FREE KARLO. Dôkaz, že rap je viac ako hudobný žáner (NÁZOR)

„FREE KARLO, FREE KARLO“. Heslo, ktoré môžete počuť (nielen) na viacerých live rapových akciách. Rapová komunita, či už na Slovensku alebo v Českej republike, vo veľkej miere stojí za rapperom, ktorý bol odsúdený na niekoľko rokov väzenia za držanie vysokého množstva zakázaných látok.

FREE KARLO ako symbol 

Schválne nepíšeme konkrétne čísla, pretože v tomto momente už všetci viete, prečo je Karlo za mrežami a aký čas tam podľa všetkého strávi. Tento text nemá za cieľ ani to, aby niekoho chválil alebo ľutoval za drogy. Koniec koncov, všetci sme svojprávni ľudia, ktorí robia svoje vlastné rozhodnutia. Jednotlivé kroky neraz prinášajú riziká, čo vedel aj Karlo.

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Yzomandias (@yzomandias)

To, že niektoré právne tresty v Slovenskej republike sú nelogické a v porovnaní s inými vyslovene nemorálne, to je rozsiahla téma, o ktorej si môže urobiť názor každý z vás. Sú priestupky a trestné činy, ktoré sú ohodnotené jemnejšie, i keď ich závažnosť je ďaleko väčšia. Nie sme ale právnici ani policajti, takže túto problematiku necháme na iných. Prakticky každodenne ale sledujeme prostredníctvom správ ďalšie a ďalšie prípady, pri ktorých nám doslova zastáva rozum.

V celej tejto téme ide skôr o to, že heslo FREE KARLO, ktoré dávajú do popredia najmä chalani z českého labelu MILION PLUS na čele s Yzomandiasom či Nik Tendom (ale aj rapperi z DMS, ako sme mohli vidieť minulý týždeň v Martine), sa stalo symbolom. Symbolom toho, že rapová komunita, akokoľvek môže byť vnútorne v momentoch rozdelená, drží pokope.

FREE KARLO! Kúpou merchu môžeš rappera za mrežami podporiť aj ty

A taktiež symbolom, že rap vždy bol žánrom, ktorý presahoval hranice hudby. Či už to bolo v našich končinách alebo v Spojených štátoch amerických, v rapovom hnutí sa vždy riešili aj politické či sociálne témy. A tak by to koniec koncov malo byť.

👉 MOHLO BY ŤA ZAUJÍMAŤ:
Dalyb natočil na telefón klip pre Eli Michaili a Laris Diam (VIDEO)

V Karlovom prípade sa jedná predovšetkým o vyjadrenie toho, že sa rapperom nepáčia výšky trestov a to, že keď sa jeden z nich dostane do problémov, stoja za ním. Lojalita je prvok, ktorý už v tomto období nie je príliš vídaný, o to cennejší je.

Je na mieste si myslieť, že iniciatíva FREE KARLO bude pokračovať ešte niekoľko mesiacov, ba dokonca rokov. Ktovie, ako dlho to celé môže vydržať. Rap ale ukazuje aj v tomto ohľade svoju silu a tento žáner vždy bude slúžiť aj na vyjadrenie názoru, ktorý nie je, povedzme to jednoznačne, mainstreamový.

Toto vás bude zaujímať: Leto je za nami a začína jeseň. Dali sme pre teba dokopy rapový playlist na najbližšie mesiace. Songy, ktorí ti pomôžu zvládnuť nižšie teploty a kratšie dni. Nechýbajú mená zo Slovenska či z Českej republiky. Viac sa dozviete na tomto odkaze.

Viac rapového obsahu nájdete na tomto odkaze.

Photo credits: Instagram/karlojetomeno

Odporúčame