Nielen čarodejnícky svet prišiel o významnú osobnosť: Britský herec Michael Gambon zomrel vo veku 82 rokov

Predstaviteľ profesora Dubledora a mnohých iných filmových postáv zomrel vo veku 82 rokov (Zdroj: Warner Bros. Pictures)

#Ak si fanúšikom Harryho Pottera, určite si aj ty vnímal postavu profesora Albusa Dumbledora ako autoritu, ktorú by si aspoň raz v živote chcel mať na svojej strane. Zrejme si bol taktiež šokovaný, keď bol v šiestom pokračovaní nečakane zabitý Polovičným princom. 27. septembra však milióny fanúšikov zasiahla ešte horšia správa. Britský herec Michael Gambon, predstaviteľ filmového Dumbledora, zomrel vo veku 82 rokov na zápal pľúc.

Uznávaný v divadelnom svete

Hoci Michaelovi Gambonovi bolo herectvo očividne súdené, dramatické umenie formálne nevyštudoval. Školu nechal v pätnástich rokoch a herecké skúsenosti naberal predovšetkým hraním v amatérskych produkciách. Ešte predtým sa ale podieľal na vytváraní rekvizít. Istý čas dokonca pracoval ako technik, no krátko po dvadsiatke sa rozhodol skúsiť šťastie vo svete profesionálneho divadla.

Na základe svojho životopisu bol prijatý do dublinského divadla Gate Theatre. Svoju prvú profesionálnu hereckú úlohu predviedol v známej hre Othello od Williama Shakespeara. Od tej chvíle hral v niekoľkých prestížnych divadlách, pričom niekedy odohral aj dva predstavenia denne. Známe sú jeho hlavné úlohy v tragédiách Macbeth, Coriolanus, a opäť sa predstavil aj v Othellovi, no tentoraz už v hlavnej úlohe.

No a to všetko sa mu podarilo napriek tomu, že predtým, ako sa v jednej Shakespearovej tragédii sám objavil, žiadnu jeho hru nevidel. V osemdesiatych rokoch bol vo svete divadla vnímaný už s rešpektom a uznaním. Dočkal sa priaznivých kritík, ale aj významných ocenení.

Predstaviteľ nielen profesora Dumbledora

Hranie v divadlách však striedal s filmovými úlohami, a to nielen na plátnach kín, ale aj v televízií. Jednou z jeho najvýznamnejších televíznych úloh bola hlavná úloha v kultovej sérii Singing Detective, ktorá je zmesou drámy a muzikálu, ale nájdeš tu aj prvky mysteriózneho filmu. Práve vďaka hraniu v tomto programe získal svoje prvé ocenenie významnej British Academy Television Award v kategórii Najlepší herec. Neskôr toto ocenenie získal ešte 3-krát.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Kto je Hero Fiennes Tiffin? Zbožňovaný Hardin zo série After má silné puto s filmovým Voldemortom

Objavil sa však aj v komerčnejších televíznych projektoch. Spomenúť treba napríklad seriál Luck z dieľne HBO, kde sa objavil po boku Dustina Hoffmana. Objavil sa tiež v niekoľkých epizódach vysoko hodnoteného seriálu Malé ženy. Stal sa ukážkovým charakterovým hercom, a tak nemohlo byť až také prekvapivé, že časom sa začal objavovať aj v mainstreamových projektoch. Niekedy aj s miliónovými rozpočtami.

Vedľajšia úloha ho čakala napríklad v Ospalej diere, v komédii Život pod vodou od režiséra Wesa Andersona, a v iných známych filmoch. Jeho najznámejšou postavou sa však stal riaditeľ Rokfortskej strednej školy čarodejníckej, Albus Dumbledore. Jeho prvým filmom z čarodejníckej série bola tretia časť Harry Potter a väzeň z Azkabanu. Čarodejnému svetu ostal verný až do posledného filmu o Daroch smrti.

Sleduj náš Instagram

Zdroj: hashtag.sk, The Guardian.com
Odporúčame