Linda a Adam využili karanténu a rozbehli vlastný biznis: Ich grafiky Slováci vypredávajú, teraz chystajú novinku

Projekt Cisarove vytvoril manželský pár.

Projekt Cisarove vytvorili Adam a Linda spoločne (Zdroj: Simona Princová)

#Adam a Linda sú manželským párom, ktorý pandémiu využil vo svoj prospech. Rozbehli vlastný projekt Cisarove, ktorý je charakteristický kvalitou, krásnymi farbami a jedinečnými motívmi miest, ktoré potešia každého Slováka. Grafiky, ktoré v rámci projektu vznikajú zdobia príbytky a robia radosť. Ako sa manželia k zaujímavému projektu dostali a aké sú ich ďalšie plány? Aj o tom sme hovorili v našom rozhovore.

Jedinečný nápad zhmotnili počas karantény

Umenie má mnoho podôb a vedia to aj Adam s Lindou. Ak si zástanca názoru, že ľudia by sa mali dopĺňať, máme pre teba ďalší skvelý príklad. Ako totiž Linda vysvetľuje, k umeniu a všetkému kreatívnemu má blízko od detstva. „Mala som blízko k tancu, spevu, hudbe. Ale kreslenie bolo disciplínou, ktorá mi nikdy nešla. Ak ma niekto dostane ako parťáka pri hre Acitivity a padne na mňa kreslenie, vopred vie, že sme prehrali,“ smeje sa.

Aj Adama umenie ako také prenasledovalo už od detstva. „Kreslenie a maľovanie boli mojou dennou rutinou a spomínam si, že v mojich školských zošitoch bolo viac nakreslených obrázkov ako napísaných poznámok,“ vysvetľuje. Neskôr sa do Adamovho života zapojila aj hudba a už desať rokov tieto odvetvia kombinuje.

Nápad vytvárať jedinečné grafiky vznikol už dávnejšie, ale zhmotniť sa ho podarilo počas prvej vlny pandémie. „Vtedy som si uvedomila, že všetci sa sústredia na domácnosť, v ktorej trávia neúmerne veľa času,“ spomína Linda. Celá cesta k prvej jedinečnej grafike bola veľmi rýchla. „Určite sme spočiatku nerozmýšľali nad kolekciami či sériami. Riadili sme sa skôr pocitom, vykreovali sme jednu grafiku s tým, že dáme vytlačiť zopár kúskov,“ hovorí Adam. Dodáva, že rozhodnutie bolo jasné – ak o grafiky nebude záujem, rozdajú ich kamarátom a rodine ako darčeky.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa CISAROVE (@cisarove)

Množstvo mravčej práce

Samozrejme, mať nápad zďaleka nestačí a napriek tomu, že sa manželom podarilo projekt Cisarove rýchlo uviesť do života, skrýva sa za ním množstvo práce. „Projekt sme spustili za pomoci entuziazmu nás oboch relatívne ľahko. Náročnejšie je držať ho stále živý a atraktívny,“ objasňuje Adam. Zákazníci vidia na webe či sociálnych sieťach to pekné a vizuálne atraktívne, no aj za tým sa skrýva množstvo mravčej práce. „Okrem grafickej stránky a výroby to zahŕňa aj komunikáciu ohľadom objednávok s každým zákazníkom individuálne, ich balenie a následnú distribúciu. Chceme byť presvedčení, že zákazník dostane produkt v stopercentnom stave, a preto prejde každý jeden fyzicky našimi rukami.“


Jeho obrazy ťa možno pohoršia, on ich však vníma inak: Umelec Ján Kostaa hovorí, že urazia len puritána


Už prvé reakcie od ľudí na zaujímavú novinku boli veľmi pozitívne. „Myslím, že je to hlavný dôvod, prečo sme vytrvali a prečo tvoríme ďalej. Veľmi nás to posúva, ale asi je to taký prirodzený flow,“ reaguje Linda. „Po vypredaní prvej grafiky sme sa cítili nezastaviteľní,“ smeje sa, „Bola to naozaj veľká radosť a povedali sme si, že síce nevieme dokedy, ale asi to má zmysel. Aspoň zatiaľ, kým to baví vás aj nás.“

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa CISAROVE (@cisarove)

Výnimočné miesta

Dominantou grafík, ktoré pod značkou Cisarove vznikajú, sú architektonické pamiatky či obľúbené miesta v slovenských mestách. Ľudia v nich nachádzajú nielen jedinečné umenie, ale spájajú si ich aj so svojimi príjemnými zážitkami z týchto miest. Kde sa teda berie inšpirácia na nové kúsky? „Keďže riešime v prvom rade architektúru a miesta, ktoré väčšinou obsahujú nejaký signifikantný prvok, práve oni sú často sami o sebe inšpiráciou. Náš vizuálny jazyk založený na kruhu a línii je dosť obmedzený na zobrazenie reality, a preto je pre nás každá grafika zároveň veľkou výzvou,“ opisuje Adam.

Úspešnou najnovšou sériou je IZO, v ktorej Adam s Lindou vyobrazili tri pamiatky, ktoré určite navštívila väčšina Slovákov. Hrad Devín, mohylu Milana Rastislava Štefánika a Spišský hrad. Samozrejme, všetky sú vytvorené výnimočným spôsobom. Kam sa budeme teda môcť pozrieť prostredníctvom nových grafík? „My by sme aj prezradili, kam vás vezmeme, ale problém je, že to nevieme ani my sami,“ hovorí s úsmevom Linda.

Jej manžel, ktorý je hlavným tvorcom umeleckých diel podľa nej tvorí veľmi intuitívne. Hoci vedia, že dopyt je po nejakej konkrétnej pamiatke, alebo meste, niekedy Adam jednoducho nedokáže vytvoriť nové dielo s touto tematikou. „To neznamená, že to na papier nedá nikdy. Len musí prísť správny čas. Aktuálne však môžem prezradiť, že naša najbližšia novinka nebude grafika, ale iný produkt.“

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa CISAROVE (@cisarove)

Projekt tvorený a balený s láskou

Aj keď dnes je v móde robiť zo všetkého megaúspešný biznis plán, Cisarove vzniklo ako hobby, malý spoločný projektík manželského páru. „Samozrejme, že sme to mali od začiatku vypočítané tak, aby sme pokryli aspoň náklady na tlač, obalový materiál a ostalo nám aj niečo na ďalšie investície,“ vysvetľuje Linda. Aj keď si grafikami prilepšili, sama si nemyslí, že z toho niekedy bude veľký biznis. „Respektíve tak nerozmýšľame, nie je to pre nás prioritou. Aj preto ešte nemáme e-shop, grafiky balím ručne doma a chodíme s nimi na poštu pravidelne sami.“


VIDEO Odišla zo Slovenska do Dánska a tam udivuje jej umením: Fúha, táto krása vyžaduje skutočnú trpezlivosť


Umenie od Cisarove zdobí domovy ľudí, no maľby a obrazy by ste našli zavesené aj u Lindy a Adama. „Máme radi napríklad legendárneho Pieta Mondriana a momentálne rozmýšľame aj nad nejakou väčšou reprodukciou Marka Rothka. Zo slovenských autorov u nás nájdete napríklad Brunovského alebo našich kamarátov z projektu Čierne Diery,“ vpúšťa nás do súkromia Adam. A čo ich vlastné výtvory? „Máme aj jeden kútik, kde sa nám farebne veľmi hodila jedna z našich grafík, takže áno, máme na stene aj jedno Cisarove.“

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa CISAROVE (@cisarove)

Kultúra je dnes doma

V dobe, v ktorej aktuálne žijeme, je kultúra v neľahkej situácii. Galérie či múzeá fungujú už takmer rok v obmedzenom režime a na posedenie s priateľmi si ešte tiež počkáme. Cisarove však prináša umenie bližšie k Slovákom aj v týchto časoch. „Keďže sme obaja veľmi spoločenské tvory, tak situáciu vnímame smutne. Adam je muzikant, chýbajú nám koncerty, divadlo, posedenia pri dobrej káve, či jedle, voľné stretávanie sa s rodinami a kamarátmi, výlety, alebo dovolenky. Kultúru máme len takú, akú si sami doma navodíme,“ hodnotí Linda. Zároveň sú však obaja vďační, že neprišli o prácu a že si ľudia kupujú ich diela aj v tejto ťažkej situácii.

Počas lockdownu a rôznych obmedzení, ktoré rátajú s využívaním home office, trávime čoraz viac času doma a niektorí hľadajú aj recept na to, ako zabiť nudu kreatívnym spôsobom. Adam je toho názoru, že každá činnosť, ktorá podnecuje kreatívne myslenie je skvelá. „A to bez ohľadu na to, či si človek vymýšľa osemsmerovky, tvorí kreslené vtipy alebo iba maľuje omaľovánky. Zároveň to môže pôsobiť, ako istá forma arteterapie,“ ozrejmuje. A to je podľa mladého umelca predovšetkým v dnešnej chaotickej dobe veľmi dôležité a prínosné.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa CISAROVE (@cisarove)

Cisarove v stálej expozícii galérie

Cisarove sa stalo vzorom aj pre ďalších ľudí, ktorí si želajú naštartovať vlastný malý projekt, ktorý bude zosobňovať to, čo majú radi. Linda neváhala a aj v rámci nášho rozhovoru zdieľala rady, ktoré by týmto ambicióznym Slovákom dala. „Nebáť sa a veriť si! A začať čím skôr, lebo predsa nikdy nebude ten vhodný čas,“ hovorí a podčiarkuje aj pomoc okolia, s ktorým sa stretávame. „Ak máte okolo seba ľudí, ktorí vás podporia, o to jednoduchšie to je. Držíme palce.“


Kristína tvorí krásne a pozitívne ilustrácie: Maľovať dokáže každý, viac ako umelecká škola je vlastný štýl, hovorí


Ako pri každej značke, aj s projektom Cisarove je spojená vízia posúvať sa vpred. Ako hovorí Adam, Dôležitý je pre nich progres – na úrovni technologickej aj marketingovej. „Chceme zlepšovať technológie tlače, experimenty týkajúce sa povrchovej úpravy grafík, formátov či farieb. Na druhej strane je jednou z vízií čoraz častejšie sa dostávať do priazne umeleckej obce a byť rovnocenným partnerom kvalitných umeleckých výstupov.“ Veľkú radosť spravila dvojici aj Galéria Jána Koniarka v Trnave. Po novom si totiž môžete diela Cisarove pozrieť v ich stálej expozícii. „Tešia nás akékoľvek zmienky o našej práci na rôznych relevantných umeleckých weboch a portáloch,“ uzatvára Adam.

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame