesť prípravok na ošetrenie gumy, ktorý spomalí prirodzené procesy starnutia.

Nezabúdaj ani na disky

Ak máš na aute zliatinové disky, pred uskladnením ich tiež poriadne vyčisti. Odporúčame použiť špeciálny čistič na disky, ktorý ti pomôže jednoducho odstrániť usadený brzdový prach, náletovú hrdzu a iné nečistoty. Ak by si disky pred uskladnením nevyčistil, špiny by sa do nich ešte viac zažrali a ich následné odstraňovanie by bolo oveľa náročnejšie.

To isté platí aj v prípade oceľových diskov. Tie sú navyše náchylné na hrdzavenie, preto sa uisti, že na ich povrchu neostali žiadne nečistoty, ktoré by mohli urýchľovať proces korózie. Predovšetkým, zvyšky posypovej soli z ciest.

Praktický tip: Disky poriadne vyčisti nielen z vonkajšej strany, ale aj z vnútornej, ktorá je v blízkosti brzdového obloženia. Tu sa obvykle nachádza najviac nečistôt.

Vhodná teplota a vlhkosť

Pneumatiky a disky je vhodné skladovať pri teplote 10 – 20 °C a na tmavom mieste, kde nesvieti priame slnečné svetlo. Ak necháš gumy dlhšie na slnku, rýchlejšie stratia svoje pôvodné vlastnosti a stvrdnú. Preto skladovanie na balkóne nemusí byť práve najlepším riešením.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Cestuj low cost len s príručnou batožinou: Poradíme ti, ako úsporne zbalíš

Zároveň je však dôležité, aby boli pneumatiky skladované na dobre vetranom mieste. Keď ich necháš vo vlhkej pivnici alebo garáži, guma môže oveľa skôr stratiť svoje pôvodné vlastnosti. Navyše, kovové súčasti, ktoré sa nachádzajú v jej útrobách, dokážu takto pomaly hrdzavieť.

Ako uskladniť pneumatiky s diskami?

Ak máš pneumatiky obuté na diskoch, neskladuj ich položené vertikálne vedľa seba, ale naukladaj ich na seba. Prípadne, umiestni ich na závesný držiak. Pri tomto spôsobe skladovania nehrozí ich deformácia alebo nadmerné opotrebenie.

Uskladnenie pneumatík bez diskov

Pneumatiky bez diskov by si mal skladovať presne naopak ako gumy s diskami. Teda, neukladaj ich na seba ani ich nevešaj na závesné držiaky. Pri takomto spôsobe skladovania totiž hrozí rýchlejšie zdeformovanie bočníc. Najlepšie je skladovať pneumatiky postavené vertikálne vedľa seba.

Stohované pneumatiky
Niektoré typy pneumatík je lepšie naukladať na seba (Zdroj: Pixabay/Angel Calvo Luisier)

Naša rada: Ak máš pneumatiky naukladané vedľa seba, aspoň raz za mesiac ich pootoč do inej polohy, aby sa vplyvom svojej vlastnej hmotnosti nedeformovali.

Praktický stojan na pneumatiky

Keď si chceš uľahčiť skladovanie pneumatík a zároveň máš obavy, aby sa nepoškodili, najlepšie urobíš, ak si zakúpiš špeciálny stojan na pneumatiky. Existuje viacero verzií, niektoré sa ukladajú na zem, iné sa vŕtajú do steny. Takýto držiak ti pomôže skladovať gumy správnym spôsobom a zabezpečí, že ti nebudú zaberať zbytočne veľa miesta.

Sleduj náš TikTok

Zdroj: hashtag.sk, Dominiccars
Odporúčame