Kristína tvorí krásne a pozitívne ilustrácie: Maľovať dokáže každý, viac ako umelecká škola je vlastný štýl, hovorí

Zdroj foto: Devana.art

#Kristína zo Šurian sa vo svete ilustrácií začala pohybovať ešte len nedávno. Aktuálne ju živí tvorba personalizovaných ilustrácií pre zákazníkov a rozbieha vlastný Instagram, kde svoju tvorbu prezentuje. Aký je jej príbeh? Umelecká škola podľa nej nezaručí, že sa budeš živiť tým, čo ťa baví.

Zdieľanie tvorby umelcom pomáha

„S tvorbou ilustrácií som začala, paradoxne, až v poslednom roku štúdia na umeleckej škole. Boli to však len také ,šuflíkové‘ veci, ktoré som veľmi prezentovať nechcela, respektíve som s tým mala veľký problém,“ vysvetľuje Kristína. V úplných začiatkoch jej vlastnej tvorby prevládali abstraktné maľby no neskôr talentovaná Kika pridala aj ženské portréty, ktoré si dnes môžeme pozrieť na začiatku jej instagramu.

„Jedného dňa som nakreslila ilustráciu a mala dobré ohlasy, z čoho som mala obrovskú radosť. Presne v tomto bode to celé začalo. Veci sa však nezačali diať samé od seba, nikdy by sa nerozbehli bez ľudí, ktorí zdieľali moju tvorbu, za čo naozaj všetkým ďakujem. Tiež by sa to nedalo bez podpory mojej rodiny a kamarátov.“ Jej rukopis a štýl je stále v procese utvárania, pretože si chce nájsť ten svoj, v ktorom sa bude cítiť na 100 % doma.

Na Kikinom instagramovom profile vidíme hlavne digitálne spracované ilustrácie – rovnakou metódou kreslí aj pre zákazníkov, ktorí si u nej môžu ilustrácie objednať . „Väčšina ilustrácií má prvý nákres či náčrt pózy nakreslený klasicky, teda ceruzkou na papier – to je základ. Potom si tento náčrt prenesiem do programu v ktorom pracujem digitálne a ďalej ilustráciu dotváram. Momentálne, okrem digitálnej maľby, nemám žiadnu techniku, ktorú by som preferovala viac alebo menej. Stále mám doma ešte zásoby rôznych farieb, pást, plátien, štetcov a špachtlí z obdobia, keď som sa venovala ešte tej mojej ,šuflíkovej‘ abstrakcii,“ prezrádza.

Okrem toho sa začína učiť kresliť s markermi – čo sú profesionálne dizajnérske fixky, vhodné aj pre iné povrchy ako papier. Práca s nimi sa mladej ilustrátorke veľmi páči, no tvoriť s nimi je pre ňu zatiaľ obtiažnejšie.

Klasická maľba má benefity, zo sveta sa nevytratí

Kristínu však ľudia kontaktujú najmä kvôli digitálnej maľbe, ktorá je jej doménou. Avšak s názorom, že zvládnutie digitálneho plátna je ľahšie, ako zvládnutie klasickej maľby, sa nestotožňuje. „Opak je podľa mňa pravdou. Aj keď má digitálna maľba pre mňa obrovskú výhodu v tom, že pri nej viem pracovať vo vrstvách a viem sa vracať aj pár krokov späť, čo je ozaj veľmi praktické, stále je potrebné naučiť sa v tomto prostredí pracovať.“

S tvrdením, že digitálna maľba je budúcnosť umenia je opatrná. „Klasika je klasika a vždy bude mať niečo do seba. Navyše jej benefitom je štruktúra, ktorú vieme pastóznymi nánosmi farby alebo rôznymi pastami na plátne vytvoriť ,“ tvrdí Kristína, pre ktorú je najpodstatnejšie tvoriť s radosťou.

Navštevovanie umeleckej školy taktiež delí ľudí na dve skupiny – jedna tvrdí, že umelecká škola ti do života nič neprinesie, druhá, že umelcom naštartuje kariéru. Čo na to hovorí Kristína, ktorá takúto školu navštevovala, a tiež si dokáže budovať kariéru ilustrátorky?

V živote umelca určite výtvarná škola z časti hrá rolu. Aj keď podľa mňa nie je nutné navštevovať umeleckú školu, ak chce niekto tvoriť, je dobré aspoň navštevovanie Základnej umeleckej školy alebo nejakého dlhodobejšieho kurzu, aby si sa oboznámil s rôznymi technikami. A práve toto je podľa mňa benefitom umeleckej školy. Oboznámiš sa tu nielen s rôznymi technikami a technológiou ale prejdeš si tu aj dejinami umenia a zistíš, čo ťa baví a čo nie,“ vyratúva Kristína.

Kresli každý deň, nezabúdaj na slušnosť

Kreslenie je podľa Kikinho názoru rovnaké, ako každá iná práca s ľuďmi – občas v poriadku, občas je to na nervy a to hlavne preto, že komunikuje najmä cez správy. „Je to pravdepodobne celkový problém. V komunikácii mizne základná slušnosť. Je to celkom zvláštne, keď mi niekto napíše ,Chcem ilustráciu‘ či ,Koľko za to?‘ . Osobne mi tam chýba nejaká základná formulka, poďakovanie, poprosenie alebo aspoň pozdrav.“ 

Okrem takýchto správ, ktoré vedia niekedy pekne zarmútiť, je však podstatná časť veľmi korektná. „Musím podotknúť, že 90 % správ a celkovej komunikácie so zákazníkmi je naozaj vo veľmi priateľskej a milej forme, a za to im ďakujem,“ hovorí Kika.

V jej ilustráciách tiež nechýba pestrosť. Nie je zameraná len na rodinné ilustrácie, nájdete tu aj fashion/makeup, zvieratká , deti a mnoho ďalšieho.

Šikovná ilustrátorka má aj radu pre ľudí, ktorí by sa chceli kresleniu venovať, no akosi nevedia, kde začať. „Asi najlepšia rada podľa mňa je, že by mali kresliť každý deň. Nie každý deň celý deň, ale aspoň chvíľu. Myslím, že maľovať vie každý, len si musí nájsť ten svoj štýl a správnu techniku. Pravidelným tréningom sa dá dosiahnuť veľa a keď ťa kreslenie ozaj baví, zlepšenie sa určite dostaví. Ja svoj vysnívaný job už mám. Živí ma moje hobby, to čo robím najradšej,“ dodáva s úsmevom.

Samozrejme, obdivuje mnohých umelcov a nevynecháva ani slávne mená. „Na začiatku, ešte v časoch na škole, boli pre mňa vzormi Jean Michel Basquiat, Andy Warhol, Mária Valenčiková (Hula), Marek Ormandík alebo Egon Schiele,“ vymenúva Kika. Okrem toho sleduje pozorne aj svet ilustrácií a ponúka pár tipov na krásne instagramy plné vycibrených malieb: „Zo slovenských spomeniem napríklad @danyelaart alebo @fancyillustrator. Zo zahraničných autorov sa mi páči napríklad @pernilleoerum, @meikearts, @hnicholsillustration, @jackiedroujko, @karolinepietrowski, @cameronmarkart, @mz09art alebo @steart__. 

Zdroj: hashtag.sk
Odporúčame