Piatok na Grape: Rockové hity od Foals, hypnotický Moderat a domáce esá Para, Billy Barman či Jana Kirschner

Zdroj: Predpredaj.sk

#Prvý deň Grape festivalu 2023 sa nesie v znamení návratov a sľubuje množstvo kvalitnej hudby rôznych žánrov. Organizátori pritom nestavajú len na zahraničných headlineroch, na najväčších pódiách tradične hrávajú aj domáce mená, ktoré si takýto priestor na jednom z top slovenských festivalov rozhodne zaslúžia.

Kapely Billy Barman, Para a raper Gleb na Grape festivale vystupujú pravidelne a ich koncerty tam veľkosťou publika a atmosférou konkurujú aj tým najväčším zahraničným menám. Nepochybne to tak bude aj tento rok. Obe kapely v ostatných mesiacoch predstavili aj nové single, ktoré už zaradili do svojich festivalových setlistov. Gleb sa zase do Trenčína vráti po tom, ako na Pohode odohral svoj najväčší koncert v kariére a svojou energiou zatienil aj neskôr hrajúceho headlinera Central Cee.

Veľkým domácim lákadlom je aj Jana Kirschner, ktorej “pohodové” vystúpenie deň pred Glebom právom zožalo nadšené ohlasy. Na Grape festivale by pritom jej koncert mohol mať ešte silnejšiu atmosféru, keďže sa jej na hlavnom pódiu “ušiel” lepší hrací čas v podvečerných hodinách. S početnou zohratou kapelou charizmatická speváčka a skladateľka na pódiu doslova čaruje a okrem známych hitov v atraktívnej akustickej podobe takisto predstavuje aj nové skladby z dlho očakávaného albumu, ktorý by mal vyjsť na jeseň.

Prvým zahraničným headlinerom hlavného pódia sú indie-rockoví Foals, ktorí sa na Grape vrátia po dlhých ôsmich rokoch. Okrem ročníka 2015 ich organizátori pôvodne piešťanského festivalu zavolali o rok neskôr aj na samostatný klubový koncert v MMC, kde dokázali festivalovú šou vtesnať medzi steny klubu a každý z prítomných si odniesol nezabudnuteľný zážitok. Koncerty pod holým nebom, s desiatkami tisíc fanúšikov pod pódiom, sú však neprekonateľné, takže návrat tejto kapely na najväčšie pódium Grejpu je viac než vítaný.

Navyše Foals v ostatných rokoch nezaháľali a do ich diskografie medzitým pribudli tri kvalitné albumy – na dve časti rozdelená nahrávka Everthing Not Saved Will Be Lost (oba albumy vyšli v roku 2019) a Life Is Yours (2022). Podľa aktuálnych setlistov hrávajú z minuloročnej platne okrem singla Wake Me Up na koncertoch aj ďalšie nové kúsky, nechýbajú však ani staršie hity ako Spanish Sahara, Inhaler, Mountain At My Gates, What Went Down či Two Stepst, Twice.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Takto znie bratislavská pesnička: Big Boy Gleb nám uvaril ďalší mocný banger

Nočný koncert na hlavnom pódiu odohrajú Moderat, pre ktorých to takisto bude druhý Grape. Prvýkrát sa na festivale predstavili v roku 2017 a hoci nešlo o slovenskú premiéru, bol to jeden z najsilnejších koncertov v jeho histórii. Elektrizujúcu elektroniku plnú napätia a emócií, doplnenú prepracovanou vizuálnou stránkou vystúpenia, zažijeme tento rok znova a podľa ohlasov z pražského festivalu Metronome sa je na čo tešiť.

„Zvuk jedného z lídrov piatkovej noci Moderat bol neskutočný a už úvod koncertu rozbúchal človeku srdce tak, že ho cítil až kdesi v žalúdku. Nemecká trojica začala meditatívnym pomalším trackom Fast Land pripomínajúcim atmosféru Massive Attack a po priereze najväčších hitov koncert ukončila chytľavou hymnou Bad Kingdom,“ napísal o júnovom vystúpení v Prahe Matej Kráľ. Ak si to nechcete nechať ujsť, kupujte lístky na Grape 2023 v sieti Predpredaj.sk.

Grape festival toho samozrejme v piatok na šiestich pódiách ponúkne oveľa viac. Piatkovým prekvapením môžu byť britskí raperi Bad Boy Chiller Crew, ktorí vystúpia v najväčšom festivalovom stane medzi koncertmi Foals a Moderat. Formácia, ktorá má na konte nomináciu na BRIT Award, je predstaviteľom UK rapu, kde podklady nie sú hip-hopové či trapové, ale vychádzajú z elektronickej tanečnej hudby a jej žánrami ako UK garage či bassline house.

Nočnú zábavu po Moderat zase v drum&bassovom tempe rozprúdi známy belgický dídžej a producent Netsky, nasledovaný domácim exportným artiklom Changing Faces.

Oplatí sa prísť skoro, už len kvôli kapele Waterbased, ktorá hudobný program festivalu o 15:00 otvorí. Len pred pár mesiacmi duo tvorené talentovanou speváčkou a skladateľkou Julls Mihalyiovou a hudobníkom Ľubom Krajňákom vydalo debutový album Silent Regions, ktorý znie naživo v zostave rozšírenej o bubeníka ešte intenzívnejšie a zaujímavejšie.

Dobrým úletom môže byť v piatok popoludní koncert kapely OuOus, ktorá hrá najznámejšie hity z televíznych hudobných staníc v období okolo roku 2000. “Vraciame sa do časov MTV a Musicboxu, kedy sme si posielali smsky, pozerali klipy Justina Timberlakea, Kelly Rowland, Jennifer Lopez, či skupinu Outkast, dievčatá nosili piercing v pupku a chlapci mali na hlave blonďavý melír v podobe vifonky,” približuje kapela svoj koncept. Ide tu najmä o zábavu, ale v kvalitnom prevedení, keďže spev majú na starosti veľké talenty mladej generácie Samuel Hošek, Laura Weng, Erika Rein a Gregor Valentovič.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Takto znie bratislavská pesnička: Big Boy Gleb nám uvaril ďalší mocný banger

Tešiť sa môžete aj na veselý a vynaliezavý elektropop kapely Puding pani Elvisovej, ktorá sa tento rok na koncertné pódiá vracia po dlhšej pauze. Piatok na Grape však dáva priestor aj na spoznávanie a podporenie aktuálnych mien slovenskej a českej scény. Predstavia sa napríklad talentovaná speváčka Timea so svojou výbornou kapelou, The Curly Simon, ktorý toto leto vydal svoj prvý slovensky spievaný album Zvláštny svet, (post-)post-punkoví Krstní otcovia alebo 52 Hertz Whale. Z Čiech zase prídu Emma Smetana & Jordan Haj, Aiko alebo fenomén s „Ozzyho hlasom“ Redzed.

Veľký priestor budú mať tradične aj rôzne súčasné podoby rapu a jeho fúzie s inými žánrami. Na rôznych pódiách počas celého dňa vystúpia mladí zástupcovia tejto scény Taomi, Zayo, Samey a Saul. O zábavu sa počas celého dňa a noci predstavia slovenskí dídžeji ako Bobsan (spolu s ním vystúpi aj Marek Drummer a vokalistka Lara Abou Hamdan), Laci Strike, Hugo Hypetrain, Bali G, Inkwall, Kristie Kardio, ale aj dídžeji a producenti z Veľkej Británie (Sammy Virji, Dax J), Švédska (SPFDJ) a Nemecka (Patrick Mason).

Grape festival 2023 sa uskutoční 11. a 12. augusta na letisku v Trenčíne. Kompletný program nájdete na stránke www.grapefestival.sk/timeline.

Vstupenky: Predpredaj.sk

 

Zdroj: Tlačová správa/Predpredaj.sk
Odporúčame