Herný newsfilter: Robocop sa vracia v plnej sile a ponúka chladnokrvnú akciu

RoboCop v meste

Robocop láka na chladnokrvnú akciu a jednoduchý humor (Zdroj: Teyon)

#Minulý týždeň priniesol ďalšie zaujímavé tituly, ktoré zrejme nebudú súťažiť o koncoročné ocenenia, no ukazujú dve odlišné stránky herného priemyslu. Hoci akčný Robocop: Rogue City nie je na špičkovej úrovni, stáva sa zatiaľ najlepšie hodnoteným titulom svojho štúdia. Naopak, tvorcovia sci-fi akčnej hry Quantum Error odmietajú realitu a tvrdia, že ich hra nie je až taká zlá, ako prezentujú kritici.

Chladnokrvná akcia

Nové herné spracovanie robotického policajta z Detroitu síce nebude konkurovať už neraz spomínaným ašpirantom na hru roka, no aj tak stojí za vyskúšanie. Robocop: Rogue City, dielo poľského štúdia Teyon, ktoré pracovalo na hrách Rambo: The Video Game či Terminator: Resistance, kladie dôraz predovšetkým na akčný herný zážitok. Kritici tvrdia, že sa im to darí.

Spomenuté tituly doposiaľ nedopadli dobre v recenziách, čo potvrdzujú ich priemerné hodnotenia na úrovni 35 a 57 bodov zo 100. Vidieť tu však postupný rast, pričom Robocop sa dostal už za hranicu 70 bodov. Zásluhu ma na tom určite aj autentické prepojenie s akčnými filmami z 80. rokov.

Justin Koreis z IGN vo svojej recenzii poznamenal, že ide určite o zábavný spôsob, ako stráviť čas v obľúbenom fiktívnom svete, hoci hra neprináša prelomové zážitky. Strieľanie gangstrov v podobe nezastaviteľného cyborga totiž pripomína pôvodný film z roku 1987, čo dotvára atmosféru „béčkovej“ hollywoodskej produkcie z nedávnej histórie.

Nenájdeš tu však komplexný príbeh, excelentné herecké výkony ani hlboký systém vylepšení alebo otvorený herný svet. Tvorcovom sa však podarilo priniesť chladnokrvnú a často aj explicitnú akciu plnú násilia, a to aj s poriadnou dávkou sarkazmu.

Zlyhanie na plnej čiare

Minulý týždeň zároveň vyšla exkluzivita pre PlayStation 5, čo samo osebe naznačuje, že by to mohla byť minimálne nadpriemerná hra, ak už nie špičková. No opak je pravdou. Quantum Error, ktorý prináša strašidelný zážitok, uštedril prestížnemu štatútu poriadnu ranu. Tvorcovia ešte v septembri tvrdili, že hra neskôr príde aj na počítače a na nový Xbox Series X/S.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Dejepis: Prvá svetová vojna nevypukla len pre atentát na Františka Ferdinanda

Avšak, podľa recenzií je dlho očakávaný Quantum Error, ohlásený ešte v roku 2020, veľkým sklamaním. Portál OpenCritic uvádza, že len menej než 10 % odborníkov túto hru odporúča, pričom novinka si drží priemerné hodnotenie pod 50 bodmi zo 100. No samotné štúdio prezentuje úplne inú perspektívu. Tvrdí, že projekt už je ziskový len vďaka predobjednávkam.

Problém však nastáva, keď „úspešný príbeh“ exkluzívneho titulu pre PlayStation konfrontujú ďalšie recenzie. Jarrett Green z IGN s dávkou sarkazmu povedal, že najstrašidelnejším, čo uvidíš v Quantum Error, je jeho podpriemerný príbeh, nevýrazné postavy, hromada technických chýb, nelogické umiestnenie kontrolných bodov a množstvo hlúpych nepriateľov. Podobne sa vyjadrili aj ďalšie rešpektované herné portály.

Akčné sci-fi z pohľadu z prvej osoby, ktorého cieľom je navodiť ti pocity strachu, zlyháva už v základných herných mechanikách. Opäť sa potvrdilo, aký vplyv má marketing a slovíčko „exkluzivita“. Hra je síce podľa recenzií fiaskom, no štúdio už ráta zisk a zverejňuje všetky možné pozitívne ohlasy.

V skratke na záver

  • Štúdio Embark Studios, ktoré stojí za akčnou hrou The Finals, oznámilo, že využíva aj audio generované umelou inteligenciou.
  • Carbon Trust, globálna poradenská spoločnosť so sídlom vo Veľkej Británii, vyzýva herný priemysel, aby bol konzistentný a transparentný pri správach o emisiách uhlíka.
  • Štúdio FromSoftware oznámilo, že vývoj dlho očakávanej expanzie Shadow of the Erdtree pre hru Elden Ring „postupuje hladko“.
  • Druhá séria adaptácie hry The Last of Us od HBO by sa mala začať nakrúcať na začiatku budúceho roka.
  • Najnovšie rozšírenie s názvom For Rent pre hru The Sims 4 ti umožní stať sa prenajímateľom nehnuteľností.
  • Tvorcovia kontroverznej post-apokalyptickej MMO The Day Before boli opäť obvinení z kopírovania iných hier.
  • Takmer neprekonateľná umelá inteligencia je teraz trvalou súčasťou pretekárskej hry Gran Turismo 7.
  • Aplikácia Twitch pre Nintendo Switch bude nedostupná a nebude si ju možné ani už stiahnuť.
  • Hlavný tvorca hry Lies of P, Ji Won Choi, potvrdil práce na rozšírení a avizuje pripravované pokračovanie.
👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Dejepis: Hospodárska kríza pomohla totalite, ako sa Nemci oklepali po 1. svetovej vojne?

Sleduj náš TikTok

Zdroj: hashtag.sk, videogameschronicle.com, eurogamer.net, ign.com, opencritic.com
Odporúčame